On je rekao da epidemiološki džepovi, koji se javljaju, nisu neobična pojava, jer se neka žarišta uvek zadrže duže od ostalih, a da se, iako su novooboleli mahom radnici u fabrikama, zaraza proširila u prevozu.
"Radnici su dovoženi u autobusima koji su bili puni. Tu nije poštovano rastojanje. To je bilo mesto na kom su se zaražavali", rekao je Radovanović.
Prema njegovoj oceni, najveća opasnost je u odluci da se ponovo pokrene međugradski saobraćaj, jer sada na taj način virus može da se prenese s juga u druge delove zemlje, poput Vojvodine, gde je trenutna epidemiološka situacija mirna.
S druge strane, smatra da je pokretanje i korišćenje gradskog saobraćaja bilo nužno, ali uz strogo poštovanje propisanih mera. Kaže i da su mere ukinute suviše naglo i da je taj proces trebalo da se obavi postupnije.
Iako je broj obolelih porastao, on smatra da to neće narušiti napore koji su do sada uloženi i napominje da je dobro što su žarišta uočena na vreme.
"Krizni štab će sigurno da reaguje, tako da se, posle ovog malog povećanja, očekuje dalje smanjenje broja obolelih. Ne znamo kojim tempom, ali se procene ostvaruju. Jasno je da je epidemija još tu i da treba biti obazriv. Treba poštovati savete i ograničenja. Onda možemo da se nadamo da ćemo u razumnom periodu da se oslobodimo tog problema. Možda će preko leta ostati neki sporadičan slučaj, ali verovatno pre jeseni nećemo imati novi talas", rekao je Radovanović.
Vranje: U kovid bolnici 93 obolelih
U kovid bolnici u Vranju hospitalizovana su 93 pacijenta, od kojih su četiri na kiseoniku, kod osam je dijagnostikovana lakša upala pluća, dok su ostali pacijenti asimptomatski, izjavila je direktorka Zdravstvenog centra Vranje Ljiljana Antić.
Kako je precizirala, najveći broj pacijenata je iz fabrike nameštaja "Dodić", njih 44, a iz firme "Geox", gde je takođe ušao korona virus, hospitalizovane su dve osobe.
Apelovala je na Vranjance da se pridržavaju preporučenih mera zaštite i navela da je primećeno da je od 1. maja, naročito posle ukidanja vanrednog stanja, došlo do opuštanja, da ljudi nisu poštovali mere lične zaštite, nisu nosili maske, išli su u velikim grupama, a organizovana su i slavlja.
"Kada govorimo o apsolutnim brojevima, došlo je do određenog skoka broja obolelih u poslednja dva dana, ali je skok na račun širenja infekcije unutar nekog zatvorenog kolektiva, što se znatno razlikuje od epidemiološke situacije sa širenjem u opštoj populaciji", rekla je epidemiolog Darija Kisić Tepavčević.
Kako ocenjuje, do toga nije trebalo da dođe i to je moglo da se spreči.
Prema njenim rečima, na vreme se reagovalo i bitno je da su novootkriveni slučajevi u Vranju uglavnom asimptomatski oblici infekcije i, da se ne sprovodi aktivan nadzor nad ovim oboljenjem, ti slučajevi ne bi ni bili otkriveni.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 11
Sin
Milan
....A vidim i u NS koliko postujete struku ....retko ko nosi maske i rukavice a za ostalo .....kafići ....razmak ....aaaaa samo znate da kritikujete .....Za , sve Vas treba opet ...policiski čas ......i da samo šetate kerove .....
Nizina
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar