Uskoro prvi rezultati studije o kolektivnom imunitetu, odziv ispitanika manji od očekivanog

Prvi preliminarni rezultati studije o kolektivnom imunitetu na virus korona u Srbiji, trebalo bi uskoro da budu saopšteni javnosti, ali kako se vidi iz dosadašnjih analiza, tek pet odsto testiranih ima antitela na koronu.
Uskoro prvi rezultati studije o kolektivnom imunitetu, odziv ispitanika manji od očekivanog
Foto: Pixabay
Od 15. maja u Institutu za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" na antitela na virus korona testirano je 498 uzoraka, pišu Novosti.
 
"Od ukupnog broja testiranih, tek kod 21 osobe detektovana su antitela koja su pokazatelj preležane bolesti", kaže za Novosti docentkinja dr Verica Jovanović, v.d. direktora Batuta.
 
Među prvih 57 osoba testiranih u Nišu, samo pet je imalo antitela, a u Subotici od 18 samo jedna osoba. 
 
Još uvek se ne zna koliko je testova dosad urađeno u svim institutima, zavodima za javno zdravlje i domovima zdravlja od 1. juna, kada je počelo testiranje na lični zahtev, pa je i za zaključke rano.
 
"Na osnovu ovih podataka se ne može govoriti o prokuženosti virusom korona u opštoj populaciji, jer je za takvu procenu potrebno uraditi studiju na većem uzorku", navodi Jovanović. 
 
Prvi sveobuhvatni preliminarni rezultati biće objavljeni uskoro, potvrđuje za Danas rukovoditeljka studije profesorka Tatjana Pekmezović. Kako objašnjava, protokol predviđa da se podaci javno predoče nakon što budu gotovi rezultati za prvih 1.000 ispitanika, a tim koji stoji iza studije je blizu tog broja.
 
Testiranje na antitela koja pokazuju da je osoba preležala koronu u Srbiji počelo je početkom maja i treba da obuhvati 7.000 porodica, odnosno 17.000 ljudi koji se pozivaju na testiranje.
 
Tatjana Pekmezović kaže za Danas da je odziv ispitanika manji od očekivanog, ali da za to postoji razumevanje.
 
"Ovakve studije nisu česte u našoj populaciji, neki građani se uplaše kada ih lekar pozove, drugi ne smatraju da je to važno. Razloga za strah nema, zato što bezbednost ispitanika nije narušena ni na koji način. Osim toga, studija je odobrena od strane tri etička komiteta, tako da je privatnost ispitanika garantovana", ističe Pekmezović.
 
Ona dodaje da građani od studije imaju višestruku korist kako za svoju porodicu, tako i za zajednicu u celini.
 
"Porodica će saznati svoj status, a saznanje o nivou imuniteta je ključno za preventivnu strategiju u periodu koji nas čeka", zaključuje sagovornica Danasa.
 
Pored procene kolektivnog imuniteta studija treba da pokaže koliki je udeo asimptomatskih infekcija među obolelima. 
  • Dokrorka

    10.06.2020 12:02
    Švedska ima 30% što opet nije dovoljno.

    Što se tiče Srbije biće oko 15%.
  • Aca

    10.06.2020 11:43
    I to "tek 5%" je zapravo veliki broj, mnogo veci od zvanicnog.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Preminuo novinar Bojan Tončić

U Beogradu je u 57. godini, nakon duge bolesti, preminuo novinar Bojan Tončić, saopštilo je danas Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS).

Uhapšen zbog pokušaja ubistva u Mirijevu

Policija u Beogradu je, u saradnji sa Višim javnim tužilaštvom, uhapsila M. P. (41) zbog sumnje na pokušaj ubistva, saopštili su danas iz Ministarstva unutrašnjih poslova.