Bez sankcija ako državni organi kriju podatke ili iznose neistine o zarazi

Građani imaju zakonsko pravo na pune informacije od većeg javnozdravstvenog značaja.
Bez sankcija ako državni organi kriju podatke ili iznose neistine o zarazi
Foto: 021.rs
Zdravstvene ustanove imaju zakonsku obavezu da istinite statističke podatke o nekoj zarazi dostave državnim organima. Državni organi, opet, imaju obavezu da bez odlaganja obaveste javnost o tim podacima. Međutim, nigde u Zakonu o zdravstvenoj zaštiti nije propisana sankcija ukoliko državni organ, prilikom obaveštavanja građana, iznese nepotpun ili netačan podatak.
 
A priča koju je nedavno objavio BIRN, implicira upravo to. Naime, upoređujući podatke iz informativnog sistema Covid-19, sa onim koje su članovi Kriznog štaba javno objavljivali, novinari ovog istraživačkog portala naišli su na značajan nesklad, kako u broju zaraženih, tako i u broju preminulih pacijenata.
 
Kako za Danas objašnjava advokat Ljubiša Živadinović, stručnjak u oblasti zaštite prava pacijenata, Zakon o zdravstvenoj zaštiti je vrlo spretno napisan u delu u kojem propisuje obavezu države da informiše građane, ali ne propisuje kaznu ukoliko ona ne postupi po toj obavezi.
 
"Zakon ne predviđa mehanizam koji bi omogućio da se neki državni organ kazni, ukoliko pred građane izađe sa neistinitom ili nepotpunom informacijom", navodi Živadinović.
 
Naime, Zakon o zdravstvenoj zaštiti ističe da građanin ima pravo da bude obavešten o zaštiti svog zdravlja za slučaj izbijanja epidemije, veće nepogode i nesreće, kao i druge krizne i vanredne situacije.
 
Kazne su, s druge strane, predviđene za zdravstvene ustanove ukoliko prenesu neistinite informacije koje se tiču zarazne bolesti. Pa tako Zakon o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti predviđa kaznu u rasponu od 50.000 do dva miliona dinara za zdravstvenu ustanovu koja ne prijavi slučaj zarazne bolesti koji je u obavezi da prijavi.
 
Prekršajna kazna u iznosu od 300.000 do milion dinara sledi zdravstvenoj ustanovi koja u slučaju izbijanja epidemije i druge krizne i vanredne situacije, bez odlaganja ne dostavi istinite podatke nadležnom organu jedinice lokalne samouprave, autonomne pokrajine i Republike Srbije.
 
Dodajmo da u proteklom periodu, usred epidemije virusa korona, javnost i mediji teško dolaze do detaljnijih podataka o broju zaraženih i preminulih. Naime, 021 je ponovo pokušao da od nadležnog Instituta za javno zdravlje Vojvodine dobije podatke o broju zaraženih virusom korona u Novom Sadu i Vojvodini, ali smo nakon peripetija od Instituta umesto traženih informacija dobili obaveštenje da će direktor Insituta biti nedostupan do sredine jula. Opširnije u našem tekstu OVDE.
  • др Кристијан Трој

    25.06.2020 09:54
    Кад је ико овде одговарао за своја злодела према народу у последљих 30 година? Кисићку видим као будућу министарку(на жалост).
  • Milan

    25.06.2020 09:33
    A i da postoji kazna, koga bi drzava kaznila, samu sebe? Od nasih para iz budzeta platila bi kaznu koja ide u budzet... Brod je vec potonuo samo mi to izgleda jos nismo shvatili...
  • Ns

    25.06.2020 08:33
    Ni jedan zakon nema sankcije za državne organe.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija