Bezbednosna mreža: Srbija kupila kineski raketni sistem PVO FK-3
Vojska Srbije dobiće raketni sistem protivvazdušne odbrane FK-3 kineske proizvodnje, navodi specijalizovani portal Balkanska bezbednosna mreža i dodaje da je nabavka već ugovorena i plaćena.
Kako se navodi u tekstu, na tu nabavku ukazuje pažljivo čitanje godišnjeg izveštaja o poslovanju javnog preduzeća Jugoimport-SDPR za prošlu godinu u kojem je, u jednom pasusu, navedeno da su zaključeni uvozni ugovori u ukupnoj vrednosti od 620,3 miliona američkih dolara, a da je najveća među njima nabavka "PVO sistema FK-3".
Ostali ugovori po vrednosti su modernizacija lovaca MiG-29 što se odnosi na integraciju dodatne avione uključujući modifikacije radara i novih raketa vazduh-vazduh i zemlja-vazduh, zatim nabavka francuskih lakih prenosnih sistema PVO Mistral 3 i raketa i kineskih bespilotnih letelica CH-92A, koje su već stigle i predstavljene su javno 4. jula na aerodromu Batajnica. Ostali poslovi su u toku realizacije.
Kineski FK-3 počeo je da se pominje u medijima pre dve godine kao sistem koji će biti nabavljen za modernizaciju teritorijalne PVO Srbije.
"Nabavka FK-3 uvek se u tim člancima dovodi u direktnu vezu sa susretima predsednika Si Đipinga i Aleksandra Vučića. Jedan od primera je početak teme jula 2018. kada je delegacija ministarstva odbrane Srbije posetila firmu Peking i videla sisteme FK-3 i FM-3000", navodi portal Balkanska bezbednosna mreža.
"U izveštajima medija o Vučićevoj poseti Kini aprila 2019. navodi se precizno da je jedna od tema sastanaka dva predsednika raketni sistem PVO FK-3. Recentni članci u medijima i dalje pišu o nabavci FK-3 kao budućem potezu koji će tek biti tema pregovora. Izveštaj Jugoimport-SDPR jasno kaže da postoji čvrst ugovor", dodaje se.
Portal dodaje da su taktičko-tehničke karakteristike FK-3 misteriozne jer se radi o izvoznom sistemu koji do narudžbine za Srbiju nije imao korisnika.
"Kinezi su na izložbama naoružanja do sada navodili samo šture informacije po kojima se radi o sistemu sa zonom uništenja do 100 km po daljini i do 27 km po visini. U domaćim izvorima stalno se pominju tri sistema i možemo pretpostaviti, s obzirom da se radi o informaciji iz državnog vrha, da je tačna, i da su to tri baterije. Kod sistema FK-3 jednu bateriju čine vozilo sa radarom i tri lansirna vozila od kojih svako ima četiri rakete sa radiokomandnim i radarskim poluaktivnim vođenjem. Jedna baterija može istovremeno da dejstvuje sa 12 raketa po šest ciljeva", navodi portal.
U tekstu se dodaje da nabavka tog sistema, na neki način, predstavlja i indirektno ostvarenje želja dobrog dela javnosti da se nabavi ruski sistem S-300 jer su Kinezi rakete za FK-3 projektovali na osnovu rešenja ruskih raketa raznih varijanti koje su dobili kada su kupili S-300 90-ih godina.
"Za kinesku vojnu industriju izvoz PVO u Srbiju izuzetno je vredan prodor na potpuno novo tržište jer su do sada korisnici kineskih sistema srednjeg i velikog dometa bili samo kineski saveznici iz Azije", zaključuje taj portal.
Vojska Srbije u okviru 250. raketne brigade PVO za teritorijalnu odbranu ima pet diviziona raketnih sistema Neva i Kub, kao i jednu bateriju sistema Pancir S-1 koji je nedavno kupljen iz Rusije. Dva diviziona sistema Neva i baterija Pancira su zadužene za odbranu Beograda, dok je po jedan divizion sistema Kub raspoređen u Nišu, Novom Sadu i Kragujevcu.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
VIDEO: Privođenja na blokadama, studenti FDU-a uhapšeni ispred fakulteta - na livadi
04.07.2025.•
0
Protesti zbog policijske brutalnosti danas se organizuju u Novom Sadu, Beogradu, Nišu i Kragujevcu.
MUP: Prethodne noći privedeno 19 osoba
04.07.2025.•
0
MUP je saopštio da je policija "prethodne noći obavila proveru identiteta 636 osoba, dok je 19 osoba dovedeno do službenih prostorija".
MUP: Blokade nezakonite, policija će podnositi prijave
04.07.2025.•
9
MUP je saopštio da su blokade raskrsnica nezakonite.
VIDEO Vučić upozorio da se ne blokiraju gradovi: "Kao Boga vas molim ..."
03.07.2025.•
30
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić pozvao je večeras građane na mir i uputio molbu "da se ne ruši Srbija", jer, kako je rekao, "oni koji to žele ne mogu da je pobede".
Komesarka EU za proširenje: Pratimo izveštaje o prekomernoj upotrebi sile
03.07.2025.•
7
Komesarka Evropske unije za proširenje Marta Kos saopštila je da EU "prati izveštaje o prekomernoj upotrebi sile protiv demonstranata u Srbiji".
Advokat Luka Vodinelić zadobio teške povrede i frakture tokom intervencije žandarmerije kod Pravnog
03.07.2025.•
9
Advokat Luka Vodinelić zadobio je teške povrede, frakture i prelome, tokom intervencije žandarmerije ispred Pravnog fakulteta u Beogradu, potvrdila je njegova majka, profesorka Vesna Rakić Vodinelić.
VIDEO: Građani, studenti i bajkeri blokirali raskrsnicu ispred Pravnog fakulteta u Beogradu
03.07.2025.•
1
Ispred Pravnog fakulteta u Beogradu oko 20 časova počelo je okupljanje studenata i građana u znak protesta zbog sinoćnjeg incidenta u kom je privedeno oko 30 studenata tog fakulteta.
Preminuo student ETF-a, tužilaštvo se oglasilo zbog dezinformacija
03.07.2025.•
18
Dvadesetdvogodišnji student Elektrotehničkog fakulteta u Beogradu preminuo je 2. jula.
Zastitnik građana: Četvoro od 13 uhapšenih građana pretrpelo neki oblik fizičkog nasilja
03.07.2025.•
2
Institucija Zaštitnik građana saopštila je da je četvoro od 13 uhapšenih građana u toku blokada sa kojima je obavljen razgovor u policijskim stanicama pretrpelo neki oblik fizičkog nasilja.
Udruženje FemPlatz: Smeniti ministra pravde, Vučić da podnese ostavku
03.07.2025.•
7
Udruženje "FemPlatz" zatražilo je smenu ministra pravde Nenada Vujića i hitnu ostavku predsednika republike Srbije Aleksandra Vučića.
Expo se širi: Sprema se seča stotina stabala na beogradskom Ušću
03.07.2025.•
10
Narednih dana se priprema seča stotine stabala na Ušću sa novobeogradske strane zbog potrebe manifestacije Expo 2027, saznaje organizacija Ministarstvo prostora.
Advokatska komora Beograda: Policija upotrebila brutalnu silu prema studentima Pravnog fakulteta
03.07.2025.•
1
Advokatska komora Beograda osudila je to što je, kako je ocenila, policija u sredu uveče "upotrebila brutalnu silu" prema studentima Pravnog fakulteta.
AP: Tenzije u Srbiji porasle od subote, Vučić pojačava pritisak u nameri da suzbije proteste
03.07.2025.•
2
Američka agencija Asošiejted pres javila je da su tenzije u Srbiji porasle od subotnjeg protesta na poziv studenata.
FOTO, VIDEO: "Pijanista" naslikao mural Novaku koji "pumpa"
03.07.2025.•
4
Beogradski umetnik i aktivista Andrej Josifovski, poznatiji kao "Pijanista", ovekovečio je momenat sa Vimbldona kada Novak Đoković "pumpa".
Delegacija EU u Srbiji: Očekujemo efikasnu i kredibilnu istragu o navodima upotrebe prekomerne sile
03.07.2025.•
7
Delegacija Evropske unije u Srbiji saopštila je danas na društvenoj mreži Iks da pomno prati situaciju i da poziva na izbegavanje eskalacije tenzija, kao i da osuđuje akte nasilja.
Studenti Marčetić i Radovanović pušteni nakon saslušanja
03.07.2025.•
1
Student Nikola Marčetić pušten je nakon saslušanja, a priveden je prethodnog dana na blokadama u Zemunu. Ni njemu, kao ni studentu Ivanu Radovanoviću, nije određeno zadržavanje.
Vlada Srbije usvojila upisne kvote za fakultete, na budžetu skoro 29.000 studenata
03.07.2025.•
1
Vlada Srbije usvojila je odluke o kvotama za upis u akademsku 2025/26. godinu po kojima će iz budžeta biti finansirano 28.977 studenata.
Sindikat sudske vlasti osudio pokušaj upada policije na Pravni fakultet i napade na pravnike
03.07.2025.•
0
Glavni odbor Sindikata sudske vlasti saopštio je da osuđuje brutalni pokušaj nasilnog upada policije na Pravni fakultet u Beogradu i fizičke i psihološke napade na kolege pravnike i akademsko osoblje.
Komentari 19
bkbk
Filip
Drasko
Zivoti jesu uzalud izgubljeni naravno, jer teritorija bez ljudi (srpskog naroda) je nista i mrtvo slovo na papiru. To govori 1. svetski rat kada smo izgubili 1/3 stanovnistva i samo ubrzali biolosko izumiranje naroda. Jos jedan takav podvig bi ubrzao i doveo do totalnog gasenja srpske nacije. A onda ovu teritoriju ne moras vise da zoves Srbija vec drugacije po nekom drugom narodu. Meni je zao svakog bespotrebno poglinulog mladica vojnika, on je mogao da zivi jos, da se raduje svojoj deci, da vidi svoje unuke. A sta je dobio? Jedno veliko NISTA. Onaj narod koji ne ceni zivot svakog svog coveka zasluzuje da bioloski nestane.
Razvitak jedne zemlje ne donosi vojska (ona je potrosac BDP-a) vec nauka, znanje, pronalasci, domaci proizvod. A cime planiras da "hranis" tu vojsku kad ti godisnje 60 000 inzenjera naucnika i umova ode iz zemlje? Sta ti vredi avioni, tenkovi, topovi,... kad nema niko da hrani, oblaci i daje pare za te vojnike koji upravljaju tim orudjem.
Ne bih dokazivao ljubav prema drzavi prema broju poginulih iz moje familije, mislim da to ne dokazuje tvoje ili moje vece postovanje prema drzavi.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar