Modularni višecevni raketni sistem LRSVM M18 Oganj testiran je u sredu, 2. septembra na poligonu Tehničkog opitnog centra u Nikincima.
Lansirana je vođena raketa Alas sa IC glavom za samonavođenje, a radi provere karakteristika zemaljske stanice za vođenje raketa, integracije kontejnera i pripadajuće elektronike na oruđe.
"Raketa ima vrlo savremenu aerodinamičku konfiguraciju, kombinovanu pogonsku grupu (čvrsti startni motor i turbo mlazni marševski motor), savremeni koncept vođenja otporan na ometanje (inercijalna navigacija u početnoj i srednjoj fazi leta, termovizijska glava za završno samonavođenje povezana sa zemaljskom stanicom optičkim kablom i radio-linkom) do maksimalnog dometa od 25 kilometara i namenjena je za uništavanje oklopnih, kao i stacionarnih utvrđenih ciljeva", navodi Ministarstvo odbrane.
Gađanje raketom Alas izvršeno je na stacionarni cilj na daljini 10,5 kilometara.
Test je jedan iz serije potrebnog broja lansiranja i izveden je kao nastavak prethodnih ispitivanja sa inertnim i raketama sa programiranom putanjom ovog tipa.
Modularni Oganj se nalazi u završnoj fazi internih ispitivanja, a nakon toga će biti uveden u naoružanje Vojske Srbije.
Radi se o visoko automatizovanom artiljerijskom oruđu, koje osim unapređenja postignutih kod prethodne verzije, ima i nove borbene mogućnosti i značajno će unaprediti sposobnosti raketne artiljerije. Može da gađa svim vrstama postojećih nevođenih raketnih projektila kojima raspolaže Vojska Srbije, uključujući i projektile dometa 40 kilometara koji su već razvijeni, raketne projektile dometa 50 kilometara koji su u razvoju, kao i rakete sa korekcijom putanje i vođene rakete.
Raketa Alas nije ni finalna koja će biti lansirana iz ovog sistema. U Vojnotehničkom institutu se razvijaju i rakete Košava-1 i Košava-2 kojima će se domet raketne artiljerije podići na više od 50 kilometara i one će imati bojeve glave velike razorne moći, sposobne da unište jako utvrđene ciljeve, taktičkog i operativnog značaja.
@Flying circus A ništa, planiraju da se vrate na luk i strelu, da slučajno ne zasmetaju nekima u okruženju jer mogu iz straha da nas napadnu.
Ne znam kakve su vam ove konstatacije. Svaki tehnološki napredak je značajan. Skoro sve zemlje imaju vojsku i ni jedna ne ratuje s kopljima. Takođe, mnoge neutralne zemlje imaju daleko veća ulaganja u vojsku i njene kapacitete od Vojske Srbije. Ne vidim razlog zašto se naša vojska ne bi oprema? Ili je bolje da uslučaju nekog rata izgine što više naših vojnika? U redu je da Amerika bude najveći izvoznik naoružanja i da zastupa demokratiju, ali nije u redu da i Srbija izvozi naoružanje. To je odmah atak i velikosrpski nacionalizam. Stvarno licemerno.
Hahahhah i treba dase plasite jer mnogo rane ste naneli narodima oko vas jos se nauruzajte jer bogami gotovi ste narod vi umire gladi otrujetegi u rakije ostali ko kaludjeri ne ozenjeni po 60 god koji uljuriraju po selske prodavnice nakon minimalca a vi lakete hahhahaha
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Poslanici Skupštine Srbije danas nastavljaju zasedanje objedinjenom načelnom raspravom o svih 58 tačaka dnevnog reda, među kojima je i Predlog zakona o budžetu za 2026. godinu.
Ministarstvo prosvete je objavilo da se studenti, korisnici studentskog kredita, koji diplomiraju do 30. decembra 2025. godine, oslobađaju obaveze vraćanja tog kredita.
Bivši ministar unutrašnje i spoljne trgovine Tomislav Momirović ocenio je danas da Javno tužilaštvo za organizovani kriminal (JTOK) "zloupotrebljava svoja ovlašćenja" i krši njegovu pretpostavku nevinosti.
Predsednica Kosova Vjosa Osmani apelovala je danas na građane koji žive u inostranstvu, posebno onima koji planiraju da putuju za novogodišnje i božićne praznike, da izbegavaju prolazak kroz teritoriju Srbije.
U emisiji "Važne stvari" nije bilo zloupotrebe maloletnika u političke svrhe, navodi se u mišljenju Službe za nadzor i analizu programa Regulatornog tela za elektronske medije (REM).
Auto-moto savez Srbije (AMSS) upozorio je vozače na opasnost od poledice, dužeg zaustavnog puta i nenadanog proklizavanja vozila, posebno tokom noći i jutra kada temperature budu niže.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je danas da će uskoro predstaviti "inicijativu što se tiče šatora" u centru Beograda jer je, kako on tvrdi, sada svima jasno da su propali pokušaji oko "bilo kakvih revolucija".
"Poslednjih meseci javni tužioci za organizovani kriminal su izloženi kontinuiranom pritisku kroz javne istupe predsednika Republike Srbije", navodi se u saopštenju Tužilaštva za organizovani kriminal.
Kompanija Ziđin Koper Srbija saopštila je danas da nijedan od 1.020 radnika ogranka Topionice i rafinacije nije hospitalizovan u borskoj bolnici ni po jednom osnovu.
Ministar za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Demo Beriša izjavom o bankomatima prekršio je zakon i diskriminisao Rome, utvrdila je Poverenica za zaštitu ravnopravnosti, nakon pritužbe Inicijative A 11.
MUP se oglasio u vezi sa hapšenjem sedam osoba koje se sumnjiče da su kao pripadnici organizovane kriminalne grupe pranjem novca i prouzrokovanjem lažnog stečaja nezakonito prisvojili više od 329,2 miliona dinara.
Srpska policija uhapsila je A. Q. (52) zbog sumnje da je za vreme oružanih sukoba na KiM, kao pripadnik OVK, izvršio krivično delo organizovanje grupe i podsticanje na izvršenje genocida i ratnih zločina.
Sedam osoba uhapšeno je zbog sumnje da su prouzrokovanjem lažnog stečaja i pranjem novca stekli imovinsku korist od oko 265 miliona dinara i oko 545.000 evra.
Tužilaštvo za organizovani kriminal je jedino koje može da sprovodi pravdu nad ministrima i zbog toga posebno uznemirava vlast, kaže za Peščanik Sofija Mandić iz Centra za pravosudna istraživanja.
Komentari 7
Kimi
Ne znam kakve su vam ove konstatacije. Svaki tehnološki napredak je značajan. Skoro sve zemlje imaju vojsku i ni jedna ne ratuje s kopljima. Takođe, mnoge neutralne zemlje imaju daleko veća ulaganja u vojsku i njene kapacitete od Vojske Srbije. Ne vidim razlog zašto se naša vojska ne bi oprema? Ili je bolje da uslučaju nekog rata izgine što više naših vojnika? U redu je da Amerika bude najveći izvoznik naoružanja i da zastupa demokratiju, ali nije u redu da i Srbija izvozi naoružanje. To je odmah atak i velikosrpski nacionalizam. Stvarno licemerno.
Realista
we4
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar