Kada bi vakcina protiv kovida mogla da stigne u Srbiju?

Najavu da su kompanije "Fajzer" i "Biontek" na korak od dobijanja dozvole za vakcinu protiv kovida 19, doktor Bojan Trkulja, direktor Udruženja proizvođača inovativnih lekova INOVIA, ocenjuje kao dobru vest ne samo za nauku nego i za čovečanstvo, jer su prvi put dobijeni rezultati istraživanja faze tri.
Kada bi vakcina protiv kovida mogla da stigne u Srbiju?
Foto: Pixabay
Istakao je da je efikasnost vakcine od 90 posto dobar rezultat.
 
Bojan Trkulja je, gostujući u Jutarnjem programu RTS-a, naglasio da se očekuje da bi se vakcina "Fajzera" i "Bionteka", ako se izuzme ruska koja je registrovana bez završetka kliničkog ispitivanja, mogla prva registrovati.
 
Naveo je da se u Americi očekuje da se zahtev za registraciju podnese u trećoj nedelji novembra što znači, kako je objasnio Trkulja, da bi do kraja godine već mogla da krene isporuka te vakcine širom sveta, uključujući i našu zemlju.
 
Istakao je da se pokazalo da ta vakcina ima efikasnost od 90 posto nakon druge primljene doze.
 
"To je dosta zato što vi nikad nemate stopostotnu zaštitu, a ovo je dobar rezultat pogotovo kada se veliki broj ljudi vakciniše. Tada praktično tih 90 posto postane sto posto, jer je virusu jako teško da se širi kroz populaciju", objasnio je Trkulja.
 
Istraživanje faze tri
 
Kada je u pitanju faza tri istraživanja zaista je neophodno uključiti desetine hiljada pacijenata da bi se dobili smisleni rezultati, naveo je. Trkulja napominje da je u dizajnu te studije unapred bilo planirano da se ta preliminarna analiza uradi kada se oko 60 pacijenata zarazi kovidom bilo u grupi pacijenata koji su primili vakcinu, bilo u grupi kojih su primili placebo, dakle koji nisu primili aktivnu vakcinu, niti su znali da je nisu primili.
 
"Desilo se da kada je analiza krenula već je bilo 94 takva slučaja, međutim, kada su urađene analize pokazalo se da kod onih koji su primili dve doze vakcine 90 posto zaštite je postignuto, odnosno manje od 10 posto pacijenata je dobilo kovid. Pričamo o pacijentima koji su vakcinisani kao zdravi ljudi, a onda je praćeno kakva je zaštita", naveo je Trkulja.
 
Kako je rekao, ova vakcina se prima na 28 dana, prva doza prvog dana, a druga posle četiri nedelje. 
 
Doktor dalje razjašnjava da se veliki broj vakcina prima obično u dve doze u zavisnosti od toga kakav je tip vakcine. Najčešće se vakcine u kojima se daje živ oslabljen virus primaju samo jednom. S obzirom da je taj virus iako oslabljen živ, on se može replicirati u našem organizmu, što je dovoljno da naš imuni sistem stvori dovoljno jak odgovor.
 
"Kada su u pitanju vakcine koje koriste mrtve viruse ili njihove delove ili u ovom slučaju se koristi samo RNK koja prenosi informaciju kako da se sintetiše jedan deo virusa, obično je neophodna druga doza jer prva samo omogućava da organizam napravi model, a tek druga doza dovoljno jak imuno odgovor", kazao je Trkulja.
 
Zašto je Brazil atraktivna destinacija za istraživanje
 
Doktor Bojan Trkulja ističe da je Brazil velika zemlja s velikim brojem stanovnika, a ima veliku raznolikost, veliku mešavinu rasa što je bitno kada se ispituje lek ili vakcina da u fazi tri istraživanja bude što je moguće sličnija populaciji onoj koja je populacija sveta koja će tu vakcinu jednom primiti. 
 
Sledeći razlog zašto se većina istraživanja obavlja u Brazilu je, kako je rekao, što je veliki deo istraživanja faze tri otpočeo tokom leta, kada je na severnoj polulopti, kao i kod kod nas, aktivnost virusa bila smanjena, dok je na južnoj polulopti, dakle u Brazilu, bio u maksimalnom naletu i imao je najveći broj pacijenata.
 
"Jasno je da morate da idete ciljano na velika tržišta u velike zemlje gde možete da očekujete da ćete imati veliki broj potencijalno zaraženih, jer ako vi date kandidata za vakcinu u nekoj zemlji gde aktivnosti virusa nema, Kina je za to dobar primer poslednjih meseci – nema virus, vi praktično ne možete da ispitate da li je ta vakcina efikasna ili ne", smatra Trkulja.
 
Nezapamćena zdravstvena kriza
 
Ocenjuje da će ovo biti zauvek zapamćeno, kao i da je ovo situacija koja do sada nije viđena u istoriji medicine, kada je toliko napora koncentrisano od strane naučne zajednice, regulatornih tela, proizvođača ka pronalasku jedne konkretne vakcine.
 
Razlog je, kaže, logičan, jedna nezapamćena zdravstvena kriza koja je pogodila ceo svet i zbog toga možemo da očekujemo da ćemo u tih 12 do 18 meseci dobiti vakcinu. Drugi razlog je, navodi Trkulja, što smo, kako kaže, pomalo imali sreće što je vrlo brzo po pojavi prvih slučajeva otkriven genetski kod korona virusa zbog toga što je jako sličan onome što je bilo kod SARS-a. To je, ističe, omogućilo da se u onaj pretklinički period krene vrlo brzo.
 
Dodaje da, zahvaljujući tome, osim ove najavljene vakcine postoje još nekoliko vrlo obećavajućih kandidata za vakcinu koji imaju potpuno drugačiji mehanizam dejstva.
 
Trkulja je istakao i da je zahvaljujući aktivnosti Republičkog fonda zdravstvenog osiguranja izdvojen značajan deo sredstava i lekova stavljen na pozitivnu listu, a da se očekuje da će se taj proces nastaviti i u idućoj godini. Takođe, očekuje i da će pre isteka godine biti još jedno proširenje liste inovativnim lekovima.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • g pen

    12.11.2020 09:59
    dr.smrt, koji narod? Ja vidim samo ljige i poltrone. Sta sanjas?
  • stamenkov

    12.11.2020 09:52
    a nus pojave ce placati PIO?
    Zasto je Srbija jedna od retkih drzava Evrope ako ne i u svetu koja nema evidenciju o nus pojavama i posledicama po primaoca vakcine?

    Autizam: Srbija kaska, bez zvaničnih podataka i dalje

    https://www.bbc.com/serbian/lat/srbija-45738060

    Poražavajuće brojke: Broj autistične dece ubrzano raste, a naučnici još ne znaju pravi uzrok
    Objavljeno: 28.04.2018
    Prema najnovijim izveštajima, broj dece kojima je konstatovan autizam je u stalnom porastu. Naučnici još nisu sigurni zbog čega se to dešava.

    PODELI Facebook Twitter

    https://www.yumama.com/vesti/svet-istrazivanja/26823-porazavajuce-brojke-broj-autisticne-dece-ubrzano-raste-a-naucnic.html

    Zasto je Srbija jedna od retkih ako ne i jedina drzava u Evropi koja je saglasna sa uvoznikom proizvodjaca vakcina da nece obradjivati utuzenja roditelja i primaoca vakcine nakon vakcinisanja za odstetom i pojavom dozivotnog invaliditeta,sterilnosti?

    Zasto u svakoj drzavi Evrope mozete tuziti drzavu nakon komplikacija po primanju vakcine a u Srbiji to ne mozete nas Zakon to ne poznaje?
  • Čvarkova

    12.11.2020 08:14
    Auuu..
    Laza Lazarevic place za ovakvima :D
    Pola razreda srednje, ali svi sve znaju o molekularnoj biologiji, hemiji, biohemiji, mikrobiologiji.. Ako vec nisu ucinili nesto korisno sa svojim zivotima, bar ne ugrozavaju tudje.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija