Književnica koja na Tviteru traži posao čistačice: Nije mi želja da se predstavim kao žrtva

Književinca Dragoslava Barzut kaže da njen oglas u kom traži posao čistačice "nije bio poziv za milosrđe i milostinju niti mi je želja da se predstavim kao žrtva, to je apel solidarnosti i empatije koje našem društvu nedostaju, i moj pokušaj da kažem neke važne stvari o prekarnom radu žena i položaju književnika i književnica u Srbiji".

Njena objava na Tviteru: „Narode ukoliko vam je potrebno čišćenje stana ili kancelarije, uzmite me. Umem to dobro da radim (sa ekološkim sredstvima). A i pomoći ćete mi da završim novu zbirku priča koju pišem“ – izazvala je brojne komentare i privukla pažnju medija.

Dragoslava odgovara za Danas da ne želi da je "mediji eksploatišu i izvlače sav potencijal žrtve" iz njenog oglasa, već da ukaže na ono o čemu je pisala i u svojim knjigama i za šta se kroz karijeru zalagala – prekarni rad žena, neravnopravnost i nedostatak solidarnosti.

Dragoslava Barzut je književnica, feministkinja, borkinja za prava žena i LGBT populacije.

Autorka je zbirke priča "Zlatni metak" (2012) i romana "Papirne disko kugle" (2017). Priredila je i "Pristojan život", zbornik lezbejske kratke priče sa prostora bivše Jugoslavije.

Za roman je dobila nagradu "Anđelka Milić", nagrađivana je i za priče, kao i za aktivistički rad.

Američka ambasada uručila joj je priznanje za doprinos smanjenju diskriminacije i nasilja prema LGBT+ osobama za 2017. godinu.

Za širu javnost iznenađujuće je bilo da neko sa ovakvom biografijom traži posao čišćenja, ali Dragoslava objašnjava da je umorna od intelektualnog rada koji joj ne ostavlja dovoljno snage da se bavi pisanjem.

Ona posebno naglašava da to nije posao koji je sramota raditi, niti treba da bude shvaćen kao milosrđe.

"Čišćenje se često shvata kao posao koji je 'sramota' raditi, i koji je rezervisan za 'niže' slojeve društva – to je posao kao što je i pisanje – podjednako human."

Reakcije su je, kaže, iznenadile, dobila je puno ponuda ali ovo iskustvo navelo ju je da razmišlja o ozbiljnijim rešenjima za položaj žena, književnika i književnica.

O potrebi za umrežavanjem, povezivanjem žena koje su u jednako lošem položaju, govori za Danas i Aida Ćorović, aktivistkinja za ljudska prava, koja je početkom ove godine sličnom objavom izazvala jednaku pažnju, pa i reakciju predsednika države Aleksandra Vučića.

Ćorović je naime, takođe na društvenim mrežama objavila da nudi usluge čišćenja i pomoći u kući jer posla za nju kao istoričarku umetnosti – nema.

Na ponudu za pomoć i zaposlenje od predsednika Aleksandra Vučića rekla je "hvala, ali ne hvala".

Opširnije na sajtu Danasa.

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Jelena velickovic

    17.12.2023 11:25
    Cistacica
    Trazim poso cistacica u vranju kancelarije
  • pff

    15.11.2020 10:56
    Jeftin i ne narocito inventivan marketing. Ako je tako mastovita i u svom poslu knjizevnosti, kao sto je u marketingu sebe, nije ni cudo da nema od cega da zivi.
  • Caca

    15.11.2020 08:44
    Diskriminacija-hm?
    Posao se ne traži na Twiteru nego na oglasima za zapošljavanje. Retki su oni koji mogu da žive od književnost. Pišem i ja al tek kad odradim svoje puno radno vreme od kog živim i hranim decu. Pisanje mi dođe kao dodatni honorar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija