Ova mera važi dve nedelje, odnosno do 1. decembra, a ako se epidemiološka situacija do tada ne smiri, moguć je policijski čas.
Ključna mera koja je doneta u nedelju na sednici Vlade odnosi se na skraćenje radnog vremena kafića, restorana, klubova, prodavnica, bioskopa, pozorišta i ostalih. Radno vreme lokala skraćeno je po treći put i sada oni mogu da rade do 21 sat umesto do 23 sata kako je bilo do juče.
Kako je navela premijerka Srbije Ana Brnabić, skraćenje radnog vremena oročeno je na dve nedelje, pa će se posle tog perioda evaluirati rezultati postignuti ovom odredbom. Ukoliko broj zaraženih počne da opada, mere će biti ukinute, a ako broj zaraženih nastavi da raste - mere mogu biti i pooštrene.
Tako je moguće i obavezno nošenje maski na otvorenom, kao i dodatno skraćenje radnog vremena ugostiteljskih objekata, a kao krajnja mera moguć je i policijski čas.
Što se prve dve tiče, za to se već duže vreme zalažu pojedini članovi Kriznog štaba - dr Predrag Kon više puta je govorio da bi maske trebalo da budu obavezne i na otvorenom kao što su recimo šetališta.
Dr Branislav Tiodorović izneo je jutros predviđanje, a to je da do kraja ovog meseca ne možemo da očekujemo zaravnjenje krive, već da ćemo čak imati i više zaraženih, a da do zaravnjenja može doći tek početkom decembra. Upravo je to taj momenat do kada su mere i oročene. On je dodao i da prve efekte mera koje večeras počinju da se primenjuju možemo da vidimo za 7 do 10 dana.
Premijerka Srbije Ana Brnabić ponovo je naglasila jutros da ukoliko se mere ne budu poštovale, Srbiji preti potencijalno još pooštravanja mera, kao i najteža opcija - policijski čas.
Najnovije pooštravanje epidemioloških mera i skraćivanje radnog vremena ugostiteljskih objekata do 21 čas dovodi u pitanje oko 60 hiljada radnih mesta samo u Beogradu, izjavio je za Biznis.rs predsednik Udruženja noćnih barova i klubova (NOB) Miša Relić.
U proteklih osam meseci noćni barovi i klubovi radili su svega dva i po meseca jer im uz nove mere rad nije bio ekonomski isplativ. Zaposleni su dobili minimalce, međutim, vlasnici ovih lokala u 2021. godini moraće da izmire sve doprinose, rente, troškove struje, raznih taksi i sve to za period kada nisu radili, odnosno kada im je rad bio zabranjen, ističe Relić.
"Iskreno se nadam i verujem da će država pružiti ruku i nama ugostiteljima jer u suprotnom samo u Beogradu, kada je reč o noćnim klubovima i barovima, 16.000 ljudi ostaće bez posla, kao i 48.000 onih koji rade u kafićima, restoranima i dostavnim firmama", ističe predsednik NOB.
Podsetimo, osim ovih mera koje su večeras stupile na snagu, u Srbiji važi i obavezno nošenje maski u zatvorenom prostoru, ali i na otvorenom ukoliko nije moguće održavati distancu veću od 1,5 metra (redovi ispred pošti, banaka i slično), kao i zabrana okupljanja više od pet osoba.
U pomoć poštovanju svih mera i ovih novih i ovih starih stigle su konačno i izmene i dopune Zakona o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti. Time će i kontrola i kažnajvanje biti podignuti na znano viši nivo.
Danas je u Srbiji registrovano skoro 5.000 obolelih od korone, a u poslednja 24 sata preminule su 24 osobe, o čemu više
OVDE.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 22
Marko
Baltazar
Nemanja
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar