Epidemiolog Radovanović: Nabavka vakcina - jedina prednost okolnosti što nismo u EU

Epidemiolog Zoran Radovanović izjavio je da, "kad pogledamo brojeve vakcinisanih u našoj zemlji, ispada da je to jedina prednost okolnosti da nismo članica EU".
Epidemiolog Radovanović: Nabavka vakcina - jedina prednost okolnosti što nismo u EU
Foto: 021.rs
"Nismo bili obavezni da slušamo Brisel, nego smo mogli samostalno da tražimo na tržištu gde ima vakcina", naveo je on za N1.
 
Ipak, kako je rekao, postoje drugi problemi po tom pitanju, jer ne znamo pod kojim uslovima smo dolazili do vakcina, da li je u pitanju samo cena ili smo se na nešto obavezali. 
 
Sama vakcinacija uglavnom ide dobro, kaže Radovanović i dodaje da je plan prioriteta urađen korektno i da tu nema šta da se zameri.
 
"Problem je što se od tog plana odustalo. Nikada ne možete rigidno da se držite plana, ali mi smo u jednom trenutku od njega potpuno odustali. Rečeno je da mogu svi, došlo je do neopisivih gužvi, ali u celini sad to ide besprekorno, jer smo se opet vratili na sistem pozivanja preko eUprave. Ja sam juče primio revakcinu, to je bilo kao u najbolje organizovanim sistemima", dodao je.
 
Prema njegovim rečima, oko 20. februara može da se pojavi dodatni porast broja novozaraženih. Kazao je da su mladi pronašli alternativne vidove druženja, najčešće po kućama, pa su socijani kontakti u toj populaciji podjednako intenzivni i sve je opušteno, a problem je i skijanje jer se uveče sedi u zatvorenim kafićima ili pored kamina, pa je mogućnost zaražavanja veća.
 
Sigurno ima više slučajeva britanskog soja
 
Radovanović veruje da u našoj zemlji sigurno ima više slučajeva britanskog soja virusa i da je neminovno je da se on raširi i po Srbiji.
 
"Jedino što sad on nije toliko rasporostanjen da bi uticao na obolevanje. Samo mali broj ljudi verovatno je nosilac tog britanskog soja. Skupa je analiza na taj soj i ne može kod svakog zaraženog da se radi, nigde se to ne radi masovno, jer je analiza skupa, već samo povremeno da se vidi učestalost", dodao je.
 
Kako je naveo, izvesno je i umirujuće da, ako se budemo ponašali mudro i primenjivali razumno mere, uz vakcinaciju, kada dođe četvrti talas, on će biti mnogo manji po intenzitetu i od drugog i od trećeg, jer je sad nivo kolektivnog imuniteta mnogo viši nego što je bio letos. Teže je virusu da nađe osetljivu osobu i da se preko nje dalje prenosi.
 
"Možemo iz tog razloga da očekujemo manji talas, pa talasiće i posle 2022. to će biti endemska bolest od koje ćemo se štititi kao i od gripa, vakcinacijom", zaključio je.
  • /

    11.02.2021 19:20
    /
    @//
    u subotu je bila revakcinacija zdravstvenih radnika u higijenskom zavodu.
    fajzerom
  • Stariji

    11.02.2021 18:26
    Ne mogu da ih slušam 70+
    Na sajmu sam gledao jednu finu, mladu epidemiološkinju, plave kose. Slušao sam šta priča i malo gledao kako se ophodi. Verujte da bi mi prijalo da je vidim i čujem na radiju ili TV-u. Ali ne... Neće novinari da afirmišu mladje i verovatno pametnije i prijatnije, samo nedovoljno iskusne. Mene je pogled na tu budućnost smirio. A ovi od 80 godina, koji nikada ne odu u penziju... To je tužno. Ima ih u svakoj struci, ali nekako najviše ih u medijima vidimo medju lekarima i advokatima.
  • 313

    11.02.2021 18:05
    Srbija, bre
    Bili u EU ili ne naš osnovni problem je mentalitet. Tu vakcine ne pomažu.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Kamioni čekaju pet sati na Batrovcima

Prema informacijama iz Uprave granične policije, putnička vozila čekaju na izlazima iz zemlje na dva prelaza, pola sata na Gradini i 35 minuta na prelazu Preševo.