Obnova Disove kuće mrtvo slovo na papiru, četrdeset kvadrata deli deset vlasnika

Rodnu kuću pesnika Vladislava Petkovića Disa, u Zablaću kod Čačka, Vlada Srbije proglasila je kulturnim dobrom – znamenitim mestom koje ima istorijski značaj. Međutim, kuća nije obnovljena, a zbog nerešenih imovinsko-pravnih odnosa, deo objekta je pred urušavanjem.
Kuća u kojoj je rođen veliki pesnik 1880. godine nalazi se u centru Zablaća. Porodica Petković naizmenično je živela ovde i u Čačku, a Disov otac Dimitrije kuću, koja je bila i mehana, prodao je 1895. godine. Naslednici tadašnjih vlasnika i danas koriste veći deo kuće koji je u dobrom stanju.
 
Međutim, četrdestak kvadrata deli više od deset vlasnika i naslednika. Zbog nebrige prostor je potpuno zapušten, a krov preti da se potpuno sruši. Da se uredi, pokušavali su i neki meštani.
 
Među njima i Rade Radmilac, meštanin Zablaća, koji živi blizu Disove kuće. Kaže da se sporan deo urušava, već decenijama.
 
Rade Radmilac kaže da je to "kuća strave i užasa, a ne Disova". Ispričao je za RTS da su se ove zime srušila dva reda crepa, pa uveče kada se to dogodi ne znaš da li je to zemljotres ili šta se uopšte dešava.
 
Iz mesne zajednice pored obnove dela kuće inicirali su da se čitav kompleks uredi i napravi spomen-soba posvećena velikom pesniku.
 
"Da tu kuću posećuju učenici širom Srbije, znači da se organizuju ekskurzije i da dobije  turistički karakter, a samim tim da se na taj način i odužimo Vladislavu Petkoviću Disu. Ostalo je za sada mrtvo slovo na papiru. Dosta sastanaka, gradsko rukovodstvo je obećalo da reši taj problem da se sa naslednicima dođe do dogovora o otkupu, za sada još uvek ništa nije a davno je već trebalo da to bude završeno", kaže za RTS Miodrag Erić iz Saveta MZ Zablaće.
 
Vladinom odlukom iz 2019. godine da se Disova kuća proglasi znamenitim mestom utvrđene su i mere zaštite kako na objektu tako i u okolini.
 
Prva mera je rekonstrukcija zgrade na osnovu rezultata arhitektonskih istraživanja i analogija sa drugim objektima istog tipa. Iz gradske uprave navode da rešavaju imovinsko-pravne odnose sa naslednicima kuće.
 
Vladan Milić, zamenik gradonačelnika Čačka, rekao je da je inspekcijska služba izlazila na teren i stavila zabranu na dalje korišćenje i prepravke na kući.
 
"Mi smo predali pravobranilaštvu postupak, ima više vlasnika, devet valsnika se nalazi u drugom postupku u Užicu, čekamo rezultate. Problem je što vlasnici ne mogu da se dogovore u saradnji sa gradom da li bi prodali gradu ili bi sa gradom zajedno učestovali u sanaciji objekta", ukazao je Milić.
 
Koliko će inspekcijska rešenja ubrzati početak rekonstrukcije dela Disove kuće, ostaje da se vidi. Očigledno je da vremena za rekonstrukciju objekta u ovakvom stanju, nema previše.
 
Opširnije na sajtu RTS-a.
  • seljak

    18.02.2021 14:15
    ala
    posaljite vlasnicima uplatnice za porez onda ce se videti kome je stalo do kuce
  • Lepo

    18.02.2021 09:18
    Lepo
    Ako vam je toliko stalo,lepo otkupite kucu od naslednika pa se divite. Nema danas nista bez para,ima debelo da platis pa klatis. Lepo i jednostavno...a da nikom se nedaju pare,ako moze na mufte.
  • Lepo

    18.02.2021 09:17
    Lepo
    Ako vam je toliko stalo,lepo otkupite kucu od naslednika pa se divite. Nema danas nista bez para,ima debelo da platis pa klatis. Lepo i jednostavno...a da nikom se nedaju pare,ako moze na mufte.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija