Ministarstvo građevinarstva šest godina nije srušilo nijedan nelegalni objekat

Ministarstvo građevine šest godina nije uklonilo nijedan bespravno izgrađeni objekat u zaštićenim zonama, za šta je nadležno, piše portal Pištaljka.
Ministarstvo građevinarstva šest godina nije srušilo nijedan nelegalni objekat
Foto: Pixabay (ilustracija)
Prema zvaničnim podacima, u Srbiji postoji više od dva miliona bespravnih objekata za čije rušenje su nadležne opštine i gradovi.
 
Ministarstvo građevine je 2015. godine napravilo kampanju za suzbijanje nelegalne gradnje, a država potrošila više miliona evra na satelitske snimke koji je trebalo da pokažu šta od objekata treba da se ruši. Prošle godine država je kupila novi set satelitskih snimaka za 2,8 miliona evra novcem iz kredita Svetske banke koji će vraćati građani.
 
U suzbijanju nelegalne gradnje nisu efikasnije ni lokalne samouprave, koje u proseku, prema podacima Macionalne alijanse za lokalni ekonomski razvoj (NALED), sruše svega tri bespravna objekta godišnje.
 
Pištaljka navodi da se Ministarstvo građevinarstva pravda da im Ministarstvo unutrašnjih poslova ne šalje policijsku pomoć prilikom rušenja, dok se MUP poziva na Zakon o policiji koji zahteva da se sa rušenjem pokuša prvo bez pomoći policije.
 
Ministarstvo građevinarstva, inače, ne ruši bespravne objekte, već za to angažuje privatne firme. Ono je sa firmama tokom 2018. i 2020. godine ugovaralo da će za svako rušenje obezbediti policijsku asistenciju.
 
Međutim, kada Ministarstvo građevinarstva podnese zahtev Ministarstvu unutrašnjih poslova za asistenciju, MUP to odbija uz obrazloženje da ovo ministarstvo nije poslalo neophodan dokaz da je rušenje prvobitno pokušano bez prisustva policije.
 
I tako do rušenja ne dolazi već šest godina, pa je rezultat takve (ne)saradnje državnih organa taj da je poslednje rušenje u nadležnosti Ministarstva građevine bilo u oktobru i novembru 2015. godine, kada je uklonjeno više objekata u nacionalnim parkovima Tara i Kopaonik, specijalnom rezervatu prirode Uvac i u parku prirode Golija.
 
To je ujedno poslednji put kada je MUP obezbedio asistenciju Ministarstvu građevinarstva.
 
Jedan od najpoznatijih nelegalnih objekata koji je u nadležnosti države i koji je trebalo da bude srušen po rešenjima republičkih građevinskih inspektora je onaj na Pančićevom vrhu na Kopaoniku. Iako je ministarstvo imalo potpisan ugovor za rušenje u 2020. godini, dva puta je raspisivalo javnu nabavku za stručni nadzor za taj posao, ali je ona oba puta obustavljena.
 
Prema Zakonu o planiranju i izgradnji, u nadležnosti Ministarstva građevinarstva su svi objekti u granicama nacionalnih  parkova, u zaštićenim područjima, zaštićenoj okolini kulturnih dobara, u granicama nepokretnih kulturnih dobara od izuzetnog značaja i kulturnih dobara upisanih u Listu svetske kulturne i prirodne baštine.
 
Prema podacima iz Registra donetih izvršnih rešenja o rušenju republičkih građevinskih inspektora, kao se navodi, trenutno ima ukupno 197 rešenja za rušenje nelegalnih objekata. U njemu se nalaze i rešenja iz 2018, 2017, 2016, 2015, ali i 2013. godine.
 
Milunka Kijanović, direktorka Noris inženjeringa, jedne od firmi koje po ugovoru sa ministarstvom treba da ruše nelegalne objekte, potvrdila je da po okvirnim sporazumima iz 2019. i 2020. godine koje su zaključili sa Ministarstvom građevinarstva, nije srušen nijedan bespravno izgrađen objekat.
 
Zakon o ozakonjenju objekata, čiji je nacrt pripremalo upravo Ministarstvo građevinarstva, usvojen je pre šest godina. 
  • Mile rent-a mozak

    07.06.2021 17:50
    Brnabićka je kazala da, misli, da je ona predsednica Vlade, koja po njenom mišljenju ima resor ministarstva građevine, i da ne bi trebalo da, po njenom mišljenju to ministarstvo ruši već gradi. Ali, da misli, ako predsednik misli, da treba i da ruši, onda to svakako ne bi trebalo da se radi na ulici, jer, ona kao predsednica Vlade, misli da niko ne sme da preti rušenjem. I da rezultati Vlade govore da niko ništa nije rušio još od Hercegovačke, i da misli da i to nije bilo rušenje, već asanacija prostora za budućnost Srbije. A vi, jer mislite?
  • Lala

    07.06.2021 08:32
    Osnovno pitanje je: Kako se uopste dozvoljava da neko gradi nelegalno-bez neophodne dokumentacije.Divlja gradnja postoji samo u neuredjenim zemljama i ona postoji zato sto se isplati.Kad postane neisplativa nece ni postojati.Neisplativa ce postati onda kada bude kostala mnogo vise nego legalna izgradnja(obavezno rusenje o trosku vlasnika,kazne ..)
  • Inca

    07.06.2021 08:11
    GRAĐEVINSKA MAFIJA
    Pa zasto bi se rusili objekti kada se vlast kroz pregovore i dogovore sa investitorima lepo bogati. SNS nista nece da rusi jer za sve uzme pare.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija