Bivši komandant Vojske Republike Srpske Ratko Mladić pravosnažno je osuđen pred Haškim tribunalom na doživotni zatvor zbog genocida i zločina protiv čovečnosti nad nesrbima tokom rata u BiH.
Foto: FoNet/AP
Žalbeno veće odbacilo je sve žalbe koje je uputila Mladićeva odbrana.
On je osuđen na doživotnu kaznu za genocid u Srebrenici, zločine protiv čovečnosti u 15 opština u Bosni i Hercegovini, opsadu, snajpersko delovanje i terorisanje građa Sarajeva od 1992. do 1995. i držanje pripadnika mirovne misije UN-a kao talaca tokom NATO bombardovanja.
Ratko Mladić je u pritvoru u Sheveningenu od 31. maja 2011. Uhapsile su ga vlasti Srbije, 26. maja te godina, u Lazarevu kraj Zrenjanina i izručile Tribunalu.
Izricanje presude kasnilo
U Hagu je danas počelo izricanje drugostepene presude sa 15 minuta zakašnjenja usled tehničkih problema sa ozvučenjem. Na početku ročišta, Mladić je potvrdio da može da prati izricanje presude na jezkiu koji razume.
U sudnici je i Mladić lično, kao i pravna savetica odbrane Luisa Peta Bagot, dok njegov sin Darko presudu sluša iz posebne prostorije Mehanizma u Hagu.
Sudskom veću predsedava Priska Matimba Nijambe.
Uz veliko interesovanje medija, u toku je odloženi prenos koji preuzima više regionalnih tv-stanica, a brojne grupe novinara prate suđenje ispred zgrade suda u Hagu.
Praksa odloženog prenosa od 30 minuta uvedena nakon što je Slobodan Praljak tokom izricanja presude počinio samoubistvo ispijanjem otrova.
Odbijene sve žalbe
Povodom Mladićeve žalbe da je sud u prvostepenoj presudi načinio više grešaka kada je zaključio da je udruženi zločinački poduhvat postojao, zaključeno je da Mladić nije pokazao da je prvostepeno veće pogrešilo, uz suprotno mišljenje sudije Nijambe.
Dodali su da prvostepeno veće nije pogrešilo ni prilikom ocenjivanja dokaza za koje on tvrdi da su oslobađajući.
Povodom žalbe Mladića zbog prava na pravično suđenje, predsedavajuća Žalbenog veća je rekla da je veće, uz suprotno mišljenje jednog sudije, odbilo osnove žalbe.
Mladić se danas sa osmehom pojavio u sudnici Haškog tribunala, gde čeka presudu za ratne zločine koji su počinjeni nad muslimanima tokom rata u BiH.
Neposredno pred sednicu došlo je do incidenta ispred suda. Naime, Srbin Dragan Todorović doneo je dva mala transparenta podrške Mladiću, posle čega mu je prišao Nihad Aličković iz udruženja "Anti-Dejton", koji mu je oteo transparente i izbila je svađa. Potom je na Todorovića počeo da viče i Satko Muajagić, bivši logoraš.
Podsetimo, suđenje generalu Mladiću trajalo je od 16. maja 2012. do 15. decembra 2016. Tokom 530 radnih dana, saslušano je 169 svedoka optužbe i 208 svedoka odbrane. U spise su uvedene i pisane izjave još 214 svedoka. Prihvaćeno je 9.914 dokaznih predmeta.
Mladić je prvostepenom presudom osuđen na doživotni zatvor zbog, između ostalog, genocida i zločina protiv čovečnosti nad nesrpskim stanovništvom tokom rata u BiH, a od 11 tački optužnice, oslobođen je jedino optužbi za genocid u pet opština tokom 1992. godine.
Branioci su inače tražili da bude utvrđeno da li je Mladić procesno sposoban. Izveštaji sudskih lekara, s druge strane, govorili su da je Mladićevo zdravlje zadovoljavajuće i pod kontrolom, kao i da mu se pruža sva potrebna medicinska nega.
Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju osnovan je od strane UN maja 1993. godine, kako bi se bavio ratnim zločinima počinjeni tokom raspada Jugoslavije devedesetih godina. Tokom svog rada izrekao je sedam doživotnih kazni zatvora.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Prvo je izdao JNA u koju se zakleo,pa izdao tkzv vojsku krajine kad je nestao i pojavio se u Beogradu na utakmivi,tad su muslimani bili u predgrađu Banja Luke, Prijedora.Ko plaća put sinu ljubi ga majka ?Jel vraćena imovina dobijena od JNA ?
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Rektor Univerziteta u Beogradu Vladan Đokić izjavio je da u narednom peridu očekuje novi sastanak sa premijerom Đurom Macutom i vladom Srbije, navodeći da još uvek nisu ispunjena najmanje tri zahteva akademske zajednice,
Predsednik Srpske napredne stranke Miloš Vučević izjavio je, nakon sastanka sa koalicionim partnerom, predsednikom Saveza vojvođanskih Mađara Balintom Pastorom, da ostaju ujedinjeni i posvećeni ostvarivanju istog cilja.
Odbornička grupa "Užička Republika" saopštila je da je predsednik skupštine Dragoljub Stojadinović odbio da sazove vanrednu sednicu na kojoj bi se govorilo o narušenoj bezbednosti u Užicu.
Profesor Poljoprivrednog fakulteta Novica Miletić rekao je, povodom slučaja virusa hepatitisa A u smrznutim malinama, uvezenim u Nemačku iz Srbije, da je neophodno da se u celom procesu proizvodnje vodi briga o higijeni.
Društvo građevinskih konstruktera Srbije apelovalo je na ministarku građevinarstva Aleksandru Sofronijević da se svojim autoritetom založi za očuvanje konstrukcija Hale 2 i Hale3 Beogradskog sajma.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je da će abolirati 25-godišnju devojku koja je osumnjičena za pokušaj ubistva, kada je automobilom u januaru naletela na studentkinju tokom protesta na Novom Beogradu.
Zamenik glavnog javnog tužioca VJT u Beogradu Miodrag Marković podržao je najavu predsednika Srbije Aleksandra Vučića da će pomilovati devojku koja je tokom blokade saobraćaja na Novom Beogradu naletela na studentkinju.
Treći osnovni sud u Beogradu je odbacio tužbu za uvredu, koju je poslanik i odbornik Narodnog pokreta Srbije iz Niša, Đorđe Stanković, podneo protiv predsednika Srbije Aleksandra Vučića.
Evropski parlament pokrenuo je proceduru za usvajanje rezolucije o Srbiji pod nazivom "Talasi nasilja i kontinuirana upotreba sile nad demonstrantima u Srbiji", na incijativu više političkih grupa iz te institucije.
Centar za istraživačko novinarstvo Srbije objavio je da je analizom društvenih mreža i medija zabeležio više od 30 primera prekomerne upotrebe sile policije od vidovdanskog protesta.
Komentari 86
Misa
Komifo
To nije vic, nego odličan opis odistinskog balkanskog problema s migrantima, a ti si savršeni "primerak" da ga ilustruje.
Dragan
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar