Kompozitor Srđan Hofman preminuo je u 77. godini, saopštila je Organizacija muzičkih autora Srbije "Sokoj".
Hofman je rođen 1944. godine, školovao se u Beogradu, a usavršavao u Nemačkoj.
Bio je jedan je od najuglednijih srpskih kompozitora, profesor emeritus kompozicije na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu i šef Tonskog studija Fakulteta. Srđan Hofman je, između ostalog, bio sekretar srpske sekcije Internacionalnog društva za savremenu muziku, jedan od osnivača Međunarodne tribine kompozitora, dekan Fakulteta muzičke umetnosti i prorektor Univerziteta umetnosti u Beogradu.
Predsednik Upravnog odbora Sokoja je bio u periodu 2006. do 2013. kao i od 2018. do 2019.
Objavio je veliki broj tekstova iz oblasti savremene muzike, a autor je i knjige Osobenosti elektronske muzike.
Njegov opus sadrži brojna dela orkestarske i kamerne muzike, solističke komade, kompozicije za vokalne i instrumentalne ansamble, te horska i elektroakustička dela. Kompozicije su mu izvođene i na vodećim muzičkim festivalima u zemlji i inostranstvu, na BEMUS-u, Internacionalnoj tribini kompozitora, Ohridskom letu, Zagrebačkom bijenalu, Internacionalnom takmičenju elektroakustičkih kompozicija u Buržu, Simpozijumu elektronske muzike u Helsinkiju, Svetskim danima muzike u Nemačkoj, Švedskoj i Rumuniji.
Hofman je dobitnik mnogih nagrada, između ostalih prve nagrade na Trećoj internacionalnoj tribini kompozitora 1994. za delo Koncertantna muzika za klavir, 13 gudača i elektroniku, prve nagrade na Četvrtoj internacionalnoj tribini kompozitora 1995. za svoje Znakove za flautu, violončelo, klavir i živu elektroniku, nagrada Stevan Mokranjac za delo Gledajući u "Ogledala" Aniša Kapura za dve ozvučene harfe i procesore zvuka programa LogicPro 2005. i za kompoziciju Kroz kutije zvuka za klarinet, violinu i klavir 2016. godine, nagradu Udruženja kompozitora Srbije i Veliku plaketu Univerziteta umetnosti u Beogradu.
Podrži 021
021 je pokrenuo svoj gift shop - Shopins.rs, a kupovinom nekog od artikala direktno podržavate rad naše redakcije. Svaki vaš doprinos, ma kako bio velik ili mali, dragocen je. Jer pravo novinarstvo vredi.
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Policija je utvrdila da je bila lažna dojava o podmetnoj bombi u jednom objektu Dobračinoj ulici u Beogradu, gde je večeras započeo festival "Mirdita - dobar dan".
Asocijacija nezavisnih elektronskih medija (ANEM) osudila je skandiranje navijača protiv glavne i odgovorne urednice Insajdera Brankice Stanković na košarkaškoj utakmici Partizan - Budućnost.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas u Davosu da Srbija vodi samostalnu i nezavisnu politiku i da za sada ne postoji mogućnost da uvede sankcije Rusiji.
Iako preduzeća koja se bave drumskim prevozom putnika očekuju da će fiskalizacijom suzbiti sivu ekonomiju i nelojalnu konkurenciju, prvi koraci u tom procesu započeli su sa mnogo problema.
UNS, Koalicija za slobodu medija i Asocijacija nezavisnih elektronskih medija (ANEM) smatraju da je Ministarstvo kulture i informisanja zloupotrebilo instituciju nezavisnog medijskog stručnjaka.
Od utorka u 15h preminule su četiri osobe od posledica koronavirusa u Srbiji, pa je ukupan broj žrtava 16.074, objavljeno je na sajtu Ministarstva zdravlja covid19.rs.
Prosečna martovska plata u Srbiji je 74.664 dinara neto. U odnosu na poslednji zvanični presek Republičkog zavoda za statistiku, plate su u odnosu na februar porasle za 4.000 dinara.
Viši sud u Beogradu potvrdio je optužnicu protiv bivšeg predsednika opštine Palilula Aleksandra Jovičića i još devet osoba, koji se terete za zloupotrebe u vezi sa nelegalnom gradnjom.
Biznismen Miroslav Bogićević potvrdio je za Nova.rs da je prodao 50 odsto svog udela u kompaniji "Politika novine i magazin" (PNM) vlasniku "Novosti" Bobanu Rajiću.
Uprkos pandemiji, u 2021. godini je podneto skoro 140.000 zahteva za dozvole za gradnju, što je za 22.000 odnosno petinu više nego u prethodnoj godini, pokazuje analiza NALED-a.
Prvostepeni sud u Beogradu u potpunosti je odbio višemilionski odštetni zahtev kompanije Telekom Srbija za naknadu štete za nepoštenu tržišnu utakmicu koji je podneo protiv Junajted grupe.
Ministar finansija Siniša Mali izjavio je u Budimpešti da je dogovoreno da Srbija u Mađarskoj skladišti 500 miliona kubnih metara gasa, što će omogućiti stabilnost snabdevanja zemlje tokom zime.
Ministar građevinarstva Tomislav Momirović rekao je da je nelegalni objekat na Pančićevom vrhu na Kopaoniku "mrtva imovina", ali i da njegovo ministarstvo nije ono koje ruši, već koje gradi.
Epidemiolog Predrag Kon izjavio je da su "male epidemije" majmunskih boginja bile zabeležene i sedamdesetih godina prošlog veka, ali da se ta bolest po prvi put ovako brzo širi među ljudima.
Savez komunističke omladine Jugoslavije (SKOJ) pozvao je "svu antifašističku i progresivnu javnost da digne svoj glas" i spreči pomen nacističkom generalu i zločincu Valteru Štetneru.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar