Zašto država prodaje Institut "Jaroslav Černi" ako posluje sa dobitkom?

Privatizacijom Instituta "Jaroslav Černi" interes kapitala i profita stavlja se ispred odgovornog upravljanja javnim dobrima i to može biti "pogubno po život i imovinu građana".
To je upozorila predsednica nevladine organizacije za zaštitu životne sredine OSNA Vesna Jakovljević.
 
"Umesto da, poučena negativnim iskustvom susednih država u regionu poput Hrvatske i Mađarske koje su otkupile ponovo svoja vodoprivredna preduzeća uvidevši da su napravili kardinalnu grešku njihovom privatizacijom, obustavi ovaj proces u našoj državi, lošom politikom vode nas u opasnosti koje mogu biti pogubne po živote i imovinu građana, prevashodno zbog opasnosti od poplava i gubitka hidroloških rezervoara pitke vode", kazala je Vesna Jakovljević za VOICE.
 
Ona je ocenila da je ta privatizacija "dodatno indikativna" jer je Institut "Jaroslav Černi" angažovan i u jednom od najspornijih vladinih projekata.
 
"Jedan od kontroverznih projekata Vlade Srbije jeste Projekat 'Jadar' kojim kompanija Rio Sava planira da eksploatiše rudu na hidrološki bogatom aluvionu Drine. Upravo 'Jaroslav Černi' je subjekat koji će biti zadužen za vršenje monitoringa površinskih i podzemnih voda kao i za izradu hidroloških studija potrebnih da bi kompanija Rio Sava dobila upotrebnu dozvolu za eksploataciju", navela je Jakovljević.
 
Podsetila je da Institut "Jaroslav Černi" važi za prestižnu naučnu ustanovu u kojoj radi 17 doktora nauka, 13 magistara i još 136 fakultetski obrazovanih stručnjaka.
 
"Time je od svoga nastanka predstavljao garanciju odgovornog i nezavisnog upravljanja vodnim resursima Srbije. Upravo njegova privatizacija govori nam da je vlada svesna opasnosti i štetnosti planiranih infrastrukturnih projekata nad vodnim dobrima koja su interes svih građana i njihovo neotuđivo dobro", kazala je Jakovljević.
 
Ministarstvo privrede oglasilo je 1. oktobra privatizaciju Instituta za vodoprivredu "Jaroslav Černi", a početna cena dela koji se nudi na prodaju je oko 2,58 miliona evra.
 
Predmet prodaje je paket od 924.900 akcija u vlasništvu Republike Srbije, što predstavlja nešto više od 92 odsto ukupnog kapitala Instituta.
 
Preostali deo kapitala, 80.400 akcija, nalazi se u vlasništvu građana, odnosno akcionara.
 
U javnom pozivu se navodi da pravo učešća u postupku imaju i domaće i strane firme, ali samo one koje su u poslednje tri godine, zaključno sa 2020. "u svakoj ostvarile poslovni prihod od najmanje 30 miliona evra".
 
VOICE navodi da je izostalo objašnjenje zašto država prodaje instituciju koja ima strateški značaj za vodoprivredu u regionu, posebno imajući u vidu da svaku godinu "Jaroslav Černi" prihoduje milionske sume i da posluje u dobitku.
 
"Upravo to je razlog što mnogi veruju da se iza privatizacije 'Černija' krije ambicija vlasti da i stručno mišljenje stavi u službu vlasti i investitora", piše VOICE.
  • Dragan

    11.10.2021 08:27
    Ah
    Ako je institut za vode,čemu služe Vode Srbije,Vode vojvodine, DTD,ministarstvo životne sredine ?Tako je železnica prodala institut Kirilo Savić u Beogradu da bi se spasla bankrota 2019g.
  • Deda Joca

    11.10.2021 08:04
    Šablon
    Institut će za male pare kupiti konzorcijum "Galens", "BG na vodi", "Milenijum tim", "Rio tinto". sl., pa će par godina Institut stavljati potpise na sve dozvole kojima se upropašćavaju SVE vode u Srbiji, a onda će ga, za debele novce "država" ponovo otkupiti, a "konzorcijum" povratiti uložen novac i još podeliti razliku (ne samo međusobno, već i sa "svojim ljudima" iz vlasti) ...sve po već isprobanom šablonu.
  • /

    11.10.2021 06:37
    /
    Ocemo da tipkamo ili da izadjemo na ulice?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija