U okviru desetog Međunarodnog sajma naoružanja i vojne opreme "Partner 2021", prvi put je predstavljeno novo oklopno vozilo "lazanski", nazvano po nedavno preminulom Miroslavu Lazanskom.
Novo multifunkcionalno oklopno vozilo "lazanski" razvilo je preduzeće "Jugoimport SDPR" i najavljeno je kao najsofisticiranije i najmodernije teško oklopno vozilo koje je razvilo ovo preduzeće.
"Lazanski" je vozilo koje predstavlja modifikovanu verzija postojećeg "lazara 3", a glavna razlika je višenamenski top za dejstvo po živoj sili, lakim oklopljenim vozilima, fortifikacijama.
Top kalibra 57 milimetara koristi probojnu municiju koja može da probije i oklop lakih tenkova.
Vozilo "lazanski" izgledom i funkcijama pripada krugu borbenih vozila sa pogonom na osam točkova. U njega može da se smesti do 13 sedišta.
Novinu u odnosu na "lazar" čini i potpuni oklop, bez prozora, kao i neuporedivo veća ubojna moć i domet do 14 kilometara.
Novinar, vojnopolitički komentator, analitičar, pisac i diplomata Miroslav Lazanski preminuo je 3. avgusta u 71. godini.
Na sajmu "Partner 2021" prisutna su ukupno 132 izlagača, od čega 36 iz 16 stranih zemalja, među kojima su Autstruja, Kina, Danska, Kanada, Francuska, Nemačka i Italija.
Na njemu je predstavljeno više od 70 sredstava naoružanja i vojne opreme iz razvoja Vojnotehničkog instituta, koje radi samostalno ili zajedno sa Odbrambenom industrijom Srbije.
Do 14. oktobra u halama 1 i 4 Beogradskog sajma i na otvorenom prostoru biće izloženo artiljerijsko-raketni sistemi, sistemi PVO, modernizovana borbena vozila, nova oklopna vozila, vazduhoplovi, besposadne vazduhoplovne i kopnene platforme, protivoklopni sistemi.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Ponekad se, u vezi sa veštačkom inteligencijom, javlja ta fatalistička ideja da ljudske veštine više neće biti vredne, pa mislimo da možemo jednostavno da odustanemo od njih.
Evropski poslanik Andreas Šider napisao je na mreži Iks da pozdravlja "neočekivanu Vučićevu ostavku", ali i da zahteva sprovođenje temeljnih reformi, na šta je Predsednica Skupštine Ana Brbabić odgovorila "Beži bre".
Poslanica u Evropskom parlamentu Katlin Van Brent objavila je nakon mitinga vladajuće SNS-a pod nazivom da predsednik Srbije Aleksandar Vučić "nema nameru da se odrekne vlasti", a da Evropa ne sme da ponavlja greške.
Vlada Srbije donela je odluku o obrazovanju Radne grupe za rekonstrukciju i modernizaciju deonice železničke pruge Valjevo - Vrbnica - državna granica - Bijelo Polje.
Asocijacija nezavisnih elektronskih medija smatra nedopustivom odluku da se novinaru nedeljnika Vreme Davoru Lukaču ne dozvoli izveštavanje sa vojne vežbe na "Pasuljanskim livadama", iako se akreditovao.
Predsednik države Aleksandar Vučić izjavio je da se piloti Vojske Srbije već obučavaju za francuske borbene avione "Rafal", koje je kupila Srbija, ali je dodao da "posle tih aviona dolaze novi vazduhoplovi".
Građani Srbije već nekoliko meseci plaćaju znatno više račune za električnu energiju nego prošle godine, iako od početka 2026. nije bilo novog linearnog poskupljenja kilovat-sata.
Percepcija Evropske unije u Srbiji znatno je negativnija nego u ostalim državama regiona, što je rezultat kampanje dezinformacija o EU, izjavila je novinarka portala Savremena politika Sofija Popović.
Ovogodišnje istraživanje Rojtersovog instituta za studije novinarstva "Digital News Report" pokazalo je da 42 odsto globalnih ispitanika često izbegava čitanje vesti.
Predsednik države Aleksandar Vučić izjavio je da će Vojska Srbije biti u stranju da zaštiti svoju zemlju, tako da građani mogu da budu spokojni i mirni, i da se eventualnom agresoru ne isplati da napadne.
Komentari 19
KELT
Sabahudin
Lala
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar