Koliko je vakcinisanih i nevakcinisanih među preminulim kovid pacijentima?

Podaci koje je Centar za istraživačko novinarstvo Srbije (CINS) dobio iz 21 zdravstvene ustanove pokazuju koliko je vakcinisanih i nevakcinisanih među hospitalizovanim i umrlim kovid pacijentima.
Koliko je vakcinisanih i nevakcinisanih među preminulim kovid pacijentima?
Foto: 021.rs

U protekla dva meseca novinari CINS-a su poslali 79 zahteva za pristup informacijama od javnog značaja - Ministarstvu zdravlja, Institutu za javno zdravlje Dr Milan Jovanović Batut, institutima, bolnicama i zavodima za javno zdravlje u Srbiji. 

CINS ih je pitao da li su hospitalizovani i umrli kovid pacijenti bili vakcinisani i ako da, kojom vakcinom. Reč je, između ostalog, o bolnicama koje su na spisku Batuta jer poseduju respiratore za lečenje najugroženijih. Informacije je dostavila 21 institucija.
 
Kako navodi CINS, podatke, između ostalog, nisu dobili od većih zdravstvenih centara u zemlji u kojima se leče i pacijenti oboleli od korone, poput KBC Bežanijska kosa, KBC Zvezdara, KC Vojvodina i KC Niš.
 
"Ministarstvo zdravlja nam je u dva navrata reklo da ove informacije ne poseduje iako smo od pojedinih bolnica dobili informaciju da njima prosleđuju podatke. Ministarstvo nas je zatim uputilo na Batut, iz kog su nam odgovorili da nemaju tražene podatke", piše CINS.
 
Podaci koje su dobili ipak pokazuju da je u Srbiji značajno veći broj hospitalizovanih i umrlih kovid pacijenata bio nevakcinisan.
 
Među onima koji su, uprkos vakcinaciji, bili na bolničkom lečenju ili su umrli zbog korone, najviše je onih koji su primili vakcinu kineskog proizvođača Sinofarm, navodi CINS.
 
Institut za plućne bolesti Vojvodine podatke o vakcinalnom statusu obolelih od korone sistematski prikuplja od 10. marta. U odgovoru CINS-u navode da zaključno sa sredinom septembra informacije imaju za skoro 400 pacijenata. Kao i u drugim zdravstvenim ustanovama, uglavnom je reč o nevakcinisanim osobama.
 
U ovu ustanovu su, objašnjavaju iz Instituta, u principu upućivani najteži pacijenti. Umrlo je 96 ljudi, od čega 80 nije primilo vakcinu. Ipak, iako su svi lečeni zbog posledica COVID-19, osnovni uzrok smrti nije kod svih virus, stoji u odgovoru Instituta. Pacijenti su potencijalno imali ozbiljne komorbiditete i pre infekcije virusom korona, poput dijabetesa, gojaznosti, hroničnih bolesti pluća i kardiovaskularnih bolesti.
 
"Kod šest (od 80) nevakcinisanih pacijenata, koji su lečeni od COVID-a, osnovni uzrok smrti nije bila COVID infekcija", navodi se.
 
Klinika za infektivne i tropske bolesti Kliničkog centra Srbije od 9. septembra beleži da li su hospitalizovani kovid pacijenti vakcinisani ili ne. Na taj dan su, na zahtev Ministarstva zdravlja, uradili presek stanja. Tako je tog dana u Klinici bilo hospitalizovano 89 pacijenata od kojih je većina bila nevakcinisana. Od 9. do 15. septembra primljeno je još oko 50 kovid pacijenata, od kojih je više od polovine bilo vakcinisano, uglavnom Sinofarmom, piše CINS.
 
U Opštoj bolnici Valjevo je od početka godine do 24. oktobra ukupno hospitalizovano više od 2.000 ljudi. Od tog broja je preminulo oko 22 odsto. Hospitalizovani i umrli su u najvećem broju bili nevakcinisani - prema tim podacima, bilo je hospitalizovano 83,9 odsto nevakcinisanih i 16,1 odsto vakcinisanih, a od broja umrlih 79,8 odsto je bilo nevakcinisano, a 20,2 odsto vakcinisanih.
 
Podaci koje je CINS dobio od Zavoda za javno zdravlje Vranje pokazuju da je od početka godine do 24. oktobra u Vranju od korone preminula 261 osoba, od čega oko 90 odsto nevakcinisanih.
 
Prema podacima Zavoda za javno zdravlje Užice, od početka godine do kraja jula u Zdravstvenom centru Užice, koji obuhvata bolnicu u Užicu, Priboju i Prijepolju, zbog korone je na bolničkom lečenju bilo smešteno nešto manje od 2.300 pacijenata. Od toga skoro 2.000 nije primilo vakcinu protiv koronavirusa.
 
Do kraja juna je u bolnicama u Zlatiborskom okrugu od korone preminulo 509 osoba – od toga su 494 bili nevakcinisani, dok je 15 osoba, prosečne starosti 84 godine, bilo vakcinisano Sinofarmom.
 
Iz Opšte bolnice Novi Pazar za CINS navode da se od početka godine do sredine septembra u toj ustanovi među hospitalizovanima našlo od 85 do 90 odsto nevakcinisanih.
 
U istom periodu je na lečenju zbog korone u Opštoj bolnici Kruševac ležala su 2.002 pacijenta, a iz bolnice objašnjavaju da je najveći broj sa teškom kliničkom slikom bio nevakcinisan.
  • Limun

    11.11.2021 12:54
    @Ajmo opet
    Širiš dezinformacije EU tj sve zemlje EU priznaju kineske vakcine i sinofarm i sinovak. Najveći deo zemalja čak priznaje i Indijske vakcine Kovišild.
  • Svetozar

    10.11.2021 18:17
    Sinofarm vakcine su u najvećoj meri davane u početnoj fazi. S toga je među populacijom i najveći broj osoba kojima je prošlo više od 6 meseci od 2. doze.
    Vakcine nisu lek, vakcine alarmiraju organizam da proizvodi antitela. A svaki organizam ponaosob reaguje kako već može. Sinofarm dat osobi A deluju isto i na osobu B, ali organizmi osoba A i B ne proizvode isti broj antitela, niti imaju istu reakciju. Takođe, osobe A i B nisu bile inficirane sa istom količinom virusa u trenutku zaražavanja. Itd, itd.
    Dakle, izvoditi zaključak o nekom uticaju samo sa jednim parametrom od postojećih n, daje nerealne rezultate.
    I batalite prostu logiku. Znate li da se topla voda ledi brže od hladne i da to još niko nije uspeo da reši zašto je to tako. A nudi se ogromna nagrada.

  • Marko

    10.11.2021 17:57
    Statistika
    Statistika je odlična naučna disciplina ali je valja znati uskoristiti: 1) valjano prikupiti podatke, 2) obraditi ih i 3) izvesti zaključke. Naravno, ništa od zaključaka, ako se ne obelodane i iskoriste u medicinskoj praksi. Očikivano je da najviše obolelih (i umrlih) među vakcinisanim budu oni koji su primili kinesko cepivo, jer je najveći procenat stanovnika Srbije primio upravu tu vakcinu. Ono što bi bilo zanimljivo jeste da vidimo koliki je procenat hospitalizovanih 1) nevakcinisanih, 2) vakcinisanih Sinofarmom, 3) vakcinisanih Fajzerom, 4) vakcinisanih Sputnjikom V itd. Na osnovu tih podataka bi lako bilo utvrditi šta je najdelotvornije. Poređenjem apsolutnih cifara poredimo babe i žabe.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Preminuo novinar Bojan Tončić

U Beogradu je u 57. godini, nakon duge bolesti, preminuo novinar Bojan Tončić, saopštilo je danas Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS).

Uhapšen zbog pokušaja ubistva u Mirijevu

Policija u Beogradu je, u saradnji sa Višim javnim tužilaštvom, uhapsila M. P. (41) zbog sumnje na pokušaj ubistva, saopštili su danas iz Ministarstva unutrašnjih poslova.