Ekološka udruženja pokreću inicijativu za ocenu ustavnosti odluke o Rio Tintu

Ekološka udruženja pokrenuće inicijativu za ocenu ustavnosti odluke Grada Loznice da u Prostorni plan unese projekat kompanije Rio Tinto "Jadar", o eksploataciji jadarita.
Taj Prostorni plan nije, kako je navedeno u saopštenju Koalicije za održivo rudarstvo u Srbiji i "Zaštitimo Jadar i Rađevinu", urađen u skladu sa Zakonom o planiranju i izgradnji, odnosno Pravilnikom o postupku izrade prostornih planova i na težak je način prekršio pozitivnu regulativu Srbije i kada je reč o obavezi izrade Strateške procene uticaja na životnu sredinu.
"Ovakva, naizgled formalna nepravilnost odražava jasnu nameru Vlade Srbije da svim sredstvima uz svesno i namerno kršenje Ustava RS i pozitivnih regulativa omogući protivzakonito i protivustavno otvaranje ovog destruktivnog i po život i budućnost Srbije smrtonosnog projekta", navodi se u saopštenju.
Podseća se da su ta dva udruženja 3. marta ove godine podnela zahtev za ocenu ustavnosti tog projekta u delu koji se odnosi na omogućavanje proglašenja javnog interesa za privatne rudarske projekte, što omogućava "protivustavni Zakon o rudarstvu i geološkim istraživanjima".
 
Sada je, kako je navedeno, potpuno jasno da je ta ustavna inicijativa koja se odnosila na protivustavnost mogućnosti proglašenja javnog interesa i eksproprijacije za privatne rudarske i druge projekte "prorekla situaciju u kojoj se danas nalazimo kada Parlament RS na protivustavan i nedemokratski način hoće da usvoji novi zakon o eksproprijaciji koji će pravno nasilje kakvo se vrši za račun Rio Tinta proširiti i na sve druge privatne rudarske kompanije i druge vrste delatnosti".
 
Ističe se da ta udruženja zahtevaju od Vlade da povuče iz procedure Zakon o eksproprijaciji i da onemogući proglašavanje javnog interesa za privatne, a posebno rudarske projekte.
 
Dodaje se da se traži i da se van snage stavi Prostorni plan Grada Loznice i Plan posebne namene za projekat "Jadar", kao i da Ustavni sud razmotri protivustavnost Zakona o rudarstvu u delu koji omogućava proglašenje javnog interesa za privatne rudarske projekte i da ovakva proglašenja javnog interesa stavi van snage.
 
Udruženja su navela da su više puta tražila da kompanija Rio Tinto i Vlada RS stave na javni uvid svu dokumentaciju i tehničke podatke koji se tiču projekta "Jadar", ali da oni to nisu omogućili „čime su konstantno kršena prava građana Srbije na učešće u donošenju odluka, vezana za projekte koji mogu imati uticaja na životnu sredinu“.
 
"Zahvaljujuću savesnim pojedincima iz kompanije, došli smo u posed potpune dokumentacije kako o rudniku, tako i o postrojenju za ekstrakciju i preradu litijuma, što ne samo da je potvrdilo naše sumnje nego nam i dokazalo da se ovaj projekat pod hitno mora trajno ukinuti", navodi se u saopštenju.
 
Dodaje se da se "iz dokumenata jasno vidi da sama kompanija ni nakon 20 godina nije uspela da projekat privede kraju niti da reši brojne probleme".
 
Iako se u Prostornom planu područja posebne namene za projekat "Jadar", kako je navedeno u saopštenju, ne spominje žiotni vek rudnika, mada je direktorka Rio Sava eksplorejšn, Vesna Prodanović u svojim javnim nastupima navodila životni vek od 60 godina, iz dokumenata se jasno vidi da je planirani životni vek rudnika 97 godina.
 
"Problem u kome se nalazimo sa projektom 'Jadar' kao i ostalim planiranim istraživanjima litijuma u zemlji jeste direktan produkt lažne 'zelene' agende EU koja na taj način promoviše destruktivne projekte, a sve pod izgovorom 'zelene' tranzicije", navedeno je u saopštenju ta dva udruženja.
  • Mili

    23.11.2021 11:22
    Ocenu ustavnosti? a Ustavni sud je otet od mafije.
    Mafija nam je otela Republiku, a mi nismo toga svesni.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija