Loše rukovođenje EPS-om pojelo jednu termoelektranu, Grčić diplomirao samo 4 godine pre imenovanja

Stručnjak za energetiku Miloš Zdravković izjavio je da će Srbija, zbog lošeg rukovođenja u elektroenergetskom sistemu, potrošiti iznos koji bi bio dovoljan za izgradnju novog bloka termoelektrane.
Loše rukovođenje EPS-om pojelo jednu termoelektranu, Grčić diplomirao samo 4 godine pre imenovanja
Foto: Pixabay
On je za N1 objasnio da se država već zadužila kod kineske banke i uzela 613 miliona evra za izgradnu Bloka B3 u TE u Kostolcu. 
 
"Mi smo u ovoj godini od septembra do sada za 250 miliona evra uvezli struje, sada smo za tri dana potrošili 28 miliona evra. Po najoptimističnijim prognozama, u naredna tri meseca moraćemo da uvezemo struje za još 200 miliona evra, a po nekim ekonomistima čak za još 250 miliona evra. Dakle, pojeli smo zbog lošeg rukovođenja jednu TE", rekao je Zdravković.
 
Podsećamo, predsednik Vučić rekao je da je kompletan sistem EPS, zbog kog su hiljade potrošača u nedelju ostale bez struje, "ispao" zato što nadležni nisu vodili računa koliko je vlažan ugalj i koliko blato može da ošteti svih šest blokova Termoelektrane Nikola Tesla (TENT).
 
"Morao bih da demantujem predsednika, vlažan ugalj ne može da utiče na rad TE, svaka TE projektovana je da radi 24 sata dnevno 365 dana u godini. Drugi deo, u vezi zemlje i blata je tačan, ali tu odgovornost ne snose inženjeri i radnici EPS-a. Odgovornost je na ljudima koji vode elektroprivredu, Ministrastvu energetike i ljudima koji koordiniraju sistemom", naglasio je ovaj stručnjak za energetiku.
Upitan zašto je došlo do ispadanja sistema, Zdravković kaže da se polazi od toga da je pripremljena nekvalitetna ruda. Ukazuje na još jednu bitnu stvar: "Morate pikove proizvodnje da planirate prema iskustvima iz prethodnih perioda – letnjeg i zimskog, letnji je važan zbog upotrebe klima uređaja za hlađenje, a zimski zbog industrijske proizvodnje i grejanja".
 
Zdravković je naglasio da je odgovornost za krizu koja je nastala na onom ko je dozvolio da u prvom kvartalu EPS izveze struju u iznosu od 70 miliona evra.
 
Prema njegovim rečima, EPS je prodavao struju na međunarodnom tržištu po ceni od 48 do 60 evra po megavatu u prva četiri meseca ove godine. Kaže da smo tada imali viškove struje jer je zima prestala. Tada je, kako naglašava, trebalo razmišljati o novembru i decembru.
 
"Pošto nemamo dovoljno kapaciteta za skladištenje struje i imamo samo jednu reverzibilnu elektranu, tada je trebalo da proizvodimo manje količine struje, a da ugalj lagerujemo na deponijama ispred TENT-a, a trebalo je i da se razrađuju kopovi. Nisu vodili računa o kvalitetu, TENT je još u septembru počeo da radi sa 60 odsto kapaciteta jer je počela da dolazi nekvalitetna ruda. Oni su pokušali da je oplemene sa mazutom, ali to nije išlo", kaže Zdravković.
Naglasio je i da su sada mnogo više cene struje nego kada smo je mi prodavali početkom godine i da sada ona iznosi 215 do 220 evra po megavatu, što je cena fjučersa – za narednu godinu, a da ako kupujemo od danas za sutra ona iznosi 315 ili 320 evra. 
 
"Gubitak je očigledan", kaže Zdravković i iznosi računicu da smo od septembra do decembra uvezli ukupno struje za 250 miliona evra.
 
On kaže i da se dugi niz godina zalaže da Srbija skine moratorijum na razvoj nuklearne energije u Evropi i dodaje da smo mi, uz Italiju jedini koji imamo takav moratorijum, a i Italijani su najavili njegov skidanje. Kaže i da 10 zemalja EU na čelu sa Francuskom želi da stavi nuklearnu energiju na listu zelene energije. Ipak, kako dodaje Zdravković, planovi o nuklearkama su neka srednjoročna budućnost.
 
Nestručno i neodgovorno ponašanje
 
Profesor ETF-a i predsednik Saveza energetičara Srbije Nikola Rajaković izjavio je za N1 da je najveća odgovornost za energetski kolaps koji se dogodio u našoj zemlji pre nekoliko dana na direktoru Elektroprivrede Srbije Miloradu Grčiću. Kaže da su do ovoga dovele nedopustive greške.
 
"Jedno nestručno i neodgovorno ponašanje je dovelo do ogromnih problema", naglašava Rajaković i ocenjuje da će veličina finansijskih posledica ovoga što se dogodilo biti u rangu da "izgradimo jednu novu elektranu".
 
On ne očekuje da će nakon ove havarije doći do planskog isključivanja struje. Prema njegovim rečima, havarija koja se dogodila je iz dva razloga.
 
"Prvi, mi imamo veoma stare termoenergetske kapacitete. Njihova starost je 50 godina. TENT A je pušten 1970. godine u pogon, a najmlađi blok, u Kostolcu, je star 35 godina. A drugi je sve slabiji kvalitet uglja. To su dve objektivne stvari", kaže.
 
 
Kako navodi, pored objektivnih, postoje i subjektivni uzrok ovog što se dogodilo.
 
"To je loše upravljanje Elektroprivredom Srbije. Loš menadžment EPS-a, nema drugog odgovora", istakao je i naveo da se slaže sa konstatacijom da direktor EPS-a Milorad Grčić nije kvalifikovan da vodi taj posao.
 
"Ključna odgovornost na čelnom čoveku Elektroprivrede Srbije, definitivno. On je odgovoran za atmosferu koja se gradi u firmi. On je odgovoran za način na koji funckionišu elementarne stvari, pa do najsuptilnijih stvari. Aktuelni direktor je ukinuo instituciju koja se zove Stručni savet EPS-a", naveo je Rajaković i dodaje da je Grčić zabranio prisustvo vodećih ključnih inženjera EPS-a na stručnim skupovima, a "prirodan rezultat takvog ponašanja je to što nam se dogodilo.
 
Sagovornik N1 kaže da je ugalj u termoelektranama lošeg kvaliteta, da je bio pomešan sa glinom i blatom, kao i da je bilo potrebno mešanje sa mazutom kako bi sagorevao. Naglašava da "elementarni uslovi nisu bili zadovoljeni da sagorevanje ide kako valja i blokovi su se gušili. Kaže da mu je neobjašnjivo kako su nadležni u EPS-u dozvolili da se dođe u tu situaciju.
 
Grčić nije imao ni pet godina od završenog fakulteta
 
Gostujući na Novoj S, programski direktor Transparentnosti Srbija, Nemanja Nenadić, rekao je da Milorad Grčić nije ispunjavao ni zakonske uslove za vršioca dužnosti direktora EPS te 2016. godine, kad je postavljen, a kao jedan od razloga je naveo i to što je svega četiri godine ranije završio fakultet.
 
"Mi imamo situaciju gde je vlada jedno vreme postavljala vršioce dužnosti, a onda je prestala i to da radi. Mi danas u dve trećine javnih preduzeća imamo potpuno nezakonito stanje. Milorad Grčić je samo jedan od 22 direktora javnih preduzeća koji su u nelegalnom statusu. On je praktično običan građanin", ističe Nenadić i dodaje da Grčić nema na šta da podnese ostavku.
 
"Njemu je mandat istekao 2017. godine i on nema nikakvu formalnu poziciju. Njega je Vlada Srbije imenovala za vršioca dužnosti 2016, a čak ni tada nije ispunjavao uslove. On je 2012. godine završio fakultet, a kad se postavlja vršilac dužnosti, prema zakonu, on mora da ispunjava najmanje iste uslove koje ispunjava direktor. Jedan od uslova je i pet godina radnog iskustva sa odgovarajućim obrazovanjem, a Grčić nije imao ni pet godina od završenog fakulteta. Zato on uopšte nije smeo ni bude vršilac dužnosti", naglašava Nenadić.
  • P.D.

    19.12.2021 22:26
    Da li znate ko u NS sve vozi Eps vozila kao svoja sopstvena trošeći gorivo i habajući auta na svoje potrebe? Znate li koliko njih je “diplomiralo” i sledeceg dana dobilo radna mesta sa diplomom? Kompletno rukovodstvo u NS treba smeniti jer je firma pred bankrotom zbog njih
  • Bojan

    19.12.2021 19:02
    @dijasporac

    Usamljeni čuvar gradilišta je sad ekspert i za struju...
  • Rdj

    17.12.2021 22:46
    Cemu tolike akcize,trebalo bi ih ukinuti i tv pretplatu. Van pameti da se placa pretplata za tv ,gde nema potrosnje...a da bi ste podneli zahtev za oslobadjanje placanja tv pretplate,mnogo taksi treba platiti,pa dva svedoka i to sve kosta vise nego tv ptetplata za jednu godinu. UKINITE TV PTETPLATU!!!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija