Kristofer Hil stiže u Beograd: Donosi "kofer koji neće biti opterećen prošlošću"

Iza zavese ratnih dešavanja i previranja na međunarodnoj sceni, a dok su ključna pitanja u regionu i dalje nerešena, u Beograd stiže novi ambasador Sjedinjenih Američkih Država.
Kristofer Hil, kako je sam rekao uoči puta za Beograd, u srpsku prestonicu dolazi da "koferom koji neće biti opterećen prošlošću", piše Euronews Srbija. Šta će, međutim, u tom "koferu" doneti ovaj američki diplomata? 
 
Imenovan u trenutku u kome je dijalog Beograda i Prištine već dugo zaglavljen u ćorsokaku, a stavovi Beograda i Vašintona po pitanju Kosova ostaju suštinski udaljeni, Hil koji je upoznat sa manirom regiona u kome će službovati, dolazi, kako sam tvrdi, donoseći "svežu perspektivu".
Hil u Beograd dolazi i kao jedno od pet "novih lica" koje je Vašington poslao u region Zapadnog Balkana poslednjih meseci, a u izjavi objavljenoj na sajtu Stejt Departmenta uoči dolaska u Srbiju, Hil je naveo da dolazi sa novom perspektivom i očekuje dalje poboljšanje odnosa sa SAD.
 
"Mnogo toga se promenilo otkako sam poslednji put bio u Beogradu i regionu. Naučio sam tokom godina da poštujem istoriju i da pokušavam da naučim njene složene lekcije, ali moj kofer neće biti opterećen prošlošću – stižem sa svežom perspektivom u Srbiju 2022, u zemlju koju SAD gledaju kao važnog partnera i prijatelja", naveo je.
Za analitičare, koji su govorili za Euronews Srbija, od Hila se, iako ima veze sa prošlošću regiona, nije ni očekivalo da budi njene duhove. Umesto toga, a pogotovo u svetlu rata u Ukrajini, ono što bi mogao biti fokus njegovog delovanja jeste konačno opredeljivanje Srbije Zapadu, ali i rešavanje pitanja Kosova kroz faze, od kojoj se prve odnose na oživljavanje dijaloga.
 
Šta je "spakovao" novi ambasador SAD?
 
Profesor Ivo Visković upravo ističe fokus na očekivanja da se Srbija pre svega "opredeli za Zapad".
 
"Generalno mislim da oni očekuju da se Srbija opredeli za Zapad, ne samo za EU već i za što bliže odnose sa Amerikom. Ipak, pitanje odnosa sa EU je jedna stvar, a odnos sa SAD ipak nešto drugačije pitanje", kaže profesor Visković.
 
Jedna od tema svakako će biti i dijalog Beograda i Prištine, te Visković navodi da saglasnost da su stavovi Srbije i SAD različiti postoji, te da će "suštinski zadatak biti da se nađe rešenje za dogovor u okviru dijaloga, ali da se neće koristiti grube metode pritiska".
 
Vladimir Trapara sa Instituta za međunarodnu politiku dodaje da će, u svakom slučaju, nove okolnosi u kojima se svet našao nakon izbijanja rata u Ukrajini imati svoj uticaj i na ovom području, te da će u tom smislu i slabiti položaj Rusije. Taj prostor će, po pravilu, zapadne sile koje su se i inače borile protiv ruskog uticaja u regionu, gledati da iskoriste. 
 
"U tom smislu Srbija neće imati mnogo izbora nego da kako zna i ume nađe način da koegzistira sa dominantnim uticajem Zapada na Balkanu, a da ne odstupi previše od svog nacionalnog interesa", kazao je Trapara za Euronews Srbija.
 
 
Visković smatra i da je velika stvar to što je upravo Kristofer Hil postavljen na poziciju ambasadora u Srbiji.
 
"Činjenica da je Hil vraćen iz penzije kako bi došao na ovu poziciju ukazuje da se radi o ne čestom slučaju da se traži pogodno kadrovsko rešenje. On dolazi sa određenim predznanjem, ali je svesno istaknuto to da to što se ranije događalo neprijatna epizoda iz prošlošti i da potvrdi da ovde dolazi otvorenog uma, a ne na osnovu nekih stereotipa koji su vladali u to vreme", kazao je Visković.
 
Ko je Kristofer Hil?
 
Kristofer Hil je bio ambasador u Iraku, Koreji, Poljskoj i Makedoniji, kao i član pregovaračkog tima SAD u Dejtonu. Već je ostavio svoj pečat na ovim prostorima, a domaćoj javnosti je poznat kao izaslanik SAD za Kosovo u diplomatskim pokušajima koji su okončani pregovorima u Rambujeu.
 
Dobitnik je brojnih priznanja, uključujući nagradu Robert S. Frešer za mirovne pregovore i nagradu za izuzetnu službu na poziciji državnog sekretara. Govori nekoliko stranih jezika, među kojima su srpski i makedonski. 
 
Verovatno će za mnoge jedno od glavnih pitanja, kada je reč o Hilu, biti njegovi stavovi o Kosovu. Kada je već bio diplomata u penziji, 2013. godine je izjavio da je "jedina stvar koja se nikada neće promeniti odnos SAD prema Kosovu".

Teme

SAD
  • NS 65

    23.03.2022 06:33
    ...
    " Govori nekoliko stranih jezika, među kojima su srpski i makedonski. "
    Naši ne znaju ni srpski kako treba...
  • Mile rent-a mozak

    22.03.2022 20:36
    Mi njima Marka Đurića - oni nama Beni Hila.
  • Kolateral2

    22.03.2022 20:14
    Priča se priča da Rusi dolaze. Verovatno u koferčetu nosi cveće da ih dočeka. Gentleman. Lepo vaspitan.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Preminuo novinar Bojan Tončić

U Beogradu je u 57. godini, nakon duge bolesti, preminuo novinar Bojan Tončić, saopštilo je danas Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS).

Uhapšen zbog pokušaja ubistva u Mirijevu

Policija u Beogradu je, u saradnji sa Višim javnim tužilaštvom, uhapsila M. P. (41) zbog sumnje na pokušaj ubistva, saopštili su danas iz Ministarstva unutrašnjih poslova.