Ovo su najtransparentnije opštine u Srbiji, a pogledajte ko najviše skriva

Transparentnost gradova i opština u Srbiji blago je povećana u 2022. u odnosu na prethodnu godinu, ali je prosek 49 na skali od 100 maksimalnih poena i dalje nizak.
Ovo su najtransparentnije opštine u Srbiji, a pogledajte ko najviše skriva
Foto: Pixabay
To se navodi u danas objavljenom istraživanju organizacije Transparentnost Srbija (TS).
Najtransparentnije lokalne samouprave su Novi Pazar, Sombor i Sokobanja, navodi se u rezulatima istraživanja urađenih uz podršku američke agencije za međunarodni razvoj (USAID), koje su predstavili predstavnci TS Nemanja Nenadić i Zlatko Minić.
Po istraživanju lokalnog indeksa transparentnosti, prosečna ocena 145 lokalniih samouprava je 49, na skali od 0 do maksimalnih 100 poena.
To je, kako je navedeno, i "dalje slab rezultat, ali je za poen bolji nego prethodne godine i za devet poena nego u 2015, kada je istraživanje rađeno prvi put".
 
"Možemo se nadati da će iduće godine biti pređen taj magični broj od 50 poena", rekao je Minić.
 
Naveo je da su neke lokalne samouprave u ovogodišnjem istraživanju napredovale, ali da je bilo i onih koje su imale lošije rezulatate ili imale iste rezultate.
 
"Novi Pazar, koji je prošle godine bio četvrti, sada je na vrhu tabele, sa ocenom 87, Sombor je ponovo na drugom mestu sa skorom 85 dok je Sokobanja ostvarila napredak za dve pozicije i zauzima treće mesto sa 84 poena", rekao je on.
 
Po istraživanju, veliki uspeh zabeležio je Tutin, koji je sa 93. pozicije i 42 poena došao do četvrtog mesta na listi, u čijem vrhu se nalaze i Kanjiža, Užice, Veliko Gradište, Vranje, Leskovac, Vrnjačka Banja i Subotica.
 
Na dnu liste u ovogodišnjem istraživanju, sa manje od 30 poena, su Bujanovac, Knić, Kovačica, Sečanj, Koceljeva i Preševo. Rezultate, po istražiivanju, iznad 70 poena, zabeležilo je 11 opština i gradova, dok su četiri ostvarile skor veći od 80 poena.
 
Nenadić je rekao da TS ovakava istraživanja sprovodi od 2015. uz podršku USAID-a i da rezulati pokazuju da neke stvari mogu da se poprave na bolje. Naglasio je i da se u kontinuitetu prate lokalne samouprave, te podsetio da transprentost smanjuje rizik od koprucije.
 
Direktorka Kancelarije USAID za demokratski i ekonomski razvoj Šenli Pinčoti i poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti Milan Marinović su naglasili značaj transparentnog rada u lokalnim samoupravama i za građane.
 
Pinčoti je rekla da građani imaju pravo na javne informacvije i da znaju kako se troši novac. Rekla je i da istraživanja poput danas predstavljenog "ulivaju nadu" da je moguće napraviti pomak u pravom smeru.
 
Navela je i da rezulatati nisu onakvi kakvi bi trebalo da budu ali da je ostvreni pomak dobar. Podsetila je da USAID podržava i vladavinu pravu i najavila podršku sličnim aktivnostima i u narednom periodu.
 
Marinović je rekao da građani, što su lokalne samoupravne proaktivnije, imaju manje razloga da im pišu, odnosno da po zakonu traže određene informacije. Pozvao je sve lokalne smaouprave da objavlju informacije o svom radu, te ocenio da će time biti podignut nivo poverenja građana.
 
Rekao je da je prošle godine istitucija poverenika primila 5.178 žalbi od kojih su se njih manje od 20 odsto, odnosno 962, odnosile na lokalne samouprave.
 
Naveo je da je u prva četiri meseca ove godine, oprimljeno 1.190 žalbi, od kojih je oko 35 odsto, odnosno 368 na lokalne samouprave. te dodao da su najviše pisali građani, advokati, mediji, nevladine organizacije i udruženja građana.
 
Istraživanjem je obuhvaćeno i 25 gradskih opština ali nisu rangirane, jer kako je objašnjeno, imaju manje nadležnosti od lokalnih samouprava.
 
Među gradskim opština, Surčin sa 69 poena i Sevojno sa 66 poena, imaju veoma dobre rezulate. Navedeno je da je nomilan rast transparentnosti zabeležen u četiri oblasti, a značajno samo kod "javnih rasprava i javnih konkursa", sa 44,3 odsto na 54, 7 odsto.
 
Po istraživanju, u četiri oblasti je zabeležen pad koji je najveći u slučaju "informator u radu", sa 51,9 odsto, na 41,7 odsto i "javnih nabavki", sa 95,5 odsto na 72,6 odsto.
 
Pad trasparentnosti kod javnih nabavki je, kako je objašnjeno, direktna posledica novog zakona, po kome naručioci više nisu u obavezi da informacije objavljuju na svom sajtu, već samo na Portalu javnih nabavki, pa su mnogi to prestali i da čine. Predstavnicima Novog Pazara, Sombora i Sokobanje uručene su plakete.
  • Žabaljac

    24.05.2022 22:45
    Pa gde je opština Žabalj.
    Pored kupovine Ajfona. Sad kupovine kuca i stanova po NS. Čeda prase.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija