Neko mora da odgovara za gubitke u EPS-u: Šta posle odbacivanja krivične prijave protiv Grčića?

Vest da je Tužilaštvo za organizovani kriminal odbilo krivičnu prijavu koju je protiv bivšeg vd direktora EPS podnelo Ministarstvo eneregtike umanjuje očekivanja da će neko odgovarati u tom preduzeću.

Kako prenosi Euronews Srbija, upitno je da li će iko odgovarati za to što je od početka godine Srbija potrošila oko 1,5 milijardi evra na uvoz struj (a do isteka ove grejne sezone biće potrebno još najmanje isto toliko da bi se pokrile potrebe).

Stručnjak za energetiku Miloš Zdravković kaže za Euronews Srbija da je neupitno da je menadžment doveo "Elektroprivredu Srbije" na rub propasti.

Iz Ministarstva energetike su prethodnih meseci slali signale da krivca za stanje u energetskom sektoru treba tražiti u bivšem menadžmentu EPS-a, ali odbacivanje krivične prijave protiv Grčića ovaj slučaj za sada ostavlja bez epiloga. U prijavi protiv Grčića piše da je on ugrozio energetsku bezbednost, oštetio državu za 500 miliona evra, doveo u zabludu državni vrh, da je tvrdio da je Srbija energetski bezbedna i da ima dovoljne količine uglja za proizvodnju struje, kao i da je nadležne uveravao da su završeni planirani remonti.
Zdravković kaže za Euronews Srbija da je Srbija nasledila najbolji i najjači elektroenergetski sistem u Jugoistočnoj Evoropi i podseća da je samo instalisana snaga u TENT-u od 3,3 gigavata veća od bilo koje pojedinačne instalacije u Jugoistočnoj Evropi i da se po snazi može porediti sa nuklearnim elektranama.
 
"Ako govorimo o nekoj našoj kumulativnoj proizvodnji i potrošnji to se nije promenilo u poslednjih 20 godina. Mi smo bili na nivou 34,2 hiljade gigavat časova električne energije potrošnje, a naša proizvodnja je bila između 35 i 35,5 giljada gigavat časova, a 2012. godine smo proizveli 37 hiljada. Po ovim cenama, trebalo je u ovoj godini od izvoza električne energije da zaradimo milijardu dolara, a mi smo na uvozu izgubili milijardu i po", navodi Zdravković.
 
On napominje da je 2021. godine, kada je kriza počela, u prva tri kvartala EPS bio u dobiti 8,5 milijardi dinara, a da je od oktobra do decembra izgubio blizu 22 milijarde dinara, što je oko 200 miliona evra.
 
"Oni su napravili gubitak, počevši od 2021. kada su posle prvog tromesečja izvezli struju za 62 miliona dolara po ceni od 48 do 61 evro po megavat-satu, a onda u avgustu počeli da kupuju za 200 evra po megavat-satu, a onda su u novembru kada je počela ona "savršena oluja" počeli da kupuju ne pitajući koliko košta, jer struje nije bilo kod nas", napominje Zdravković.
 
Ističe i da smo po optimističnim prognozama izgubili samo prošle godine oko 400 do 450 miliona evra, kao i da je kapacitet za proizvodnju značajno opao, tako da smo od instalisanih 4,3 gigavata u bazičnim izvorima energije što je davalo 70 odsto električne energije u Srbiji, ove godine EPS nije nikada prešao magičnu proizvodnju od 3 gigavata.
 
Kako napominje, dobra okolnost što Srbija ima rezerve uglja za najmanje 50 godina, da imamo dobre inženjere i tehničare, ali i mogućnost uvoza i izvoza struje u 24 pravca. S druge strane, ukazuje na loš remont i "nedozvoljeno i bezobrazno visoke gubitke u distributivno-prenosnom sistemu".
 
"Godišnje na njima izgubimo oko 3.800 gigavat-časova električne energije i ako se tome dodaju i gubici EMS, ispadne više od 4.500 gogavat-časova. Mi svake godine "pojedemo" celokupnu proizvodnju TE "Kostolac". Postoje gubici i u najrazvijenim zemljama, u Japanu je to od 2 do 3, u Evropskoj uniji do 5 odsto, SAD 7 odsto, ali je 15 odsto gubitaka nedopustivo i za to neko mora da podgovara", smatra Zdravković.
 
Mihajlović: Odluka nema veze sa pravdom i sa zdravim razumom
 
Ministarka energetike Zorana Mihajlović i danas je istakla da Srbija plaća stotine miliona evra zbog lošeg upravljanja EPS-om i da odbacivanje krivične prijave protiv bivšeg v.d. direktora "nema veze ni sa pravdom, ni sa zdravim razumom".
 
Ona je navela da je resorno ministarstvo podnelo ukupno tri krivične prijave, a da je ova koja je odbačena, podneta Tužilaštvu za organizovani kriminal za sve ono što se desilo prošle godine u decembru, zbog čega je, kako je navela, država bila na ivici kolapsa i zbog čega je bila ugrožena nacionalna bezbednost tada i svih ovih meseci. Druga je podneta istom Tužilaštvu zato što je, kako je izjavila, neistinama i lažima pravio paniku i napravio zastoj u proizvodnji otkrivke od pet sati, odnosno napravio štetu od 60 miliona dinara, dok je treća podneta Višem tužilaštvu u Beogradu, zbog toga što je, kako je navela, Grčić na nezakonit način obavljao funkciju v.d. direktora. 
 
"Tužilaštvo je nezavistan organ, čekamo da nam kažu šta su odlučili, da dobijemo zvanično taj papir, pa da mogu da komentarišem dalje. Ovako nemam prava, ali jesam iznenađena ako je to tačno. Zaista smatram da to nema veze sa pravdom i sa zdravim razumom. To je ludost. Mi danas plaćamo stotine miliona evra zbog lošeg upravljanja EPS-om. Dakle, to je istina", rekla je Mihajlović.
 
Iz Ministarstva eneregetike su za Euronews Srbija rekli da je nedopustivo da pojedinci vode državna preduzeća kao da su "država u državi", da ne izvršavaju i prate politike Vlade Srbije, odnosno svog osnivača. Navode i da je nedopustivo da "zloupotrebljavaju svoju funkciju i time nanose štetu ne samo preduzeću kojim upravljaju, već celoj državi i društvu, da ne poštuju zakone RS, da za njih ne važe propisi koji važe za sve ostale građane RS, da postoje oni koji mogu da svojim činjenjem nečinjenjem i svesnim dovođenjem u zabludu celog državnog vrha ugroze energetsku bezbednost, a time i državnu bezbednost i da za to ne odgovaraju jer su bili "samo generalni direktori".
 
Advokat Jugoslav Tintor kaže za Euronews Srbije da Ministarstvo energetike protiv odluke da se odbaci krivična prijava, sada može da podnese prigovor neposredno višem tužilaštvu i navodi da bi to u ovom slučaju bilo Republičko tužilaštvo.
 
"Poenta je da se ima pravo na prigovor o čijoj osnovanosti odlučuje neposredno viša tužilačka instanca. Ako ga odbije kao neosovan tu je kraj po toj prijavi. Mada se mora istaći da jednom podneta krivična prijava ne znači da je to zauvek okončana stvar. Krivična prijava je odbačena na osnovu ovih raspoloživih dokaza, što ne isključuje mogućnost da u nekom budućem momentu, nevezano od proteka vremena, sve do zastarelosti potencijalnog krivičnog gonjenja, na osnovu nekih dodatnih dokaza bude podneta ponovo prijava za istu stvar, a da Tužilaštvo u tom slučaju otvori istragu. Ovo nije pravosnažno presuđena stvar od strane suda, već samo trenutna odluka Tužilaštva da na osnovu tih dokaza i tih tvrdnji ne nalaze da mogu da otvore istragu i da krivično gone prijavljenog", objašnjava Tintor za Euronews Srbija.
 
On ističe i da nije svako nezakonito postupanje krivično delo, jer, kako navodi, nije svaka situacija u kojoj postoji poslovna odgovornost nekog odgovornog lica i krivično delo, kao da ni svako na svako nastupanje štete u nekim poslovnim okolnostima nije ostvarenje obeležja krivičnog dela. 
Krivične prijave bez epiloga
 
Ministarka Mihajlović kaže da ima još mnogo prijava koje su završile u Tužilaštvu, a na koje nikada nisu stigli odgovori šta se s tim desilo.
 
Iz Ministarstva energetike ističu da ima više desetina krivičnih prijava koje su podnosili za vreme prethodnog i ovog mandata Vlade, a da je poslednja zbog odluke OJT Aleksinca – da u nesreći u rudniku Soko u kojoj je poginulo osam rudara i 20 njih povređeno - nema elemenata ni jednog krivičnog dela. 

Teme

EPS
  • Dudule

    08.09.2022 20:28
    Pare puste pare
    Pa kad on ima tolike novce u stranim bankama koliko li tek imaju oni iznad njega_pa oni se utrkuju ko ce vise da ojadi drzavu eh srbijo dobro da te ima na zemaljskoj kugli
  • Dudule

    07.09.2022 23:13
    Samo napred
    Oktobar je blizu dodeliti mu oktobarsku nagradu
  • Student

    07.09.2022 11:06
    Miću za generalnog EPS-a. Od kada ga nema EPS propadne. Vratite Miću biće struje i pečenja a možda i vina od gazde.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija