Izveštaj Fridom hausa: Srbija slobodna u sferi interneta
U konkurenciji 70 država, ili 89 odsto korisnika interneta, prema izveštaju nevladine organizacije Fridom haus "Sloboda interneta 2022", Srbija je kategorisana kao slobodna zemlja.
Foto: Pixabay
Sa 71 poenom, nalazi se na 17. mestu, četiri pozicije ispod Sjedinjenih Američkih Država.
Skor Srbije u ovoj oblasti prilično se razlikuje od učinka koji je ostvarila u analizama Fridom hausa o stanju političkih prava i građanskih sloboda ili pak sprovođenju demokratskih reformi, piše Glas Amerike (VOA). U tim studijama, objavljenim 2022, prema zaključcima Fridom hausa, Srbija iz godine u godinu beleži neuspehe i svrstana je među delimično slobodne države i hibridne režime.
Grent Bejker, istraživač i analitičar tehnologije i demokratije u vašingtonskoj nevladinoj organizaciji, objašnjava za VOA da je Srbija u indeksu označena slobodnom državom ali da se ipak suočava sa izazovima.
"Neki od razloga zbog kojih je označena slobodnom je dostupnost interneta - u poređenju sa globalnim trendovima. Vlasti ne ograničavaju pristup, retko blokiraju internet stranice. Povremeno se dešavaju slučajevi pritvaranja korisnika interneta zbog njihovih onlajn aktivnosti. Retko se, međutim, suočavaju sa rigoriznim kaznama. Definitivno su zastupljene dezinformacije i koncentracija u medijskoj sferi", kaže Bejker, dodajući da i dalje postoji prostor za funkcionisanje nezavisnih medija i glasova kritike.
Bejker je rekao da je "važno da imamo u vidu da je studija globalna".
"Reč je o globalnoj skali: za Srbiju važi visok nivo pristupa, nizak nivo blokiranja i relativno niske kazne zbog aktivnosti na internetu za koje se odgovara. To su stvari koje doprinose da Srbija bude označena kao slobodna. Ali, i dalje će imati svojih problema, kao što to, u suštini, ima svaka zemlja rangirana u našem indeksu", rekao je Bejker.
On je rekao da je za izveštaj uzet u obzir stepen dezinformacija u Srbiji i da je to oblasti u kojoj je Srbija relativno nisko ocenjena.
"U odeljku o dezinformisanju obuhvaćeno je i zastrašivanje i to u svoja dva oblika: uznemiravanju i nasilnim napadima. Zato je sakupila sedamdesetak, a ne stotinu poena. To što je rangirana kao slobodna - ne znači da u Srbiji ne treba raditi na tome da stvari budu bolje", naveo je Bejker.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Tužiteljka Paunović: Veselin Milić će verovatno biti pušten kada istekne pritvor od 30 dana
17.06.2026.•
0
Smenjeni šef beogradske policije Veselin Milić, jedan od optuženih u slučaju ubistva na Senjaku, prema svemu sudeći moraće da bude pušten na slobodu, nakon što istekne pritvor koji je produžen za 30 dana.
Poslanici Skupštine Srbije od danas razmatraju "Mrdićeve zakone" i druge tačke dnevnog reda
17.06.2026.•
0
Skupština Srbije danas, 17. juna počinje zasedanje na kojem će se, između ostalog, razmatrati i izmene takozvanih "Mrdićevih zakona".
Osmaci danas polažu poslednji test male mature - izborni predmet
17.06.2026.•
0
Osmaci danas, 17. juna u okviru male mature polažu test iz izbornog predmeta - geografije, biologije, istorije, fizike ili hemije.
Kompanija Ziđin demantovala da je došlo do eksplozije u rudniku u Boru
16.06.2026.•
2
Kompanija "Ziđin Majning" saopštila je danas da se na društvenim mrežama pojavio snimak eksplozije u rudniku, ali je demantovala da se ta eksplozija dogodila u rudniku "Čukaru Peki" u Boru.
Skupština kaznila Tepić i Ponoša: Po 13.000 smanjena plata
16.06.2026.•
6
Skupštinski Odbor za administrativno-budžetska i mandatno-imunitetska pitanja danas je odlučio da opozicionim poslanicima Mariniki Tepić i Zdravku Ponošu od plata bude odbijeno po 13.078 dinara.
OFAC dao NIS-u još 15 dana: Licenca važi do 1. jula
16.06.2026.•
8
Kancelarija za kontrolu stranih sredstava Ministarstva fiansija SAD (OFAC) produžila je operativnu licencu NIS-u, saznaje RTS iz Vašingtona.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - sad ili nikad
16.06.2026.•
13
Novi 021.rs dnevni kviz je tu, a tu je i nova prilika za rekord.
Troje dece među osmoro lakše povređenih u sudaru kod Smedereva
16.06.2026.•
0
U sudaru dva automobila na obilaznici kod smederevskog sela Petrijevo lakše su povređeni svi putnici oba vozila - ukupno osmoro.
Venecijanska komisija objavila mišljenje na reviziju Mrdićevih zakona
16.06.2026.•
8
Venecijanska komisija pripremila je naknadno mišljenje na hitno mišljenje o tzv. "Mrdićevim zakonima" i objasnila koji nedostaci nisu još uvek uklonjeni.
"Čašćenje penzionera" ili socijalna politika: Koliko koštaju Vučićeve predizborne mere?
16.06.2026.•
4
Najave povećanja penzija i plata, jednokratnih pomoći, jeftinijih lekova i vaučera za banjski odmor za penzionere sve više se tumače kao deo predizbornih aktivnosti, a ne kao sistemska socijalna politika.
Vučić: EU je mogla da primi nove članove i pre pet, sedam i deset godina
16.06.2026.•
12
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da je EU mogla da primi nove članice i pre "pet, sedam i deset godina"
MUP traži 100 novih pripadnika za obezbeđenje ličnosti i objekata
16.06.2026.•
6
Ministarstvo unutrašanjih poslova je raspisalo konkurs za prijem 100 osoba u Jedinicu za obezbeđenje određenih ličnosti i objekata (JZO).
Vučić: SAD će smanjiti prisustvo u KFOR-u, ali bez većih promena na terenu
16.06.2026.•
6
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić ocenio je danas da će SAD "sasvim izvesno" smanjiti prisustvo u misiji KFOR.
NUNS: Nedopustivo etiketiranje i nacionalno targetiranje novinara u Informeru
16.06.2026.•
2
NUNS je danas najoštrije osudio targetiranje univerzitetskog profesora i novinara Dinka Gruhonjića i novinarke Getoarbe Mulići u tekstu u tabloidu Informer, "kojim se oni izlažu javnom linču, uvredama i opasnosti".
Trojica biciklista voze od Kragujevca do Hilandara za pomoć ženama obolelim od raka
16.06.2026.•
0
Trojica biciklista krenuće 20. juna iz Kragujevgca na put dug stotinama kilometara do Hilandara kako bi pomogli radu Ženskog centra "Milica".
Đedović Handanović prijavila udeo u hrvatskoj firmi nakon pisanja medija
16.06.2026.•
50
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović podnela je novi izveštaj o imovini nakon što su mediji prošle nedelje objavili da ona ima neprijavljeni udeo u kompaniji u Hrvatskoj.
Komlen Nikolić: I dalje smo bez zvaničnog mišljenja Venecijanske komisije o izmenama Mrdićevih zakona
16.06.2026.•
5
Predsednica Udruženja tužilaca Srbije Lidija Komlen Nikolić izjavila je da, iako je 13. juna završeno plenarno zasedanje Venecijanske komisije, i dalje nema zvaničnog mišljenja tog tela o izmenama seta pravosudnih zakona
Komentari 1
Neka
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar