
SNS i Vučić danas o ministrima: Ima li mesta za sve?
Srpska napredna stranka danas ima sednicu Glavnog odbora, na kojoj će biti reči o novoj Vladi Srbije, za čije formiranje rok ističe 1. novembra.

Foto: 021.rs
Kako je saopštila SNS, sednica će biti zatvorena za javnost, a posle sednice planirane su izjave za medije. Pre sednice Glavnog odboraodržava se i sednica Predsedništva SNS, navedeno je u saopštenju. Početak sednice GO najavljen je za 11 časova u MTS dvorani u Beogradu, prenosi Euronews Srbija.
U nedelji nakon sednice GO SNS očekuje se formiranje vlade mandatarke Ana Brnabić, koja će, imati 25 resora. Skupština Srbije usvojila je, nakon višednevne burne rasprave, u subotu iza ponoći izmene i dopune Zakona o ministarstvima. Tim zakonom predviđeno je da će nova Vlada Srbije imati ukupno 25 resora.
Šta je novo u novoj vladi
Prema Zakonu o ministarstvima u vladi će biti nekoliko novih resora i izmena u odnosu na prethodni kabinet. Nauka i tehološki razvoj odvojeni su od prosvete sa kojom su do sada činili jedno ministarstvo. U novom mandatu, u skladu sa tim, postojaće dva ministarstva - Ministarstvo prosvete i Ministartsvo nauke, tehnološkog razvoja i inovacija.
Osim toga, razdvojen je i dosadašnji resor koji su činili kultura i informisanje, kao i resor trgovine, turizma i telekomunikacija. Umesto dosadašnja dva, sada će postojati četiri ministarstva - Ministarstvo kulture, Ministarstvo informisanja i telekomunikacija, Ministarstvo turizma i omladine i Ministarstvo unutrašnje i spoljne trgovine, koje je ujedno i potpuno novo ministarstvo.
Takođe, potpuno novo je i Ministarstvo za javna ulaganja.
Kadrovska rešenja
Kada je reč o kadrovskim rešenjima, najveći deo slagalice i dalje je nepoznanica. Ono što se izvesno zna, uz staru-novu premijerku Anu Brnabić, zapravo je još svega nekoliko imena. Još ranije je predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio da će aktuleni gradonačelnik Novog Sada Miloš Vučević biti potpredsednik vlade i imati i ministarsku funkciju, kao i da će lider koalicionog partnera SNS, socijalista Ivica Dačić biti zamenik premijera, ministar i koordinator službi bezbednosti. Izvesno je i da če Siniša Mali ostati ministar finansija i u novoj vladi.
Kako je za Euronews Srbija ranije rekao izvršni direktor Cesida Bojan Klačar, osim pomenutih imena koja su gotovo sigurna sve češće se ističe da mesto postoji i za bivšeg zamenika gradonačelnika Beograda Gorana Vesića. Sam Vesić do sada nije zvanično potvrdio koju funkciju bi mogao imati u vladi, ali je rekao da sigurno neće biti na čelu novog Ministartva za strana ulaganja, piše Euronews Srbija.
Ono što se, ipak, do sada zna jeste da će vlada imati četiri resora više u odnosu na prethodnu, da će neka ministarstva biti razdvojena, ali i da će vlada dobiti neke nove resore, što mnogi čitaju upravo kao prostor za uvođenje nekih novih imena iz redova SNS, ali i masovnije učešće kadrova koalicionih partnera naprednjaka.
Uoči foto-finiš faze za formiranje vlade, najveće polemike, kako se čini, vodile su se oko toga kome će pripasti resori unutrašnjih i spoljnih poslova, a "gužva" je i za mesto ministra zdravlja. Takođe, ono što mnogi željno iščekuju da čuju jeste da li će u novoj vladi biti mesta za dosadašnju ministarku rudarstva i energetike Zoranu Mihajlović, ali i ministra odbrane Nebojšu Stefanovića, prenosi Euronews Srbija.
I o preciznoj poziciji Ivice Dačića u Vladi nagađa se još otkako su 3. aprila objavljeni rezultati izbora. Relativno brzo postalo je izvesno da će SPS i ovog puta biti deo vladajuće većine, a iako se do sada govorilo da će se Dačić naći na čelu Ministarstva unutrašnjih poslova ili odbrane, u proteklih nekoliko dana su zapravo sve glasniji navodi da će se on vratiti u svoj stari resor - diplomatiju.
Kada je reč o drugim funkcionerima SPS koji bi mogli da dobiju svoje kabinete, Branko Ružić se u medijima i dalje pominje kao najizgledniji izbor za ministra prosvete, ali činjenica da ono sada neće biti uvezano sa Ministarstvom nauke, tehnološkog razvoja i inovacija najverovatnije znači i da će u vladu ući neko novo ime, pa se u tom smislu pominje direktorka Instituta za molekularnu genetiku i genetičko inženjerstvo Jelena Begović, koja je bila na listi SNS.
Iako se u dosta govori o "gužvi" kada je reč o Ministarstvu zdravlja, ime aktulenog ministra Zlatibora Lončara nije bilo u fokusu. Umesto njega, govorilo se o direktorki Instituta za onkologiju Danici Grujičić, direktorki KBC "Bežanijska kosa" Mariji Zdravković, dosadašnjoj ministarki za rad Dariji Kisić, pa i direktorki RFZO Sanji Škodrić.
O svom angažmanu u vladi, u više navrata je, odgovarajući na pitanja novinara, govorio i pravnik Milan Antonijević kome se najčešće pripusuju dva ministarstva - ljudska i manjinska prava ili evropske integracije. Iako nije potvrdio da je dobio ponudu za mesto ministra, isticao je da je spreman da da svoj doprinos.
A spisak ministara mnogi jedva čekaju i kako bi videli da li se na njemu nalaze Zorana Mihajlović i Nebojša Stefanović o kojima je u prethodnom periodu bilo dosta reči i kojima zapravo postoji nesglaganje i među analitičarima i među samim funkcionerima SNS.
Funkcioner SNS Vladimir Đukanović pre nekoliko dana izrazio je očekivanja da sa čela resora vojske bude smenjen Stefanović, a iako nije bio jasan u smislu da li će mesta u vladi biti za Mihajlovićevu, rekao je da očekuje da ona ne ostane na čelu Ministarstva energetike.
Marketinški stručnjak Nebojša Krstić rekao je nedavno, međutim, za Euronews Srbija da smatra da je Stefanović delovao ozbiljno kao ministar i da ga ne bi iznenadilo da na toj poziciji i ostane.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
EDS omogućio i korisnicima ajfona da sami očitaju i prijave stanje na strujomeru
06.07.2025.•
0
Aplikacija Elektrodistribucije Srbije dostupna je i za IOS operativni sistem tako da i vlasnici ajfona mogu da prijave stanje brojila od 1. do 6. dana u mesecu.
Ćosić: Suše će biti do kraja septembra - cene će biti visoke
06.07.2025.•
0
Profesorka Poljoprivrednog fakulteta u Beogradu Marija Ćosić ocenila je da će suše ove godine morati da se proglase elementarnim nepogodama, jer će se period suša i visokih temperatura zadržati do kraja septembra.
Akademik Saičić: Policija je od zaštitnika građana postala neprijatelj naroda
06.07.2025.•
0
Redovni član Srpske akademije nauke i umetnosti (SANU) Radomir Saičić izjavio je da brutalni napadi policije na studente ukazuju da je ta služba od zaštitnika građana postala neprijatelj naroda.
Da li je sad pravo vreme da studenti naprave svoju partiju?
06.07.2025.•
0
Iako studentski pokret već ima unutrašnju strukturu, kao i procedure za donošenje odluka, diskusiju i slično, moguće je govoriti o reorganizaciji te strukture u budućnosti.
Pokušavaju od 15. aprila: Propao i 42. pokušaj konstituisanja Skupštine Kosova
05.07.2025.•
0
Poslanici Skupštine Kosova ni u 42. pokušaju nisu večeras izabrali predsednika tog tela, pošto je za formiranje izborne komisije glasao samo 31 poslanik, od ukupno 120.
VIDEO: Priveden profesor Filozofskog fakulteta u Beogradu
05.07.2025.•
0
Profesor sa odeljenja klasičnih nauka Boris Pendelj, priveden je na Savskom vencu, saopštili su studenti u blokadi Filozofskog fakulteta u Beogradu.
VIDEO Blokade u Srbiji: Zaustavljen saobraćaj u Zemunu, jake policijske snage na Autokomandi
05.07.2025.•
0
Protestima i građanskom neposlušnošću studenti i građani traže oslobađanje nezakonito uhapšenih na protestu 28. juna, raspisivanje vanrednih izbora i uklanjanje šatora kod Skupštine i u Pionirskom parku.
U Raški gimnazijalca tukao policajac, maturanti protestuju
05.07.2025.•
0
Učenici Gimnazije u Raški koji su držali u blokadi tu srednju školu, saopštili su da je jednog maturanta prošle noći "brutalno pretukao" policajac M.M. iz Policijske stanice u Raški.
U rudniku Lece rudari štrajkuju glađu zbog otkaza, državni organi ne reaguju
05.07.2025.•
2
U rudniku Lece kod Medveđe, rudari štrajkuju glađu zbog otkaza, a državni organi i nadležna ministarstva ne reaguju.
FOTO: Postavljen pontonski most preko Velike Morave
05.07.2025.•
3
Pripadnici pontonirskih jedinica Vojske Srbije postavili su pontonski most preko Velike Morave u opštini Svilajnac, u neposrednoj blizini postojećeg, glavnog mosta na kojem je obustavljen saobraćaj.
Vučević poručio sudijama da se vrate na Pravni fakultet zbog "kontejner terorista"
05.07.2025.•
61
Predsednik Srpske napredne stranke Miloš Vučević kritikovao je sudije koje, kakao je naveo, puštaju "kontejner teroriste" i poručio im da treba da se vrate na fakultet.
Majka otetog Alona Ohela pred put u SAD: Vreme da vratimo Alona i ostale taoce
05.07.2025.•
1
Idit Ohel, majka Alona Ohela (24) koga Hamas drži kao taoca, najavila je da će otputovati u Vašington kako bi pozvala na prekid rata u Pojasu Gaze i apelovala da se oslobode svi zarobljenici.
Apel studenata u blokadi Saobraćajnog fakulteta: Ne vozite kroz novi tunel, nije bezbedno
05.07.2025.•
13
Studenti u blokadi Saobraćajnog fakulteta u Beogradu zatražili su od građana Srbije da ne koriste novootvoreni tunel na auto-putu Pakovraće-Požega, jer tvrde da nije bezbedan.
Nova - Da se struka pita: Nadležni da hitno objave dokumentaciju i dozvolu za put Požega-Pakovraće
05.07.2025.•
3
Stranka "Nova - Da se struka pita" pozvala je nadležne institucije da hitno objave kompletnu tehničku dokumentaciju i upotrebnu dozvolu za otvorenu deonicu auto-puta "Miloš Veliki", od Pakovraća do Požege.
Vrhovna javna tužiteljka Zagorka Dolovac "gazi" treći mandat: Rezultati se (ne) vide?
05.07.2025.•
3
Dva događaja su ovih dana otvorila pitanje da li je pozicija vrhovne tužiteljke Srbije Zagorke Dolovac uzdrmana.
Pravni u blokadi: Pomilovanjem aktivista SNS predsednik dokazao da nije kompetentan
05.07.2025.•
0
Studenti u blokadi Pravnog fakulteta u Beogradu ocenili su da je predsednik Aleksandar Vučić, pomilovanjem četvorice aktivista SNS koji su okrivljeni za napad na novosadske studenate, "dokazao da nije kompetentan".
MUP proverio 1.130 osoba i priveo 107 ljudi zbog različitih prekršaja
05.07.2025.•
0
Ministarstvo unutrašnjih poslova je saopštilo da su pripadnici policije tokom prethodne noći izvršili proveru identiteta ukupno 1.130 osoba, dok je 107 osoba dovedeno do službenih prostorija.
Poslanica EP poručila Vučiću: Istinski vođa ne ućutkuje svoj narod, već im pruža slobodne izbore
05.07.2025.•
6
Poslanica Evropskog parlamenta Katlin van Brempt obratila se predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću na Iksu rečima da "istinski vođa ne ućutkuje svoj narod, već mu omogućava slobodne i demokratske izbore".
Štrajk u beogradskom Centru za socijalni rad završen nakon četiri meseca
05.07.2025.•
0
Štrajk zaposlenih u Gradskom centru za socijalni rad (GCSR) u Beogradu okončan je nakon više od četiri meseca.
Preminuo dopisni član SANU, veliki fizičar Antun Balaž
05.07.2025.•
3
Dopisni član Srpske akademije nauka i umetnosti (SANU) Antun Balaž iznenada je preminuo u petak, 4. jula 2025. godine, u 53. godini života.
Bivši i aktivni pripadnici MUP-a u apelu kolegama: Odbijajte nezakonita naređenja
05.07.2025.•
9
Više od 80 bivših i aktivnih pripadnika Ministarstva unutrašnjih poslova uputilo je apel policajcima koji su ovih dana angažovani na protestima i blokadama širom Srbije.
Komentari 3
696
N
cincibor
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar