"Poskupela" i fabrika vakcina zbog novih troškova: Još 100 miliona dinara iz državne kase

Zbog dodatnih radova i izmena ugovora, cena izgradnje fabrike vakcina protiv kovida porasla je za ukupno 100,8 miliona dinara (858.000 evra) bez PDV-a.
"Poskupela" i fabrika vakcina zbog novih troškova: Još 100 miliona dinara iz državne kase
Foto: 021.rs
Tako je ukupna cena izgradnje fabrike porasla na 5,6 milijardi dinara, što je oko 47,6 miliona evra, piše Nova ekonomija.
Poslednje izmene ugovora koje se odnose na dodatne radove potpisane su u oktobru ove godine.
Vojnograđevinska ustanova "Beograd" pri Ministarstvu odbrane je početkom oktobra sa izvođačem radova na izgradnji fabrike potpisala aneks ugovora. Njime su dogovoreni dodatni radovi vredni 90,8 miliona dinara bez PDV-a.
 
U obrazloženju izmena se navodi da su osnovu zaključka Vlade i odluke Ministarstva odbrane ugovoreni dodatni radovi i usluge koji se odnose na izgradnju objekta retenzije, a u "ciju konačnog završetka objekta posebne namene – Fabrika vakcina", dodaje se u obrazloženju.
 
Fabriku vakcina grade iste kompanije kao i sve tri kovid bolnice. Na čelu ovog konzorcijuma je Termomont iz Beorgada.
 
Direkcija za građecvinsko zemljište i izgradnju Beograda, koja je zadužena za opremanje lokacije fabrike je krajem oktobra ugovorila dodatne radove za nešto više od deset miliona dinara. Ovi radovi ugovoreni su na osnovu zahteva izvođača, konzorcijuma na čelu sa "Ras inženjering niskogradnjom".
 
Stručno tehnički nadzor Direkcije je zatim izneo mišljenje da je zahtev za dodatnim radovima opravdan.
 
Fabrika trebalo da počne sa radom na proleće
 
Početak rada fabrike u zemunskom naselju "Soko Salaš" u kojoj bi trebalo da se proizvode kineske Sinofarm vakcine protiv COVID-19 najavljivan je za proleće 2022. godine.
 
Direktorka RFZO Sanja Radojević Škodrić je 2021. godine rekla da će proizvodnja vakcina u novoj fabrici imati dve faze. Prva, koja predstavlja pakovanje uvezene supstance je trebalo da počne u martu i aprilu 2022. godine, a plan je bio da se u fabrici mesečno proizvode oko tri miliona doza Sinofarm vakcine.
 
Međutim, umesto početka proizvodnje, od maja je počelo ugovaranje dodatnih radova.
 
Iako je u septembru dodeljen ugovor vredan 2,9 milijardi dinara (24,7 miliona evra), početkom juna ove godine, Ministarstvo odbrane je izmenilo ugovor sa izvođačima, pa je povećalo cenu za još pola milijarde dinara ili, preciznije, 517 miliona dinara (4,4 miliona evra).
 
Iz istih razloga, nepredviđenih radova, poskupelo je i opremanje lokacije na kojoj se gradi fabrika. U maju ove godine, zbog viškova radova, cena opremanje raste za još oko 320 miliona dinara i tada dostiže vrednost od skoro dve milijarde dinara (17 miliona evra).
 
Izrada kontrolne tehničke dokumentacije se nije menjala i iznosi 83,2 miliona dinara.
Osnivanje kompanije za proizvodnju u tišini
 
Vlada Srbije je u decembru 2021. godine, zajedno sa kompanijom Hayat Biotech, osnovala novu firmu, Life Biotech. Srbija je vlasnik 33 odsto udela nove kompanije, a Hayat Biotech 67 odsto.
 
Kompanija Hayat Biotech, koja je većinski vlasnik firme koja će u Srbiji proizvoditi vakcine, nastala je kao zajedničko ulaganje kineskog Sinofarma i arapske kompanije Group 42 (G42), preneo je sajt Gulf Business.
 
Iako je polaganje kamena temeljca za fabriku vakcina proteklo u svečarskom raspoloženju, sa brojnim kamerama i izjavama za medije, osnivanje novog preduzeća niko nije pominjao.
 
Tek u februaru 2022. godine, jedan od direktora kompanije Life Biotech, Nikola Rudović je za Novu ekonomiju potvrdio da će se ona baviti proizvodnjom "sinofarm" vakcina u zemunskoj fabrici.
  • Fgg

    11.11.2022 14:30
    Fabrika i opremanje zemljišta,foto još pre 9 meseci...tako da ne znam kakve Anexe potpisuju,osim ako ne treba isisati lovu iz budžeta,jer je kraj godine
  • Biba

    11.11.2022 12:12
    .
    Kad je poslednji put neko vakcinisan? Istutnjali smo se sa drugom, trecom, cetvrtom dozom i to je to. Cemu fabrika od 50 miliona evra za proizvodnju necega sto niko vise nece, nikome ne treba i niko za to nece da plati?
  • Miki

    11.11.2022 10:56
    Fabrika
    Porasli su i procenti i dzepovi. Promasena investicija.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija