
Zvaničnici EU: Srbija se usaglasila s deklaracijom u Tirani
Zvaničnici Evropske unije (EU) potvrdili su da su se sve zemlje Zapadnog Balkana, uključujući i Srbiju, usaglasile sa deklaracijom koja je usvojena u Tirani, piše Radio slobodna Evropa.
U usvojenoj deklaraciji stoji eksplicitno da EU "pozdravlja činjenicu da se naši partneri sa Zapadnog Balkana usaglašavaju sa gore spomenutim tačkama", navodi RSE.
Mediji su ranije tokom dana javili da je Vučić, koji je učestvovao samitu u Tirani, naglasio da se njegova zemlja nije usaglasila sa tekstom Tiranske deklaracije.
Deklaraciju su usvojili evropski lideri, na samitu "EU-Zapadni Balkan" koji je održan u albanskom glavnom gradu, Tirani, navodi RSE.
U usvojenoj deklaraciji se ističe neophodnost da svi učesnici dele "zajedničku odgovornost i zajedničke vrednosti".
U vezi sa tim, pozivaju se partneri regiona da ostvare brz i održiv napredak ka potpunom usklađivanju sa zajedničkom spoljnom i bezbednosnom politikom EU i da deluju u skladu sa tim, uključujući restriktivne mere EU.
"Pohvaljujemo one partnere sa Zapadnog Balkana koji već pokazuju svoju stratešku posvećenost u ovom pogledu, tako što se u potpunosti usklađuju sa zajedničkom spoljnom i bezbednosnom politikom EU i ohrabrujemo one koji to nisu učinili da slede njihov primer", navodi se deklaraciji.
Vučić je danas izjavio da je razgovor u Tirani bio "nikad otvoreniji i iskreniji" i da je dobro što je bio tamo, pa je i priznao da je napravio grešku kad je rekao da neće ići.
Što se tiče sankcija Rusiji, rekao je da je govorio ono što govori "i našem narodu".
"Rekao sam - Rusija je uvela sankcije protiv Srbije 1992. godine, a Srbija nije - to je pitanje poštovanja prema nama, kroz šta smo prošli devet godina trpeći sankcije – videli smo da ne donose ništa dobro ni građanima i da nije prirodno da mi budemo ti koji ćemo u toj politici da učestvujemo", naveo je on.
Na pitanje da li je stao iza deklaracije, rekao je da ne može ni da sedi ni da stoji iza nečeg što nije pisao.
Šta piše u Deklaraciji?
Lideri Evropske unije i država članica potvrdili su u Deklaraciji iz Tirane potpunu i nedvosmislenu opredeljenost perspektivi članstva zapadnog Balkana u EU i pozvali na ubrzanje procesa pristupanja na temelju kredibilnih reformi i načela vlastitih rezultata, što je, kako su naglasili, u uzajamnom interesu.
Deklaracija pozdravlja napredak koji su partneri Zapadnog Balkana napravili na putu ka EU od Samita EU - zapadni Balkan na Brdu kod Kranja u oktobru 2021. godine, navedeno je u drugoj tački dokumenta kojim se članice Zapadnog Balkana, koje to još nisu učinile, pozivaju da se usklade sa Zajedničkom spoljnom i sigurnosnom politikom EU.
U Deklaraciji, koja ima 33 tačke, lideri EU nagalašavaju da ostaju najbliži partner, glavni investitor, trgovinski partner i najveći donator za region, takođe podstiču na važnost reformi i naglašavaju da će podržavati opredeljenost partnera Zapadnog Balkana za inkluzivnu regionalnu saradnju i jačanje dobrosusedskih odnosa.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Sporna deonica od Pakovraća do Požege i zvanično otvorena za saobraćaj
06.07.2025.•
0
"Putevi Srbije" saopštili su da je u podne za saobraćaj otvorena deonica auto-puta "Miloš Veliki" od Pakovraća do Požege.
Doskorašnja ambasadorka u Severnoj Makedoniji imenovana za državnu sekretarku Ministarstva spoljnih poslova
06.07.2025.•
0
Doskorašnja ambasadorka u Severnoj Makedoniji Nevena Jovanović nova je državna sekretarka u Ministarstvu spoljnih poslova (MSP), objavio je srpski šef diplomatije Marko Đurić.
Pomoćnik direktora policije: Ne koristimo silu, već sredstva prinude - i to minimalno
06.07.2025.•
0
Pomoćnik direktora policije Dejan Luković izjavio je da je u toku jučerašneg dana i tokom noći bilo ukupno 89 neprijavljenih javnih okupljanja na području Srbije, od čega je 15 okupljanja bilo na području Beograda.
Danas skup podrške lekaru koji je uhapšen dok je pružao pomoć na protestu u Beogradu
06.07.2025.•
1
Zbor zdravstvenih radnika Srbije najavio je za večeras skup podrške anesteziologu Vladimiru Stefanoviću, koji je uhapšen tokom vidovdanskog protesta u Beogradu dok je pružao medicinsku pomoć.
Trojica uhapšena zbog sumnje da su napala policajce tokom protesta ispred prostorija SNS u Čačku
06.07.2025.•
1
Trojica demonstranata iz Čačka uhapšena su zbog sumnje da su napala policajce na protestu koji je pre tri dana održan ispred prostorija Srpske napredne stranke u tom gradu.
Paunović: Branko Ružić sigurno nikada ne bi bio toliko glup da bude na listi blokadera
06.07.2025.•
12
Potpredsednica Glavnog odbora SPS-a Snežana Paunović izjavila je da je uverena da Branko Ružić nikada ne bi ispao toliko politički nepismen da pristane da bude na listi blokadera.
Policija protekle noći legitimisala skoro 400 ljudi, a privela njih 13
06.07.2025.•
1
Policija je tokom prethodne noći legitimisala ukupno 386 osoba, saopštio je MUP.
Sme li policija da odbije naređenje starešina: Šta kažu propisi postupanja službenika MUP-a
06.07.2025.•
17
Svaki službenik Ministarstva unutrašnjih poslova ima pravo, čak i obavezu, da odbije naređenje svog prepostavljenog, ukoliko je ono nezakonito, iako se u praksi to retko događa.
Ministar pravde Vujić: Ne mogu da se dozvole blokiranja sudova, to podseća na dešavanja iz 1945.
06.07.2025.•
17
Ministar pravde Nenad Vujić izjavio je da "ulica ne može da sudi i presuđuje", napomenuvši da ne mogu da se dozvole nikakva blokiranja sudova, kao i da to podseća na dešavanja iz 1945. godine.
I ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture uverava: "Put Pakovraće-Požega je bezbedan"
06.07.2025.•
15
Ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Aleksandra Sofronijević izjavila je je nova deonica auto-puta "Miloš Veliki" od Pakovraće do Požege bezbedna.
Stanković: Ne dam ni pedalj prosvetnog sistema blokaderima
06.07.2025.•
67
Ministar prosvete Dejan Vuk Stanković izjavio je da je nadoknada nastave počela na svakom fakultetu, prema dinamici koju definiše pojedinačna akademska ustanova.
Put Požega-Pakovraće od podne će biti otvoren za sva vozila: Vučić tvrdi da je bezbedan
06.07.2025.•
28
Deonica auto-puta "Miloš Veliki" od Pakovraće do Požege biće potpuno otvorena za saobraćaj danas u 12 časova.
Spasioci iz Niša spasili povređenu turistkinju
06.07.2025.•
0
Spasioci Gorske službe spasavanja iz stanice Niš spasili su turistikinju koja se povredila na stazi za hajking.
EDS omogućio i korisnicima ajfona da sami očitaju i prijave stanje na strujomeru
06.07.2025.•
16
Aplikacija Elektrodistribucije Srbije dostupna je i za IOS operativni sistem tako da i vlasnici ajfona mogu da prijave stanje brojila od 1. do 6. dana u mesecu.
Ćosić: Suše će biti do kraja septembra - cene će biti visoke
06.07.2025.•
3
Profesorka Poljoprivrednog fakulteta u Beogradu Marija Ćosić ocenila je da će suše ove godine morati da se proglase elementarnim nepogodama, jer će se period suša i visokih temperatura zadržati do kraja septembra.
Akademik Saičić: Policija je od zaštitnika građana postala neprijatelj naroda
06.07.2025.•
7
Redovni član Srpske akademije nauke i umetnosti (SANU) Radomir Saičić izjavio je da brutalni napadi policije na studente ukazuju da je ta služba od zaštitnika građana postala neprijatelj naroda.
Da li je sad pravo vreme da studenti naprave svoju partiju?
06.07.2025.•
26
Iako studentski pokret već ima unutrašnju strukturu, kao i procedure za donošenje odluka, diskusiju i slično, moguće je govoriti o reorganizaciji te strukture u budućnosti.
Pokušavaju od 15. aprila: Propao i 42. pokušaj konstituisanja Skupštine Kosova
05.07.2025.•
1
Poslanici Skupštine Kosova ni u 42. pokušaju nisu večeras izabrali predsednika tog tela, pošto je za formiranje izborne komisije glasao samo 31 poslanik, od ukupno 120.
VIDEO: Priveden profesor Filozofskog fakulteta u Beogradu
05.07.2025.•
0
Profesor sa odeljenja klasičnih nauka Boris Pendelj, priveden je na Savskom vencu, saopštili su studenti u blokadi Filozofskog fakulteta u Beogradu.
VIDEO Blokade u Srbiji: Zaustavljen saobraćaj u Zemunu, jake policijske snage na Autokomandi
05.07.2025.•
0
Protestima i građanskom neposlušnošću studenti i građani traže oslobađanje nezakonito uhapšenih na protestu 28. juna, raspisivanje vanrednih izbora i uklanjanje šatora kod Skupštine i u Pionirskom parku.
Komentari 27
Сеновић
zztop
Мунгос
Тек онда би схватили као ја и поштовани колега „Da“ који је написао „Тресла се гора“. Ја молим за допуштење да додам: „Родио се миш“.
Цела декларација је састављена од препорука које као да су писала мала деца за малу децу. Само нека тако наставе, ево и ја ћу такве дебилитете одмах да потпишем, али нажалост ове комуњаре из ЕУ и поред тога неће да нас оставе на миру.
Шта каже у декларацији, „ЕУ ће се трудити да смањи штету коју трпи Западни Балкан због зависности од руског гаса“. Одлично, ја бих додао анекс да ће ЕУ да престане да нам изазива штету, па онда нема потребе да нам је смањује.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar