Brnabić: Tražićemo dodatne garancije za bezbednost Srba na Kosovu
Premijerka Ana Brnabić najavila je da će Beograd tražiti dodatne garancije za bezbednost Srba na Kosovu posle odluke KFOR-a da odbije zahtev za povratak srpskih bezbednosnih snaga na to područje.
Brnabić je za Radioteleviziju Srbije (RTS) ocenila da o karakteru tog odgovora "mnogo" govori činjenica da je srpskoj strani prosleđen na Badnje veče i posle napada na trojicu srpskih dečaka.
"Dobrodošla je podrška albanskih, holandskih, nemačkih, američkih i svih snaga, samo nije dobrodošla podrška srpskih bezbednosnih snaga. Meni to nije logično i suprotno je Rezoluciji 1244 Saveta bezbednosti UN", rekla je premijerka.
Ocenila je da je stav misije KFOR-a o bezbednosti na Kosovu jedno, a da je realnost na terenu nešto drugo.
"Realnost je ne samo da se Srbi na Kosovu i Metohiji ne osećaju bezbedno već da nisu bezbedni. Na Badnje veče su napadnuta trojica mladića, a to je samo poslednji u nizu incidenata kojih je u prethodne dve godine bilo više od 300 i niko za njih nije odgovarao", kazala je Brnabić.
Ona je najavila da će Beograd nastaviti da insistira na poštovanju Rezolucije 1244 i ostalih sporazuma, prvenstveno Briselskog i to u delu koji se tiče formiranja Zajednice srpskih opština (ZSO).
"Očekujem da se dogodi ono što su naši međunarodni partneri obećavali i da se u januaru krene sa formiranjem ZSO. To je moj fokus za januar i da se o tome razgovara na sastancima iduće nedelje", navela je premijerka.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Aleksić, Parandilović i Ćuta pozvali opoziciju na ujedinjenje
04.07.2026.•
0
Predsednik Narodnog pokreta Srbije (NPS) Miroslav Aleksić ocenio je da je opština Medijana dokaz da se režim može pobediti i pod nepoštenim uslovima i ponovo pozvao sve opozicione aktere na ujedinjenje.
Sadler: Rukovodstvo ANN nije najavilo spajanje televizija N1 i Nova
04.07.2026.•
1
Rukovodstvo Adrija njuz netvorka, mreže u okviru koje posluju N1 i Nova S, nije ni usvojilo ni najavilo promene po kojima bi se spojio program te dve televizije, rekao je direktor za informativu ANN-a Brent Sadler.
Radić za Dojče vele: Odlazak nije trajan, vratiću se u slobodnu Srbiju
04.07.2026.•
7
Vojni analitičar Aleksandar Radić morao je na saslušanje zbog tobožnjeg fabrikovanja afere "zvučni top", a onda su mediji objavili snimke njegovog uhođenja.
Dvojica maloletnika poginula u saobraćajnoj nesreći u Babinom Mostu
04.07.2026.•
0
Dvojica sedamnaestogodišnjaka poginula su u saobraćajnoj nesreći koja se dogodila sinoć oko 23.15 u selu Babin Most, u opštini Obilić, dok je jedan pešak povređen, piše portal KoSSev.
Vučić: Parlamentarni izbori možda i pre moje ostavke, očekujem dobru utamicu, primenićemo preporuke ODIHR
04.07.2026.•
22
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je danas da će na izborima biti "dobra utakmica", a "u međuvremenu moramo da usvojimo i primenimo sve ODIHR-ove preporuke.".
Ekspo selo: Pokrenuta nabavka za operativno upravljanje smeštajem učesnika
04.07.2026.•
0
Кompanija Ekspo 2027 doo Beograd pokrenula je postupak nabavke za uslugu operativnog upravljanja smeštajem u Ekspo selu, koje će tokom trajanja specijalizovane izložbe Ekspo 2027 biti namenjeno smeštaju učesnika izložbe.
Vučić: Slučaj zvučni top će dobiti sudski epilog, tužilaštvo će obavestiti javnost
04.07.2026.•
7
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da će slučaj o navodonoj simulaciji zvučnog topa dobiti svoj sudski epilog i da će tužilaštvo o tome upoznati javnost.
Vlasnicima firmi u Beogradu slao preteće poruke da ih prinudi da plate nepostojeće dugove
04.07.2026.•
3
Dvadesetogodišnji S.S. uhapšen je zbog sumnje da je izvršio krivično delo ugrožavanje sigurnosti.
ANEM: Tek osnovani portali dobili milione na konkursima, već prekršili Kodeks
04.07.2026.•
5
Medijski izdavač Zaple Media Group ove godine na do sada završenim konkursima za projektno sufinansiranje medijskih sadržaja dobio je ukupno 16,2 miliona dinara ili oko 138.000 evra, saopštio je ANEM.
Skupština žuri da ispuni evropske zadatke: Posle šest meseci se setila REM-a
04.07.2026.•
2
Skupština Srbije se posle šest meseci ponovo setila REM-a, koji je visoko na agendi Brisela.
Savet: U Srbiji nema vidljivih rezultata u borbi protiv korupcije, Vlada godinama ignoriše preporuke
04.07.2026.•
3
Savet za borbu protiv korupcije ocenio je u novom Izveštaju o netransparentnosti rada državnih institucija da, uprkos osnivanju novih institucija i donošenju više strategija u Srbiji nisu ostvareni vidljivi rezultati.
Vučić danas obilazi "Osmeh Vojvodine": Radove od Bačkog Brega do Srpske Crnje
04.07.2026.•
16
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić obići će danas radove kod Bezdana na izgradnji deonice brze saobraćajnice "Osmeh Vojvodine" od Bačkog Brega do Srpske Crnje.
Danas protest u Rakovici: Građani traže odgovore o (ne)postupanju policije posle napada na aktivistu
04.07.2026.•
3
Zbor građana Rakovice danas u 18 časova održaće protestni skup ispred tamošnje policijske stanice zbog, kako su naveli, nepostupanja policije nakon napada na njihovog aktivistu.
Umetnici iz Portugala otkazali učešće na Bitefu: "Zbog mešanja vlasti u kulturu, cenzure, pritiska"
04.07.2026.•
21
Trupa Teatro Praga iz Lisabona otkazala je učešće na 59. Bitefu zbog, kako su naveli u saopštenju koje prenosi Vreme, "trenutne političke i kulturne situacije u Srbiji i mešanja vlasti i javnih institucija u kulturu".
Vlada do kraja jula produžila zabranu izvoza nafte i naftnih derivata
03.07.2026.•
0
Vlada Srbije je novom odlukom produžila do 31. jula važenje Odluke o privremenoj zabrani izvoza nafte i naftnih derivata.
Gujaničić: Ni Rusiji ni SAD nije u interesu da se brzo reši pitanje NIS-a
03.07.2026.•
6
Američki OFAK produžio je licencu Naftnoj industriji Srbije za još 30 dana, do 31. jula. Istovremeno MOL-u je produžena licenca za nastavak pregovora sa sa Gaspromom o kupovini većinskog vlasničkog udela u NIS-u.
Komentari 13
Zos
Petar
Вид
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar