Negde ni velike plate ne pomažu: Poslodavci u Srbiji se otimaju za radnike iz inostranstva
Vozači, prodavci, magacioneri, kuvari, mesari, mehaničari, vodoinstalateri - sve je duža lista deficitarnih zanimanja u Srbiji.

Foto: Pixabay
Mladi sa diplomom tih zanata ne čekaju posao, već posao čeka njih
Poslodavci u toj branši nude sve bolje uslove rada, veće plate, ali ni to nije garancija da će naći radnika. Sve češće se pribegava uvozu radne snage iz manje razvijenih zemalja, a nisu retke situacije ni da se poslodavci otimaju o radnike koji su stigli iz inostranstva, prenosi Euronews Srbija.
"Imamo deficit radne snage u svim zanatima. Od pandemije to je izuzetno izraženo. Nedostaju razni zanatski profili, a na tržištu je malo kvalifikovanih radnika koji mogu i žele da konkurišu na neko novo zaposlenje. Poslodavci teško dolaze do radnika te su prinuđeni da podižu plate, poboljšavaju uslove rada. To je jedini način da privuku kadar koji ostao na tržištu rada, a koji je pasivan u traženju posla jer imaju stabilno zaposlenje. Takve ljude poslodavac može da privuče samo boljim uslovima rada i većom platom", kaže Miloš Turinski iz Infostuda.
Nedavno je jedan oglas za posao za vodoinstalatera podigao buru u javnosti. Poslodavac je nudio platu od 2.000 evra, stan ukoliko kandidat dolazi iz unutrašnjosti i nije uspeo da nađe radnika. Računica je jasna i za najmanju popravku u kući vodoinstalater uzima oko 30 evra, za veće i više 50-80 evra. Potrebno je da ima dva-tri intervencije dnevno i da mu se više isplati da radi samostalno nego za drugog.
U Centru za zapošljavanje Infostuda kažu da je prošle godine bilo 13 odsto više raspisanih konkursa za posao nego godinu dana ranije, a u prilog tvrdnji o nedostatku radne snage ističu podatke prema kojima je broj kandidata koji su bili u potrazi za zaposlenjem bio manji za dva procenta nego 2021. godine.
Najveća potražnja za magacionerima, konobarima...
Najviše mogućnosti za zaposlenje prošle godine je bilo u trgovini, prodaji, IT, mašinstvu, administraciji i ugostiteljstvu, a poslodavci su najviše raspisivali oglase za prodavce, vozače, magacionere, administrativne radnike kao i radnike u proizvodnji. Ističu da je osim dobro poznatog deficita u IT sektoru koji postoji godinama unazad, u prošloj godini u prvi plan izbio deficit zanatskih zanimanja i uvoz radnika iz istočnih zemalja.
Najveći deficit je zabeležen kod magacionera, konobara, kuvara, mesara, higijeničara, ali i kod građevinskih radnika, vozača i zanatlija, poput automehaničara i vodoinstalatera. Falilo je i elektroinženjera, farmaceuta, ali i advokatskih pripravnika.
Najviše su traženi radnici sa nižim stepenom kvalifikacija, pa je više od 60 odsto raspisanih oglasa na Infostudu bilo namenjeno onima sa srednjom stručnom spremom, četiri procenta za one koji imaju samo osnovno obrazovanje, dok je svega 35 odsto oglasa ponuđeno kandidatima sa završenom višom školom ili fakultetom.
"Veoma je izražen deficit radne snage u građevini, nedostaju radnici raznih profili. Veliki broj građevinskih radnika iz Srbije je otišao put Zapadne Evrope jer su zarade daleko veće. Onda su domaći poslodavci primorani da uvoze radnu snagu. U oblasti građevine se najviše uvoze radnici iz Indije, Kine, Turske. Ima i iz drugih zemalja. Sektor dostave, kurirskih službi tu se uvozi radna snaga iz Uzbekistana. Deficitarni su vozači autobusa i kamiona. Našim vozačima na zapadu nude se plate od 1.500 do 2.500 evra. I u Srbiji već ima kompanija koje traže profesionalne vozače i nude platu veću od 1.000 evra, plus dnevnice, bonusi i sl. Opet te plate od 1.000 evra nisu dovoljno konkurentne Evropi", priča Turinski.
Razvijene zemlje zapada čine sve da sačuvaju svoju ekonomiju i privredu. Primera radi Nemačka ima veoma deficitarno tržište rada, te nude dobre uslove zaposlenima. Imaju plan da do 2035. godine uvezu osam miliona radnika. To što se u Nemačkoj dešava direktno se preslikava na balkanske zemlje, uključujući i Srbiju. Oni nude bolje plate i bolje uslove rada i tako privlače radnu snagu iz Srbije. Poslodavci iz Srbije prinuđeni su da uvoze radnike iz zemalja koje su manje razvijene od Srbije kao što su Bangladeš i Nepal.
Prema podacima Nacionalne službe za zapošljavanje, tokom prošle godine u Srbiji je izdato više od 33.000 radnih dozvola za strance, koji uglavnom rade kao zanatlije, vozači, konobari, na građevini, ali ima i programera, inženjera.
Potražnja za nekvalifikovanom radnom snagom
Bojan Tanasković, vlasnik agencije za zapošljavanje kaže da je u Srbiji najveća potražnja za nekvalifikovanim radnicima, jer strane kompanije otvaraju nove pogone u Srbiji i treba im radna snaga u proizvodnji.
"Srbija je već postala destinacija koja privlači strane radnike. Stižu radnici iz Indije, Nepala, Bangladeša, Turske. Nekvalifikovnim radnicima iz tih zemalja se isplati da rade u Srbiji, jer mogu da zarade mesečno 500-600 evra. Primera radi plata u Nepalu za taj posao je 200 evra. U Srbiji imaju plaćen smeštaj, hranu i lokalni prevoz. Minimum duplo više može da zaradi nego u svojoj zemlji", priča Tanasković za Euronews Srbija.
Kao primer naveo je jednog stranog investitora koji u Srbiji posluje u oblasti prehrambene industrije. Ima proizvode koji su traženi, planira proširenje proizvodnje i otvaranje još jednog pogona. U Srbiji nije mogao da nađe radnu snagu, te je pribegao uvozu. U fabrici već radi oko 100 radnika koji su stigli iz Indije i Nepala i još toliko treba da dođe.
"Oni se primarno oslanjaju na domaće tržište rada, a sve potrebe koje ovde ne mogu da ostvare uvoze sa strane", priča Tanasković.
Zakonom o zapošljavanju stranaca definisano je da svaki strani državljanin mora da ima dozvolu za rad od Nacionalne službe za zapošljavanje, odnosno Ministarstva za rad i dozvolu za boravak od nadležnog Ministarstva unutrašnjih poslova.
Dozvole za boravak i rad čine radnu vizu koja se dobija na godinu dana. Radnici iz inostranstva koji imaju radnu vizu imaju ista radna prava kao državljani Srbije. Radna viza može da se produži, dovoljno je samo da se obnovi pre isteka prethodne. Već ima radnika iz inostranstva koji radnu vizu obnavljaju tri, četiri puta.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Zadržavanja na graničnim prelazima oko pola sata
12.07.2025.•
0
Prema informacijama granične policije, zadržavanja na putničkim terminalima naših graničnih prelaza su od 30 do 40 minuta.
Studentkinju u Beogradu moguće napali pripadnici Jedinice za zaštitu ličnosti: Koje su njihove nadležnosti?
12.07.2025.•
2
Studentkinju Fakulteta dramskih umetnosti su prošle nedelje u Beogradu napali policajci, za koje se sumnja da su pripadnici Jedinice za zaštitu određenih ličnosti i objekata (JZO).
Studenti poslali poruke podrške Đokoviću: "Volimo te i pumpamo dalje"
11.07.2025.•
8
Studenti su poslali poruke podrške Novaku Đokoviću nakon što je izgubio u polufinalu Vimbldona.
Interventna potisnula blokadu Autokomande u Beogradu, protesti u Užicu, Nišu i Subotici
11.07.2025.•
1
Građani Užica i večeras protestuju zbog privođenja aktivista.
Transparentnost Srbije: Ugovor za Prokop još štetniji nego što se mislilo
11.07.2025.•
12
Organizacija Transparentnost Srbija saopštila je da nove informacije pokazuju da je nezakoniti ugovor o izgradnji zgrade železničke stanice u Prokopu bio još štetniji nego što je ranije izgledalo.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - nije teško
11.07.2025.•
17
Kao i svakog dana, novi 021.rs dnevni kviz je pred vama.
Računi firme "Jovanjica" više nisu u blokadi
11.07.2025.•
3
Preduzeće "Jovanjica" više nije u blokadi, pokazuju podaci iz registra dužnika u prinudnoj naplati Narodne banke Srbije (NBS).
Ninić: Vučićeva najava izmene Zakona o advokaturi je opasna pretnja
11.07.2025.•
2
Advokat Ivan Ninić ocenio je kao opasnu pretnju najavu predsednika Srbije Aleksandra Vučića da će predložiti izmenu zakona, kojom će 10 do 15 odsto članova komora moći da osnivaju svoje komore.
"Neutralnost" Privredne komore: Otkaz radnici zbog podrške studentima, dok predsednik Komore podržava SNS
11.07.2025.•
5
Zorica Renovčević je više od 19 godina zaposlena u Privrednoj komori Srbije (PKS) sa visokim ocenama unutar same kuće za svoj rad.
Kamioni na granici čekaju dva sata, automobili dvadesetak minuta
11.07.2025.•
0
Auto moto savez Srbije (AMSS) je saopštio da automobili, na graničnim prelazima, čekaju od 20 do 30 minuta a kamioni dva sata.
Ministarstvo pravde: Zbog napada hakera isključen pristup Data centru
11.07.2025.•
6
Ministarstvo pravde Srbije je danas saopštilo da je od petka, 4. jula, meta hakerskih napada i da su preduzete mere za zaštitu njegovog kompjuterskog sistema.
Macut: Pokazala se visoka spremnost službi prilikom reagovanja u vanrednim situacijama
11.07.2025.•
20
Na sednici Republičkog štaba za vanredne situacije, premijer Đuro Macut poručio je da se "u prethodnim intervencijama pokazala visoka spremnost službi prilikom reagovanja u vanrednim situacijama".
Evropska federacija novinara: Sloboda medija u Srbiji opada zabrinjavajućom brzinom, EU mora da reaguje
11.07.2025.•
1
Izveštaj Evropske komisije (EK) o vladavini prava u Srbiji u velikoj meri ne uspeva da prikaže ozbiljnost trenutne situacije u zemlji, saopštila je grupa međunarodnih nevladinih organizacija i novinarskih udruženja.
Tužilaštvo istražuje uzrok pomora ribe u reci Raška: Uzorci poslati na analize
11.07.2025.•
0
Osnovno javno tužilaštvo u Novom Pazaru saopštilo je da istražuje slučaj pomora ribe na reci Raška, u mestu Pazarište.
Inženjer o Prokopu: Sanacija stanice neće rešiti problem ako je na aktivnom klizištu
11.07.2025.•
2
Građevinski inženjer Milan Milićević ocenio je da sanacija Železničke stanice Prokop neće rešiti problem ukoliko se ispostavi da je na terenu klizište.
Tinejdžeri tukli mladića u Kruševcu i snimak objavili na društvenim mrežama
11.07.2025.•
0
Trojica maloletnika tukli su 17-godišnjeg Kruševljanina, a sve to objavili na društvenim mrežama.
MMF: Srbija od oktobra povećava cenu struje za minimum sedam odsto, ograničenje u povećanju penzija i plata
11.07.2025.•
39
Srbija se obavezala da poveća cenu struje za najmanje sedam odsto od 1. oktobra ove godine.
Trogodišnje dete udario automobil na pešačkom prelazu, prevezeno u bolnicu
11.07.2025.•
2
Trogodišnje dete povređeno je rano jutros na pešačkom prelazu u Mladenovcu.
Vučić na engleskom izjavio saučešće porodicama žrtava u Srebrenici, Brnabić kaže da nije genocid već zločin
11.07.2025.•
22
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je saučešće porodicama žrtava u Srebrenici, na 30. godišnjicu od zločina.
Tabloidi protiv tužioca za organizovani kriminal: Da li vlasti smeta istraga o nadstrešnici i Generalštabu?
11.07.2025.•
4
Prorežimski mediji pokrenuli su hajku protiv specijalnog tužilaštva za organizovani kriminal Mladena Nenadića.
Komentari 27
...
Nnsm
Куп је битан
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar