Kurti: Neću dopustiti stvaranje Republike Srpske na severu Kosova
Kosovski premijer Albin Kurti rekao je uoči novog kruga dijaloga o normalizaciji odnosa sa Srbijom da neće dopustiti stvaranje nekog oblika Republike Srpske na severu Kosova.
Na sastanku Kurtija i predsednika Srbije Aleksandra Vučića u Briselu 2. maja će "biti predstavljen Nacrt statusa opština na severu Kosova gde većinom žive Srbi", što je ključna tačka pregovora, prenela je danas Hrvatska novinska agencija Hina.
Kurti, koji je s novinarima te agencije razgovarao u petak na ekonomskom forumu u grčkom gradiću Delfi, kazao je da još nije video taj nacrt.
Srpska strana u prvi plan stavlja formiranje zajednice opština sa srpskom većinom na severu Kosova, što je predviđeno Briselskim sporazumom o normalizaciji odnosa iz 2013. godine, podseća Hina.
Kosovo nastoji da se izbori da ta zajednica opština na severu Kosova nema izvršna ovlašćenja, ističući da ne želi da na svojoj teritoriji ima nešto poput Republike Srpske u BiH.
"S obzirom na insistiranje Brisela rado ću pogledati kakav su to nacrt pripremili, premda smatram da bi bilo bolje da su ga prvo prezentirali meni u Prištini. Ja ću, međutim, osigurati da se ispuni ono što je već dogovoreno 27. februara u Briselu, postojanje odgovarajućeg nivoa samouprave srpske zajednice prema najvišim evropskim međunarodnim standardima za zaštitu manjina", rekao je Kurti.
"No ono što nećemo dopustiti jeste pravo na teritorijalizaciju i stvaranje bilo čega što bi izgledalo kao Republika Srpska u BiH. Nećemo dopustiti satelitsku paradržavu s destruktivnom suštinom koja bi potkopavala državnost Kosova", dodao je on.
Kurti tvrdi da u odnosima Srbije prema susednim zemljama vidi sličnost s Rusijom. "Naša zemlja je, međutim, normalna demokratska zemlja koja daje individualna i druga prava svojim građanima, ali ne dopušta teritorijalizaciju zasnovanu na etničkoj pripadnosti jer je to protivno demokratiji i republici", dodao je Kurti
Poručio je da on "služi svim građanima Kosova bez obzira na etnički identitet, socijalnu pozadinu ili versku pripadnost, a da će u Briselu osigurati ustavnost i zakonitost na čitavoj teritoriji Kosova".
"Teritorijalni suverenitet i integritet su nešto što ne sme biti povređeno. Želim normalne odnose sa Srbijom, evropske odnose, dobre susedske odnose. Zaštita manjina nam je važna. Ali ne možemo dati izvršna ovlašćenja lokalnoj zajednici jer izvršna ovlašćenja pripadaju vladi i opštinama", naglasio je.
On je dodao da pored toga želi da ojača javne usluge koje bi bile ponuđene svim građanima bez obzira na etničku pripadnost, a ne da se one daju zbog etničke pripadnosti.
"Dakle, pričekajmo da vidimo kako će se razvijati sastanak u Briselu", rekao je Kurti.
On je kazao da će "kao polazna tačka" sastanka biti donošenje zajedničke deklaracije o nestalim osobama na Kosovu, koje je 2008. godine proglasilo nezavisnost od Srbije.
Kurti putuje u Brisel ohrabren sa dva međunarodna uspeha ostvarena prošle nedelje, navodi Hina. Savet Evrope (SE) odobrio je prijem Kosova u tu organizaciju za ljudska prava jer su tako glasale 33 zemlje članice od ukupno njih 45. Istovremeno je EU ukinula vize za Kosovare pa oni mogu lakše putovati u sve zemlje osim Španije, koja je kao jedna od pet zemalja EU koje ne priznaju Kosovo, zadržala prethodni režim.
"Svi građani Kosova, svi ljudi u mojoj zemlji, osetili su se ove nedelje više Evropljanima nego ikada", kazao je Kurti Hini.
On je rekao da je zahvalan "partnerima i prijateljima, uključujući Hrvatsku" koji su pomogli Kosovu da premaši potrebnu dvotrećinsku većinu glasova da bude u Savetu Evrope.
Hrvatski ministar spoljnih poslova Gordan Grlić Radman izjavio je posle glasanja da je Hrvatska "snažno podržala" članstvo Kosova u Savetu Evrope.
Kurti je rekao da Kosovo i Hrvatska imaju odlične odnose i da se raduje napretku tih odnosa, trgovinskoj razmeni i ekonomskoj saradnji.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Ponoš: Stefanović neka objasni kako je zapisnik iz policije dospeo u Informer
01.07.2026.•
0
Predsednik stranke Srbija centar (SRCE) Zdravko Ponoš upitao je glavnog tužioca Višeg javnog tužilaštva Nenada Stefanovića kakvo je to targetiranje ako se u javnost iznese ime tužioca po čijem nalogu je pozvan u policiju
Srbija od 2016. izgubila gotovo 435.000 stanovnika
01.07.2026.•
0
Procenjen broj stanovnika u Srbiji u 2025. godini iznosio je 6.549.901, saopštio je danas Republički zavod za statistiku.
VJT: Nedopustivo targetiranje tužioca u slučaju "zvučni top", traži reakciju Visokog saveta tužilaštva
01.07.2026.•
0
Više javno tužilaštvo najoštrije negoduje zbog, kako je saopštilo, javnog targetiranja postupajućeg javnog tužioca od strane političara Z.P. sa kojim je ranije danas obavljen informativni razgovor u slučaju zvučni top.
Refundacija prvog dela školarine samofinansirajućim studentima 15. jula
01.07.2026.•
0
Prvi deo školarine za školsku 2025/26. godinu biće refundiran samofinansirajućim studentima 15. jula.
RHMZ upozorio na nevreme večeras i sutra
01.07.2026.•
0
Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ) upozorava na nevreme večeras i sutra.
Stojanović: Ko bi raspisao izbore za koje zna da će ih izgubiti?
01.07.2026.•
6
Politikolog Boban Stojanović ocenio je da predsednik Srbije Aleksandar Vučić ne raspisuje vanredne parlamentarne izbore, jer procenjuje da bi ih izgubio.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - imamo i poklon
01.07.2026.•
10
Novi 021.rs dnevni kviz u kom vas darujemo je tu.
Sanirano izlivanje sumporne kiseline na Institutu za majku i dete, medicinska sestra na preventivnom pregledu
01.07.2026.•
4
U obdukcionoj sali u podrumu, na Institutu za majku i dete na Novom Beogradu, došlo je do izlivanja hrom-sumporne kiseline, a problem je saniran.
Četvrtak u Novom Sadu: Dolazi nam osveženje, a tu su i zanimljivi događaji
01.07.2026.•
0
Posle toplotnog talasa koji je zahvatio Novi Sad, dolazi nam zahlađenje sa pljuskovima i grmljavinom, a kada to prođe, spremili smo vam pregled kulturnih sadržaja koje možete posetiti.
Odbor Skupštine Srbije prihvatio ostavku Jerinić i izrekao kazne dvojici poslanika
01.07.2026.•
0
Odbor Skupštine Srbije za administrativno-budžetska i mandatno-imunitetska pitanja prihvatio je danas ostavku poslanice Zeleno-levog fronta (ZLF) Jelene Jerinić na tu funkciju.
Manžuka: Vučić izjavama da Radoičić nije kriminalac ohrabruje napade na kosovske policajce
01.07.2026.•
4
Vlada Kosova u tehničkom mandatu saopštila je danas da predsednik Srbije Aleksandar Vučić, izjavom da Milan Radoičić nije kriminalac, ohrabruje napade na kosovske policajce.
Istraživanje: Deo građana Srbije i dalje radije bira "svevišnjeg vođu" nego institucije
01.07.2026.•
18
Deo društva u Srbiji i dalje se oslanja na autoritarne obrasce i očekivanje rešenja od "svevišnjeg vođe", umesto na jačanje državnih institucija i funkcionisanje sistema.
Lekarska komora Vojvodine najavila pomoć lekarima u slučaju "zvučni top"
01.07.2026.•
2
Regionalna lekarska komora Vojvodine (RLKV) najavila je danas da će pružiti pomoć svim lekarima protiv kojih bi Više javno tužilaštvo (VJT) u Beogradu moglo podići optužnice.
Državljanin Rusije uhapšen u Crnoj Gori zbog veze sa ubistvom u Beogradu
01.07.2026.•
1
Uprava policije Crne Gore je danas saopštila da je uhapšen i jedan Rus zbog pomaganja učiniocima ubistva 22. juna u Beogradu.
Informer mora da plati milion dinara Štimcu zbog povrede ugleda i časti
01.07.2026.•
20
Kompanija "Insajder tim", izdavač Informera, dobila je presudu po kojoj bivšem košarkašu Vladimiru Štimcu mora da isplati milion dinara na ime naknade nematerijalne štete za pretrpljene duševne bolove zbog povrede ugleda
Dačić o zapleni marihuane kod Konjuha: Istragu vodi tužilaštvo, ne zna se gde je organizator
01.07.2026.•
11
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je danas da je zaplena pet tona marihuane u selu Konjuh kod Kruševca veliki uspeh policije.
Fajnenšel tajms: Trampov saveznik Vučić oponaša Putina da bi ostao na vlasti u Srbiji
01.07.2026.•
8
Trampov saveznik Aleksandar Vučić planira da se povuče sa mesta predsednika Srbije i da se vrati na vlast kao premijer, nakon vanrednih izbora ove jeseni, po modelu inspirisanom ruskim liderom Vladimirom Putinom, piše FT
Studenti o presudi Tanku: Prvi osuđeni je student, a niko od odgovornih za pad nadstrešnice
01.07.2026.•
3
Studenti u blokadi saopštili su da je student ETF-a Andrej Tanko prvi osuđeni od početka studentskih protesta, dok niko od odgovornih za pad nadstrešnice u Novom Sadu nije procesuiran.
Sudija Miroljub Tomić stupio na funkciju predsednika Vrhovnog suda
01.07.2026.•
0
Sudija Miroljub Tomić stupio je danas na funkciju predsednika Vrhovnog suda, saopšteno je iz te pravosudne ustanove.
Komentari 9
Ratko
To mu je greška koju će skupo platiti.
Професор
Aga agatoni akademik
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar