Migranti osuđeni u Srbiji najčešće ne mogu da budu deportovani

Prema podacima republičkog Komesarijata za izbeglice i migracije, u protekloj godini na teritoriji Srbije evidentirano je 119.127 migranata.
Migranti osuđeni u Srbiji najčešće ne mogu da budu deportovani
Foto: 021.rs

Među njima je bilo i onih koji su počinili krivična dela i prekršaje, kojima je izricana i deportacija, koja u najvećem broju slučajeva nije mogla biti sprovedena.

Profesor Marko Milović izjavio je za Politiku da "nijedna od zemalja iz okruženja, ali i druge države Evrope, ne pokazuje nameru da primi te migrante, a naročito ne one koji su imali problema sa zakonom".

"Kao što je poznato, i oni žele da smanje broj migranata na svojoj teritoriji. Dakle, o vraćanju stranaca u zemlju porekla izlišno je govoriti. Ni mnogo bogatije države od naše ne bi mogle da podnesu taj finansijski teret. Na primer, pitanje je i kako osobu iz Avganistana ili Pakistana vratiti u tu zemlju s obzirom na to da izvestan broj njih i nema gde da se vrati ili ne smeju ponovo u matičnu državu zbog ratnih sukoba, svoje ratne prošlosti, osvete", rekao je Milović.
 
Na pitanje šta policija može da učini kada od prekršajnog suda po pravosnažnoj odluci treba nekog da deportuje iz zemlje, Milović je odgovorio da "policija u domenu svoje nadležnosti odradi deo posla, odnosno dovede osuđenog do granice".
 
"Međutim njegovim dovođenjem do granice nije sprovedena odluka suda u pogledu izrečene zaštitne mere. Ta osoba je i dalje na našoj teritoriji. Pitanje je i koja će država da primi stranog državljanina (migranta) kada i oni žele da reše probleme sa svojim migrantima. Ako se uzme u obzir i činjenica da je reč o osobama koje su kršile zakon u našoj zemlji, to je razlog više da ih bilo koja država iz okruženja ne primi na svoju teritoriju", kazao je Milović.
 
On je rekao i da veliki problem prilikom utvrđivanja prekršajne i krivične odgovornosti migranata predstavlja njihova identifikacija, naročito kada je reč o neregularnim migrantima, koji uglavnom nemaju nikakav dokument, zbog čega je teško i utvrditi njihovo boravište.
  • /

    08.06.2023 12:15
    /
    vec je zaboravljena tragedija od prekljuce zbog deportacije.
    srbija itekako deportuje arapske politicke imigrante kojima tamo sleduje najgora kazna
  • Banderaš

    08.06.2023 11:30
    Nije tačno da ne mogu !! Zašto srbija ne napravi sporazum o reciprocitetu sa zemljama porekla kriminalnih migranata i umesto da mi finansiramo boravak u zatvoru,suđenja,prevodioce,advokate,neka to urade njihove matične zemlje.
    Ako može švajcarska,EU, zašto srbija nije u stanju da napravi sporazum?! Zašto srbija ne uzme najkvalifikovanije od migranata,nisu svi kriminalci i neradnivi,nedostaju nam doktori,inženjeri a mi ih pustamo da idu dalje,a dobili bi svršene obrazovane ljude bez da smo uložili dinar u školovanje!? Zašto je to tako?
  • Aleksej

    08.06.2023 10:18
    Srpska Nepismena Stranka
    Naravno, spakovce ih sto vise kod nas, i tu ce da ostanu, nece ih niko kod sebe, pa nisu ludi. Uci cemo u EU nikad.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija