Srbiji nedostaje 30.000 majstora: Povećano interesovanje za srednje stručne škole

Završen je upis u srednje škole, a ovaj upisni rok bio je svojevrsno iznenađenje, jer su srednje stručne škole oživele neke od davno zaboravljenih smerova.
Srbiji nedostaje 30.000 majstora: Povećano interesovanje za srednje stručne škole
Foto: Pixabay
Iako su budući srednjoškolci mogli i elektronski da se upišu, u prostorijama Građevinske škole na Zvezdari bilo je dosta učenika. Smer rukovalac građevinskom mehanizacijom je ove godine popunjen.
I za smer keramičara bilo je dosta zainteresovanih.
U Građevinskoj školi pokušali su da ožive smer Operater osnovnih građevinskih radova, ali su se upisala samo dva učenika. Za još neke smerove je malo nedostajalo da se, zbog slabijeg interesovanja, ne formiraju odeljenja.
 
Generalno, situacija je bolja nego prethodne godine, više je upisanih, ali je interesovanje za zanatske smerove i dalje nedovoljno. Teško je pronaći dobrog električara, kažu u Građevinskoj školi, jer se godinama malo dece tu upisuje. Ipak, sada ih je više. Na smeru električar bilo je 30 mesta, a upisana su 23 učenika, dok je prošle godine bilo njih 11.
 
"Očigledno su i roditelji shvatili da upisujući dete ovde mogu obezbediti dobru budućnost i da imaju nakon trogodišnjeg školovanja mogućnost da se dobro zaposle i dobru platu", kaže za RTS direktor Građevinske škole Rade Zejak.
 
Veće je interesovanje i za stolare, kažu u Tehničkoj školi "Drvo art". Smer je popunjen već u prvom krugu, dok su se ranijih godina odeljenja jedva formirala. Smer drvorezbar je prošle godine upisalo osam učenika, a ove dvostruko više njih. Profila tapetar više nema, ali od ove godine postoji novi smer - operater za izradu nameštaja.
 
"Ko završi taj profil stiče kompetencije i stolara, naravno ne kao da upišu za stolara, ali imaju i to znanje i znanje tapetara i lakirera. Ono što je kuriozitet je što su svi upisani imali preko 50 poena, znači da su mogli i četvrti stepen da upišu da su želeli, to govori možda o oživljavanju zanata", kaže direktorka Tehničke škole "Drvo art" Zorica Đoković.
 
Na završni ispit izašlo je 64.000 đaka, a u školama ima oko 76.000 hiljada mesta. Najviše bodova je bilo potrebno za Treću, Desetu i Četrnaestu gimnaziju, kao i za Vazduhoplovnu akademiju. Među stručnim školama, Elektrotehnička škola "Nikola Tesla" je najtraženija.
 
"Najtraženije su gimnazije kada pričamo o Beogradu, Novom Sadu i Nišu. U Beogradu je interesovanje za vazduhoplovnu bilo veliko, kao za medicinske škole u manjim sredinama gde je trebalo baš dosta poena. Možemo konstatovati da se najviše učenika upiše po prvoj želji, 40.000 njih, 89 odsto učenika je upisalo prve tri želje", navodi pomoćnik ministra prosvete Miloš Blagojević.
U mnogim tehničkim i građevinskim školama širom zemlje više i ne postoje smerovi kao što su auto-mehaničar, armirač, zidar-fasader. Razlog je slabo interesovanje đaka.
 
Prema procenama Privredne komore i različitih strukovnih udruženja, Srbiji nedostaje najmanje 30.000 majstora svih profila, a obim posla se svakodnevno povećava. Ove godine neće biti oformljena 54 odeljenja, dok je posle dužeg vremena otvoren smer Vinar i vinogradar.
  • Realista

    05.07.2023 09:54
    @rale:
    Zaboravi si jednu stvar u svojoj konstrukciji - majstori su u inostranstvu uvek dobrodošli a srpsko tržište je besmisleno u svakom pogledu, i juče i danas a i sutra, neka se snalaze onako kako su decenijama kuvali...
  • Maturski izlog

    05.07.2023 09:53
    To je dobar znak, nadam se da će se trend nastaviti. Majstorska zanimanja i treba da su tražena i odlično plaćena! Pozdrav za buduće majstore, a oni koji su već završili srednje stručne škole neka sačuvaju svoje maturske panoe na https://maturskiizlog.rs
  • xYx

    05.07.2023 09:40
    a sta to ne nedostaje u ovoj zemlji?!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija