Dan sećanja na stradale u "Oluji" - ceremonija u Prijedoru

Oko 2.000 Srba ubijeno je ili nestalo, a više od 220.000 je proterano u akciji "Oluja", koju je hrvatska vojska počela 4. avgusta 1995. godine.

Srbija i Republika Srpska obeležavaju Dan sećanja na sve stradale i prognane Srbe. Centralna ceremonija će prvi put biti u RS, u Prijedoru, prenosi RTS.

Napadom na Knin, u zoru, 4. avgusta 1995. godine, počeli su sistematski zločini prema srpskim civilima i njihovoj imovini. Svega 48 sati od početka akcije "Oluja", područje nekadašnje Republike Srpske Krajine bilo je etnički čisto.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić će, kako je najavljeno iz Predsedništva, u 11h sa predsednikom RS Miloradom Dodikom položiti venac na spomen-obeležju na Petrovačkoj cesti.
 
Uslediće sastanak Saveta za saradnju Srbije i Republike Srpske. Vučić i Dodik će u 12.35 dati izjave medijima.
 
Vučić će u 19h prisustvovati centralnom obeležavanju Dana sećanja na sve stradale i proterane Srbe u akciji Oluja u Prijedoru.
 
Komemoracija Srpskog narodnog vijeća za stradale civile održana je juče kod Otočca.
 
Više od 200.000 ljudi, sa najosnovnijim stvarima, prevoznim sredstvima koja su imali, krenuli su da se iseljavaju, a na putu ka Srbiji i Republici Srpskoj izbegličke kolone su stalno napadali hrvatska artiljerija i vojno vazduhoplovstvo.
 
Izbeglima nije bio dozvoljen ulazak u Beograd, već samo prolaz Bulevarom Arsenija Čarnojevića.
 
U Krajini su ostali samo civili, koji su bili izloženi teroru i posle formalnog završetka operacije 7. avgusta, skovanoj pod patronatom Franje Tuđmana.
 
U nastavku akcije u BiH, operacijom "Maestral", hrvatske i muslimanske snage ubile su još 655 i prognale oko 125.000 srpskih stanovnika iz Bosne i Hercegovine.
 
Haški tribunal je jula 2001. otpečatio optužnicu protiv penzionisanog hrvatskog generala Ante Gotovine, koji je bio komandant operacije. Gotovina je od tada bio u bekstvu sve do hapšenja u Španiji 7. decembra 2005, kada je izručen Tribunalu.
 
Godinu dana ranije, tom sudu su se predala druga dvojica generala, Ivan Čermak i Mladen Markač, koji su optuženi za progon, deportacije i prisilno premeštanje, pljačku, bezobzirno razaranje naselja, ubistva, nehumana dela i okrutan tretman tokom i nakon operacije "Oluja".
 
Optužnica protiv Gotovine je odlukom Pretresnog veća Tribunala spojena sa optužnicom protiv druge dvojice generala.
 
Aprila 2011. godine, Gotovina je osuđen na 24, a Mladen Markač na 18 godina zatvora, dok je general Ivan Čermak oslobođen krivice.
U presudi Anti Gotovini, Haški tribunal je utvrdio da je operacija "Oluja" u leto 1995. bila udruženi zločinački poduhvat s predsednikom Franjom Tuđmanom na čelu, smišljen da protera srpsko stanovništvo iz Kninske Krajine, što je bio navod optužnice.
 
U novembru 2012, Apelaciono veće Haškog tribunala oslobodilo je hrvatske generale Antu Gotovinu i Mladena Markača krivice za progon srpskog stanovništva iz Kninske Krajine 1995. poništivši prvostepenu presudu, nakon čega su oni pušteni iz pritvora.
 
Prema konačnoj presudi, operacija "Oluja" nije bila udruženi zločinački poduhvat u cilju proterivanja Srba iz Kninske Krajine.
 
Oslobađajuća presuda izazvala je euforiju u Hrvatskoj, a hrvatski gradovi su se utrkivali u dodeljivanju titule počasnog građanina Anti Gotovini.
 
Srpska javnost ovu vest dočekala je sa razočaranjem.
 
Prošle godine, srpsko Tužilaštvo za ratne zločine podiglo je optužnicu protiv hrvatsih pilota zbog zločina na Petrovačkoj cesti tokom "Oluje", kada je raketirana kolona srpskih izbeglica. Tada su, nedaleko od Bosanskog Petrovca u selu Janjila, hrvatski "migovi" presekli kolonu srpskih izbeglica.
 
Stradalo je deset civila, među kojima četvoro dece i 21-godišnja devojka. Suđenje za taj zločin je, međutim, odloženo, jer, kako je rečeno, još nema elemenata da se donese odluka da se hrvatskim pilotima sudi u odsustvu.
 
Optužnica je izazvala negativne reakcije u Hrvatskoj, gde je premijer Andrej Plenković poručio da je suđenje za Zagreb "nepostojeći proces" i "farsa".
 
U akciji "Oluja", prema podacima Dokumentaciono-informacionog centra Veritas, poginuo je ili nestao 1.881 Srbin.
 
Sa teritorije tadašnje Republike Srpske Krajine koju je zauzela hrvatska vojska, izbeglo je više od 220.000 Srba.
 
U Hrvatskoj se 5. avgust slavi kao "Dan pobede i domovinske zahvalnosti", dok je u Srbiji i Republici Srpskoj 4. avgust Dan sećanja na stradale i prognane Srbe.
  • Mare

    04.08.2023 16:21
    E Bože sakloni....
    @Realista
    Moja civilizacija je razgovor, mada imam onu stvar za razliku od tebe ili vas da vas tako izbambusam sve do petog kolena, ali otom potom, ne brini, brzo ćemo se upoznati. Republika Srpska Krajina je stvorena ne napadom, nego odbranom i naravno sami smo je uništili jer u svakom žitu ima kukolja Martić, Babić, Milošević...Nego, Srbi su uvek napadani, pa su se odbranjivali, tako će uvek i da bude. Veruj mi ima Boga, sve će se to jednog dana naplatiti i Petrinja i Dvor na Uni i Knin, polako samo, samo zdravlja. I to ,,naduvaj se,, ne smatram uvredom, čak nekom zajebancijom, jer smo mi tolerantni. Kada Krajišnik ili bosanski Srbin ne voli tamburicu i ne mora da je voli on ustane i ode, ne nameće. On sluša šta voli, ali vi nas terate da slušamo Bogdana, tamburu. Ok, poslušao sam je i ne dopada mi se i? Na kraju vaš problem je bio i ostao u tome što ste svakog izbeglicu smatrali nepismenim i glupim i očekivali da će vam okopavati kukuruz za džaba. E prc, kad su to videli nadničari Mađari i Srbijanci sa juga onda su vam izbeglice krive za sve. Ima izuzetaka, ne kažem. Ovi koji traže kuće, a smatraju se izbeglicama posle 30 godina odmah vratiti na ognjišta. Realnost ti nije jača strana, leči se
  • Nemanja

    04.08.2023 15:59
    @Mare

    Ma jeste nastavili ste dalje, zato vas 17 hiljada ovde i 30 godina kasnije još uvek glumi izbeglice iz zemlje s čijim pasošima okolo putujete xD
  • Realista

    04.08.2023 14:27
    @Mare...care, naduvaj nam se..
    "Nadam se da ću te uskoro sresti da ti objasnim uživo šta je ,,civilizacija,," - pa upravo ti o ovom i pričam, vi i ne umete da komunicirate jer ste mahom nepismeni, već samo da se bijete, međutim, problem je što vas istorijski gledano, uvek nalemaju ko god da se pojavi. Pri tom bolje austrougarski konjušar, kako ti kažeš, nego austrugarsko topovsko meso, što ste vi bili a ako vam (koga god "ti" misliš da ovde predstavljaš) Vojvodina nije odgovarala, što ste uopšte i dolazili, mogli ste lepo ostati na rodnoj grudi i izginuti kao pošteni domoljubi...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Umro Mihailo Crnobrnja

Bivši predsednik Evropskog pokreta u Srbiji, doktor ekonomskih nauka Mihailo Crnobrnja, umro je danas u 78. godini, saopštio je Evropski pokret.