KRIK osuđen zbog nanošenja duševnog bola i povrede ugleda Koluvije
Sutkinja Višeg suda u Beogradu Bojana Čogurić prvostepeno je osudila KRIK zbog vesti "Zakazan početak suđenja za Jovanjicu 2" o suđenju Predragu Koluviji.
Čogurić je presudu izrekla uz tvrdnju da je u njoj prekršena pretpostavka nevinosti.
KRIK se na presudu žalio i očekuje da apelacija ukine ili preinači ovu odluku sudije Čogurić.
KRIK podseća da je Predrag Koluvija, kome se sudi da je šef kriminalne grupe koja je proizvela preko tonu i po marihuane, pretprošle godine podneo dve tužbe protiv njih, u kojima je tvrdio da su mu vesti sa suđenja izazvale duševne bolove i povredile ugled.
Koluvija je u tužbama tvrdio da je KRIK, time što ga je u tekstovima nazvao "optuženim narko-bosom" prekršio pretpostavku nevinosti.
Na suđenjima je ispričao kako su zbog KRIK-ovih tekstova komšije počele da ga izbegavaju, da čak neće da uđu sa njim u lift, ali i da službenici u banci neće da mu se jave na telefon niti da mu otvore račun.
U sudnici se pojavljivao sa svojim advokatom Vladimirom Đukanovićem, istaknutim članom Srpske napredne stranke, i predsednikom skupštinskog odbora za pravosuđe koji ima ulogu u izboru sudija i tužilaca.
Urednik KRIK-a Stevan Dojčinović je na suđenju objasnio da novinari u tekstovima ne mogu da koriste dugačke, nerazumljive i rogobatne pravne formulacije, već koriste kolokvijalne izraze kojima čitaocima jasno objašnjavaju njihovo značenje.
"U slučaju (da koristimo isključivo pravne izraze), kada spomenemo Koluviju, morali bismo uvek za njega da napišemo da je - optužen kao organizator organizovane kriminalne grupe koja je imala za cilj vršenje krivičnih dela neovlašćena proizvodnja i stavljanje u promet opojnih droga", objasnio je Dojčinović.
Urednik KRIK-a je istakao da smatra da je primeren način na koji je Koluvija nazvan u tekstovima i da je to urađeno po ugledu na praksu poznatih svetskih medija.
"Vodeći svetski mediji, poput ‘Vašington posta’, ‘Gardijana’, agencije ‘Rojters’ u sličnim situacijama na isti način izveštavaju, odnosno na engleskom koriste izraze ‘accused narco boss’ (optužen narko bos) izveštavajući o glavnooptuženima u ključnim suđenjima za organizovani kriminal", objasnio je Dojčinović i sudu dostavio primere pisanja ovih medija.
Dojčinović je ukazao i na to da je teško zamislivo da su Koluviju povredili baš KRIK-ovi tekstovi jer su drugi mediji, ali i predstavnici države, na mnogo gori način pisali o njemu. Njih, međutim, Koluvija nije ni tužio.
"Ministar (Nebojša) Stefanović je na konferenciji za medije tužioca (Koluviju) označio kao proizvođača droge, premijerka (Ana) Brnabić u jednoj izjavi nazvala ga je narko-trafikantom. Predsednik (Aleksandar) Vučić je za tužioca izjavio da nije nikoga ubio, ali da je imao tonu i po marihuane", rekao je Dojčinović na suđenju.
Novinarska udruženja ranije su istakla da KRIK nije prekršio pretpostavku nevinosti i ukazala na to da su Koluvijine tužbe pritisak na novinare da prestanu da pišu o slučaju "Jovanjica", jednom od najvećih i najvažnijih slučajeva u državi.
Sutkinja Bojana Čogurić, koja je sudila u jednom od ova dva postupka, međutim, zaključila je drugačije.
"Sud je stao na stanovište da je tužilac označen ‘narko-bosom’, dakle krivim, pre okončanja krivičnog postupka koji se prema njemu jednako može završiti kako osuđujućom, tako i oslobađajućom presudom", piše Čogurić u presudi koju je donela početkom meseca.
Čogurić je redakciju i Dojčinovića obavezala da Koluviji plate 89.800 dinara zbog izazvanih duševnih bolova i kompenzacije troškova advokata.
Ovo je prvostepena presuda i KRIK se na nju žalio. U nastavku će Apelacioni sud u Beogradu odučivati o njoj.
Suđenje po drugoj Koluvijinoj tužbi je u toku i u njemu još nije doneta presuda.
KRIK podseća da je ovo treća presuda kojom je taj istraživački portal osuđen zbog svojih tekstova. Ranije je osuđen po tužbi ministra policije Bratislava Gašića, a takođe i po tužbi rukovodilaca policijske Jedinice za zaštitu svedoka. KRIK su tužili i bivša državna sekretarka MUP-a Dijana Hrkalović, kontroverzni biznismeni Bogoljub Karić i Stanko Subotić, kao i kum predsednika države Aleksandra Vučića Nikola Petrović.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Uhapšen muškarac koji je ubio ženu u Leskovcu
15.12.2025.•
0
Policija u Leskovcu uhapsila je R. D. (64) za kog se sumnja da je danas u tom gradu nožem usmrtio svoju emotivnu partnerku.
Reakcije na Kušnerovo odustajanje od Generalštaba: Pobeda zakona, struke i kulturnog nasleđa
15.12.2025.•
1
Konzervatorka Estela Radonjić Živkov izjavila je da je odluka kompanije Džareda Kušnera da odustane od izgradnje hotela na mestu zgrade Generalštaba pobeda zakona, struke i kulturnog nasleđa.
Glamočić: Mleko ispravno, krivične prijave protiv onih koji šire dezinformacije
15.12.2025.•
0
Ministar poljoprivrede Dragan Glamočić rekao je da je kontrola mleka u mlekarama pokazala da je ispravno i da nije tačno da se proizvodi od mleka u prahu.
Volstrit žurnal: Kušner odustao od plana da izgradi Trampov hotel u Beogradu
15.12.2025.•
25
Džared Kušner se povukao iz planiranog projekta izgradnje hotela Tramp u Beogradu nakon što je projekat izazvao proteste i optužnicu protiv visokog srpskog političara, piše danas Volstrit žurnal.
Žena ubijena na ulici u Leskovcu
15.12.2025.•
0
Jedna žena ubijena je danas, oko 16.30 sati, u Leskovcu, na Bulevaru Nikole Pašića, potvrđeno je u policiji.
Niko nije dobio potreban broj glasova za direktora RTS, konkurs se ponovo raspisuje
15.12.2025.•
1
Upravni odbor Radio-televizije Srbije (RTS) doneo je odluku o ponovnom raspisivanju konkursa za imenovanje generalnog direktora RTS-a.
Kamioni na Batrovcima čekaju 12 sati
15.12.2025.•
0
Kamioni na graničnom prelazu Batrovci na izlazu iz Srbije ka Hrvatskoj čekaju 12 sati, saopštio je večeras Auto-moto savez Srbije (AMSS).
Zagorka Dolovac i Branko Stamenković podnose tužbe protiv Mrdića
15.12.2025.•
3
Vrhovna javna tužiteljka Zagorka Dolovac će podneti tužbu zbog povrede časti i ugleda protiv poslanika i predsednika Odbora za pravosuđe Uglješe Mrdića, saopšteno je danas.
Upali u kuću, ženu pretukli i njenog supruga primorali da joj bonsekom iseče kosu
15.12.2025.•
3
Policija je uhapsila D. A. (41), M. M. (45) i J. A. (38), koji su osumnjičeni za prinudu i ugrožavanje sigurnosti.
Evropska unija odobrila još 134 miliona evra za modernizaciju pruge Niš-Dimitrovgrad
15.12.2025.•
1
Evropska unija opredelila je još 134 miliona evra za modernizaciju, rekonstrukciju i elektrifikaciju železničke pruge Niš-Dimitrovgrad, saopšteno je danas.
Ministar najavio pet odsto veće plate prosvetara - od oktobra 2026.
15.12.2025.•
6
Ministar prosvete Dejan Vuk Stanković saopštio je da će plata prosvetnim radnicima biti povećana za pet odsto od 1. oktobra 2026. godine.
Prognoze za tržište nekretnina u sledećoj godini: "Cene bi mogle da dođu na realan nivo"
15.12.2025.•
22
Tržište nekretnina se u ovoj godini stabilizovalo, u manjoj meri čak i posustalo, iako je država uz pomoć kredita za stanove za mlade pokušala da ga pogura.
Ministar Vuk Stanković: Spasili smo nastavu u Jovinoj gimnaziji tako što je prebačena u druge dve škole
15.12.2025.•
22
Ministar prosvete Dejan Vuk Stanković saopštio je da će cilj za to ministarstvo sledeće godine biti odvajanje obrazovanja od dnevne politike.
Dačić: Zvučne uređaje policija nije niti će koristiti, kao ni gumene metke
15.12.2025.•
9
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da zvučni uređaji kojima raspolaže policija "nisu niti će biti korišćeni" jer je, kako je rekao, "zapečatio" korišćenje tog dela tehnike MUP-a.
Mrdić podneo krivičnu prijavu protiv Zagorke Dolovac, Branka Stamenkovića i još dvoje tužilaca
15.12.2025.•
3
Uglješa Mrdić podneo je danas Višem javnom tužilaštvu u Beogradu krivične prijave protiv vrhovne javne tužiteljke Zagorke Dolovac, javnog tužioca Vrhovnog javnog tužilaštva Branka Stamenkovića i još dvoje tužilaca.
Podignut optužni predlog protiv Nikole Selakovića i još troje zbog Generalštaba
15.12.2025.•
30
Javno tužilaštvo za organizovani kriminal podiglo je danas Optužni predlog protiv ministra kulture Nikole Selakovića.
Zaštitnik građana početkom 2026. podnosi Skupštini zakon o zabrani mobilnih u školama
15.12.2025.•
2
Zaštitnik građana Zoran Pašalić izjavio je da će najkasnije početkom naredne godine Skupštini Srbije biti predat predlog zakona koji predviđa zabranu upotrebe mobilnih telefona u osnovnim i srednjim školama.
Ukrali "porše" kod Zaječara, a onda ubili radnika stovarišta pri pokušaju krađe sefa s novcem
15.12.2025.•
0
M.K. (18), M.Đ. (23) i L.L. (28) iz okoline Zaječara uhapšeni su zbog ubistva.
Zemljotres jačine tri stepena pogodio deo Srbije
15.12.2025.•
0
Zemljotres jačine tri stepena Rihterove skale registrovan je jutros oko 7.20 časova u regionu Gnjilana.
Izaberite Laž godine: Deset spornih izjava funkcionera koje su obeležile 2025.
15.12.2025.•
9
Sajt Istinomer pokrenuo je izbor za Laž godine, gde građani imaju priliku da glasaju za ono što misle da je najveća laž koju je 2025. izgovorio neki funkcioner.
Komentari 37
w/e
Fuj49
Kako
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar