Tabaković opominje, trgovci ignorišu, a građani plaćaju sve više: Ima li mesta za smanjenje cena?

Guvernerka Jorgovanka Tabaković predstavila je u sredu izveštaj o inflaciji i ponovo pomenula trgovinske marže, navodeći da su previsoke i da usporavaju pad inflacije.
Tabaković opominje, trgovci ignorišu, a građani plaćaju sve više: Ima li mesta za smanjenje cena?
Foto: Pixabay
Tabaković kaže da se uočava prostor, imajući u vidu dinamiku trgovinskih marži u maloprodajnim lancima u Srbiji, da se stope marži smanje bez ugrožavanja funkcionalnosti trgovine. To nije bio prvi put da je guvernerka govorila o maržama. Nedavno je rekla i da su trgovinski lanci neopravdano podigli marže. Tako se postavlja pitanje kakav će eho imati upozorenje guvernerke i da li ima šansi da se cene smanje. 
Šta bi moglo da pojeftini?
 
Tabaković je rekla da su maloprodajne cene u trgovinskim lancima na sličnom nivou i da se relativno brži rast marži u odnosu na konkurente može pripisati pre svega komparativno nižim cenama nabavke. To, kako kaže, povrđuje i činjenica da je promet relativno brže rastao kod prodajnih lanaca koji su ostvarili veće povećanje trgovinske marže, iako postoji sličnost u pogledu asortimana. 
Tabaković je dodala da to otvara ključno pitanje - da li trenutno stanje konkurencije dovoljno efikasno dovodi do prilagođavanja opšteg nivoa cena u maloprodaji?
 
Na pitanje kolike su šanse da cene budu niže, Bojan Stanić iz Privredne komore Srbije kaže za Euronews Srbija da postoji mogućnost smanjenja marži, ali i da dokle god postoji inflacija cene rastu u proseku. Da li će biti smanjenja marži na određene artikle, Stanić kaže da se nada da će to biti rezultat dogovora između privrednika uz posredstvo PKS i države. 
 
"Imaju oni mogućnost naravno da to i nalože, narede, donesu propis kojim bi se to regulisalo, ali treba biti oprezan jer se sećamo kad je bilo ograničenje cena prošle godine pa su počeli da se stvaraju deficiti i onda se moralo više uvoziti nego što se oslanjalo na domaću ponudu", kaže Stanić. 
 
S druge strane, profesor Univerziteta Singidunum Nikola Stakić smatra da donosioci odluka u trgovinskom sektoru treba dobro da analiziraju izveštaj o inflaciji koji je predstavila guvernerka jer bi tu mogli dosta toga dobrog da čuju. Ipak, ističe da iako prostor za korekciju postoji, scenario u kome trgovci odlučuju da smanje marže teško je izvodljiv.
 
 
"Iako to nije u ingerenciji guvernerke, podržavam taj njen apel jer sam još ranije više puta isticao da je za dobar deo te inflacije 'zaslužan' taj trgovinski sektor sa svojim maržama koje zaista jesu više nego što su bile prethodne dve, tri godine. Međutim, tu imamo jednu malu dihotomiju, dakle guvernerka poziva na smanjivanje marži dok s druge strane ministar trgovine kaže da su marže u potpunosti u rangu normalnih i da nema tu nekih prevelikih povećanja cena. Dobijamo neke oprečne informacije od zvaničnika", kaže Stakić. 
 
On je, međutim, naveo da trgovinski lanci prave svoju cenovnu politiku na osnovu nekih inflacionionih očekivanja. 
 
"Ako su oni pre šest meseci očekivali da će inflacija biti na primer 10 ili 15 odsto, oni su to ukalkulisali u cenu svojih proizvoda, a ispostaviće se da inflacija neće biti tolika. Mogli bi da koriguju za dobar deo artikala koji su u potrošačkoj korpi najvažniji za najširi krug naših građana. Siguran sam da postoji prostor za korekciju", naveo je Stakić. 
 
Da li bi mogle da budu snižene marže?
 
Govoreći o potencijalu da trgovci smanje marže, Stakić je rekao da će se to dogoditi teško, naročito ukoliko uđemo u situaciju da inflacija sve više i više opada i da sve manje postaje makroekonomski problem.
 
"Tim pre mislim da će se trgovninski lanci onda oglušiti. Kada bi potrajale visoke stope inflacije, možda bi ipak na kraju i poslušali taj savet guvernerke. Trgovinski lanci imaju svog udela u povećavanju cena zato što u periodima visoke infacije imate tu inflacionu spriralu i onda imate razne sektore koji možda bez preteranog opravdanja podižu cene prateći sve ostale u privredi. Kada svi to urade zna se kakav je efekat onda na kraju na nivo cene", rekao je Stakić. 
 
 
Korigovanje marži bio bi, smatra Stakić, znak dobre volje i možda bi to dobro i psihološki uticalo na sve učesnike na tržištu. Profesor navodi da ukoliko to trgovci i urade za neki procenat, značajno će doprineti daljem usporavanju inflacije. 
"Onda možemo da kažemo sa sigurnošću da ćemo do kraja godine imati inflaciju kao što se predviđa - osam odsto, a da ćemo recimo polovinom sledeće godine spustiti inflaciju u taj neki koridor koji NBS targetira, a to je do recimo do 4,5 odsto", navodi Stakić.
 
Opet, Stanić iz PKS navodi da je potrebno obaviti konsultacije između države i trgovca, da se nađe neko srednje rešenje uz eventulano neku potporu države kroz fiskalnu politiku firmama, a da oni sa druge strane sprovedu određene korekcije marži na pojedine artikle. 
 
Stanić  je rekao da u Evropi ima primera ograničenja i smanjenja marži, ali i primera da se smanji PDV na određene artikle. On, međutim, kaže da ne postoji spremnost države na to, ali da je činjenica da su se takve mere primenjivale u Evropi kako bi se smanjio pritisak na stanovništvo koje najviše trpi zbog inflacije. 
  • Tty

    21.08.2023 07:47
    Pravo rešenje
    Umesto jorgobankinih žalopojki, bolje bi bilo da se smanji krađa narodnog novca.
  • Jel

    20.08.2023 22:02
    To ona
    Sto je dovela u red banke!???
  • Dr mr

    20.08.2023 21:31
    Dranje
    Derite sirotinju to su zasluzili

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija