Nenadić: Zaposleni u javnim preduzećima se bave objavama za SNS, a tužilaštvo i dalje ćuti
Srbija je ušla u novu izbornu kampanju a da nije izmenjen nijedan ključni zakon, niti su ispunjene preporuke Kancelarije OEBS-a za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR).
To je rekao programski direktor nevladine organizacije Transparentnost Srbija Nemanja Nenadić i istakao da je pored toga stvoreno još nekoliko problema u kojima treba utvrditi da li je bilo kršenja zakona, pre svega zbog navoda da se zaposleni u javnim preduzećima u Srbiji na društvenim mrežama bave objavama za vladajuću stranku.
On je dodao da je i pre izbora predsednik države Aleksandar Vučić imao nekoliko skupova koji zvanično nisu bili predizborni, ali su bili sporni jer se čulo da su dnevnice isplaćivane na ruke ili su javne ustanove ustupale vozila stranci.
"Neki državni organi su ponovo bili neaktivni, pre svega vrhovno javno tužilaštvo. Izostala je proaktivnost da objasne šta je zabranjeno, šta je davanje i primanje mita", rekao je Nenadić.
TS je objavila da je za finansiranje kampanje izdvojeno oko 9,7 miliona evra za republičku i oko 638.000 evra za beogradsku kampanju, ali da suštinski nije ograničeno koliko će ko potrošiti.
Istraživačica TS Miša Bojović rekla je da je oko 3,9 miliona evra dodeljeno listama pre izbora, a da će posle izbora liste dobiti naknadno novac na osnovu broja mandata koje budu osvojili.
"Posmatrano je i televizijsko oglašavanje, nacionalnih frekvencija i nekih kablovskih. Postoji obaveza da se objave tarife za izborni program. Prošle godine skoro svi su to objavili, dok ove godine Superstar, Kurir i Klasik nisu objavile cene", rekla je Bojović.
Ona je dodala da su televizije ove godine ponudile znatne popuste za one koji se više oglašavaju, naročito Pink i Hepi, a da je lista koja nosi ime Aleksandra Vučića do sada potrošila 1,95 miliona evra u te svrhe.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Srbija daje 260 miliona dinara za UFC događaj u Beogradu
17.06.2026.•
0
Vlada Republike Srbije izdvojila je preko Ministarstva sporta tačno 260.000.000 dinara ili negde oko 2.215.000 evra za jednodnevnu komercijalnu sportsku priredbu "UFC Fight Night Belgrade".
Vanredna situacija u Sjenici zbog nagomilanog otpada i rizika od epidemije
17.06.2026.•
0
Na današnjoj sednici Štaba za vanredne situacije doneta je odluka o uvođenju vanredne situacije u Sjenici zbog nagomilavanja komunalnog otpada i povećanog rizika od širenja zaraznih bolesti.
Od ozbiljnih optužbi do povlačenja tvrdnji: Kako su se menjali navodi tužilaštva u slučaju Senjak?
17.06.2026.•
2
Više javno tužilaštvo izdalo je više od 20 saopštenja o slučaju Senjak od 15. maja kada je uhapšen bivši načelnik PU Beograd Veselin Milić, ali kasnije će se ispostaviti da su mnoga od tih saopštenja kontradiktorna.
EP o proširenju EU: Albanija i Crna Gora vode, BiH, Kosovo i Severna Makedonija uz upozorenja
17.06.2026.•
2
Evropski parlament danas je usvojio izveštaje o napretku Albanije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Kosova, i Severne Makedonije u procesu prstupanja Evropskoj uniji.
Energetski stručnjak o NIS-u: Nađen potencijalni kupac, ali kontekst i dalje dosta kompleksan
17.06.2026.•
1
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović potpisala je Ugovor između akcionara sa MOL grupom u vezi sa budućim upravljanjem Naftnom industrijom Srbije.
Leto zvanično počinje u nedelju
17.06.2026.•
1
Leto za stanovnike severne Zemljine polulopte počinje u nedelju, 21. juna u 10 časova i 24 minuta, dok će istovremeno za stanovnike južne polulopte početi zima, saopštilo je Astronomsko društvo "Ruđer Bošković".
Mađarska ograničila broj mandata premijera: Treba li i Srbija da uradi isto?
17.06.2026.•
14
Najave predsednika Aleksandra Vučića da će u narednim mesecima napustiti tu funkciju ponovo su pokrenule spekulacije o njegovom povratku na mesto premijera Srbije.
Dvojica osuđenika u nedelju pobegla iz zatvora u Prokuplju - još nisu pronađena
17.06.2026.•
1
Dvojica osuđenika, koji su u noći između 14. i 15. maja pobegla iz svoje sobe u Okružnom zatvoru u Prokuplju, još nisu pronađena i vraćena na izdržavanje kazne, rečeno je RTS u Upravi za izvršenje krivičnih sankcija.
Đedović Handanović godinama nije prijavljivala vlasništvo u preduzeću iz Hrvatske - da li je prekršila zakon?
17.06.2026.•
19
Ministarka Dubravka Đedović Handanović prekršila je Zakon o sprečavanju korupcije, jer je imala obavezu da podatke o vlasništvu u preduzeću iz Hrvatske blagovremeno prijavi, pošto je na javnoj funciji još od 2022. godine
ANKETA: Poskupljuju vozne karte - opravdano ili ne?
17.06.2026.•
20
Cene voznih karata poskupeće od 15. jula za oko 10 odsto, saopštilo je nedavno preduzeće Srbijavoz.
Objavljena rešenja testa iz izbornog predmeta
17.06.2026.•
0
Osmaci su danas, 17. juna u okviru male mature polagali test iz izbornog predmeta - geografije, biologije, istorije, fizike ili hemije.
VIDEO: Novoizabrani predsednik Vrhovnog suda Miroljub Tomić položio zakletvu u Skupštini Srbije
17.06.2026.•
0
Novoizabrani predsednik Vrhovnog suda Miroljub Tomić položio je danas zakletvu u Skupštini Srbije pred narodnim poslanicima i članovima Visokog saveta sudstva.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - evo i poklona
17.06.2026.•
7
Novi 021.rs dnevni kviz u kom vas darujemo je pred vama.
Na dečaka u Mladenovcu pala metalna konstrukcija: U teškom stanju prevezen u Dečiju bolnicu
17.06.2026.•
1
Dvanestogodišnji dečak teško je povređen protekle noći u Mladenovcu kada je na njega pala metalna konstrukcija.
Tužiteljka Paunović: Veselin Milić će verovatno biti pušten kada istekne pritvor od 30 dana
17.06.2026.•
6
Smenjeni šef beogradske policije Veselin Milić, jedan od optuženih u slučaju ubistva na Senjaku, prema svemu sudeći moraće da bude pušten na slobodu, nakon što istekne pritvor koji je produžen za 30 dana.
Poslanici Skupštine Srbije od danas razmatraju "Mrdićeve zakone" i druge tačke dnevnog reda
17.06.2026.•
2
Skupština Srbije danas, 17. juna počinje zasedanje na kojem će se, između ostalog, razmatrati i izmene takozvanih "Mrdićevih zakona".
Osmaci danas polažu poslednji test male mature - izborni predmet
17.06.2026.•
0
Osmaci danas, 17. juna u okviru male mature polažu test iz izbornog predmeta - geografije, biologije, istorije, fizike ili hemije.
Kompanija Ziđin demantovala da je došlo do eksplozije u rudniku u Boru
16.06.2026.•
2
Kompanija "Ziđin Majning" saopštila je danas da se na društvenim mrežama pojavio snimak eksplozije u rudniku, ali je demantovala da se ta eksplozija dogodila u rudniku "Čukaru Peki" u Boru.
Skupština kaznila Tepić i Ponoša: Po 13.000 smanjena plata
16.06.2026.•
9
Skupštinski Odbor za administrativno-budžetska i mandatno-imunitetska pitanja danas je odlučio da opozicionim poslanicima Mariniki Tepić i Zdravku Ponošu od plata bude odbijeno po 13.078 dinara.
Komentari 3
usput
Bananamen
Мама са колицима
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar