Bez epiloga: Za kršenje izborne tišine tokom prošlogodišnje kampanje niko nije odgovarao
Informacija za pokretanje postupka protiv TV Hepi i TV B92 za kršenje izborne tišine tokom prošlogodišnje izborne kampanje izgubila se između regulatornog tela i nadležnog državnog organa.
Foto: Pixabay
Iako REM u završnom izveštaju za kampanju 2022. navodi da je o kršenju izborne tišine dve privatne televizije sa nacionalnom frekvencijom obavestio nadležni državni organ, Prekršajni sud u Beogradu u odgovoru Insajderu tvrdi da prema njihovoj evidenciji REM nije podneo zahtev za pokretanje prekršajnog postupka.
Na samom početku izborne tišine pred izbore 2022, u večernjim minutima repriziran je jutarnji program TV Hepi. Voditelji, sagovornici, analitičari - svi jednoglasno veličali su predstavnike vlasti, dok su u negativnom kontekstu pominjali opoziciju.
Još drastičniji slučaj dogodio se na drugoj televiziji sa nacionalnom frekvencijom.
Usred izborne tišine, popodne, TV B92 emitovala je emisiju Fokus i u okviru nje pustila prilog u kome jedan od predstavnika vladajuće stranke iznose ozbiljne optužbe na račun predstavnika opozicije, a zatim i prilog sa rezultatima istraživanja određene agencije sa procenama koja stranka će koliko glasova dobiti na izborima 3. aprila.
I sve to uočilo je Regulatorno telo.
"S obzirom na to da je funkcioner stranke koja učestvuje na izborima i koji je kandidat na listama dobio mogućnost da u periodu izborne tišine iznese teške optužbe na račun političkih protivnika, koje imaju karakter krivičnog dela, te da oni nisu bili u mogućnosti da na optužbe odgovore na regularan način samom okolnošću da je u toku izborna tišina, postupak pružaoca medijske usluge nije u skladu sa Zakonom o izboru narodnih poslanika", navodi REM u svom završnom izveštaju.
Zbog svega toga, Savet Regulatornog tela za elektronske medije donosi odluke u kojima navodi da zbog kršenja Zakona o izboru narodnih poslanika obaveštava nadležan državni organ.
Odluka da se prijave TV Hepi i TV B92 doneta je na sednici 4. aprila, ali do danas ne znamo epilog ovih prijava.
Prekršajni sud čak u odgovoru Insajderu tvrdi da im REM prijave nikada nije ni poslao.
"Obaveštavamo vas da zbog prekršaja člana 6 Zakona o izboru narodnih poslanika, REM nije podnosio zahteve za pokretanje prekršajnog postupka prema našoj evidenciji", navodi Prekršajni sud u odgovoru Insajderu.
Još dva slučaja bez epiloga
Ovo nisu jedina kršenja pravila na televizijama sa nacionalnom frekvencijom tokom prošle predizborn kampanje za koje ne postoje epilozi.
Tako je TV B92 u svom informativnom programu u emisiji Vesti, kao jedan od priloga, objavila izborni sadržaj vladajuće stranke čime je u okviru redovnog informativnog programa izbornu listu učesnika na izborima dovela u favorizovan položaj. REM je prekršaj primetio i kod TV Pink koji je pod oznakom "Vesti" sat vremena prenosio predizborni skup vladajuće stranke koji nije bio odvojen i naznačen kao "politički marketing".
U oba slučaja REM je konstatovao prekršaj i o tome obavestio Prekršajni sud, ali epiloga do danas nema. Kako navode u Prekršajnom sudu za Insajder, postupci su u fazi izvođenja dokaza.
Inače, prema zakonu, zabranjeno je 48 časova pre dana glasanja i na dan glasanja do zatvaranja biračkih mesta da se u medijima i na javnim skupovima objavljuju procene rezultata izbora, javno predstavljaju kandidati na izborima za narodne poslanike i njihovi izborni programi i pozivaju birači da glasaju, odnosno da ne glasaju za određene izborne liste.
Kršenje ovih pravila spada u prekršaj, a novčane kazne kreću se i do 600.000 dinara, podseća Insajder.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Evropska komisija upozorila Srbiju zbog kupovine kineskih raketa
13.03.2026.•
2
Evropska komisija (EK) prenela je Srbiji da njen evropski put zahteva jasne strateške izbore i uključuje "izbegavanje strateških zavisnosti koje nisu u skladu s tim ciljem".
Đurđević Stamenkovski: Srbi na Kosovu dobiće podršku kroz socijalne programe i narodnu kuhinju
13.03.2026.•
3
Ministarka za rad, boračka i socijalna pitanja Milica Đurđević Stamenkovski ocenila je da bi potpuna primena Zakona o strancima na Kosovu ugrozilo položaj Srba koji nemaju kosovska dokumenta.
Vučić uporedio studentski pokret sa režimom Pola Pota i talibanima
13.03.2026.•
8
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić uporedio je danas, na predizornom skupu Srpske napredne stranke (SNS) u Aranđelovcu, studentski pokret sa režimom Pola Pota u Kambodži i avganistanskim talibanima.
Na srpskim putevima godišnje pogine oko 500 ljudi: Najčešći uzrok - neprilagođena brzina
13.03.2026.•
0
Neprilagođena brzina je glavni uzrok smrtonosnih udesa u domaćem drumskom saobraćaju, a svake godine na srpskim putevima pogine oko 500 ljudi, kaže pomoćnik direktora Agencije za bezbednost saobraćaja Mirko Koković.
Vujić o studentskom protestu 15. marta: "Svetla tačka novije srpske političke istorije"
13.03.2026.•
4
Veliki studentski protest 15. marta 2025. godine u Beogradu je jedna svetla tačka novije srpske političke istorije, a ne propuštena šansa, kaže docent na Fakultetu političkih nauka Marko Vujić.
Vučić: Veliki značaj što je Patrijarh Porfirije uputio pismo Vatikanu i svetskim liderima
13.03.2026.•
6
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da je veoma važno što je Patrijarh Srpske pravoslavne crkve Porfirije uputio pismo Vatikanu, kao i ostalim svetskim zvaničnicima, povodom primene Zakona o strancima na Kosovu.
MUP: Krivične prijave zbog falsifikovane robe vredne 8,7 miliona dinara
13.03.2026.•
0
Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije saopštilo je danas da će podneti krivične prijave protiv jedne osobe iz Loznice i dvoje bugarskih državljana, zbog sumnje da su prodavali falsifikovanu i robu zaštićenih robnih mar
Policija ušla u prostorije studentske liste u Aranđelovcu zbog dolaska Vučića
13.03.2026.•
15
Policijski inspektori su uz asistenciju službenih pasa danas popodne ušli u prostorije studentske liste u Aranđelovcu, zahtevajući od njih da ih napuste zbog prolaza "osobe visokog prioriteta" kroz tu ulicu.
Paketi solidarne pomoći penzionerima od 20. marta u udruženjima penzionera
13.03.2026.•
4
Podela paketa solidarne pomoći penzionerima u Srbiji počeće 20. marta u gradskim i opštinskim udruženjima penzionera, najavio je danas Republički fond za penzijsko i invalidsko osiguranje.
Policija u Preševu zaplenila više od 4.600 elektronskih cigareta i aromatizovanih tečnosti
13.03.2026.•
0
Policija u Preševu zaplenila je od N.N. (35) 4.638 elektronskih cigareta i aromatizovanih tečnosti, vrednosti 5,5 miliona dinara.
Patrijarh u pismu svetskim liderima: Zakon o strancima ugrožava Srbe i pravoslavne svetinje na Kosovu
13.03.2026.•
20
Patrijarh srpski Porfirije uputio je pisma svetskim liderima i UN pozivajući ih da iskoriste autoritet kako bi Priština obustavila primenu diskriminatorskog zakona o strancima.
Zlatko Kokanović pušten da se brani sa slobode
13.03.2026.•
10
Aktivista udruženja "Ne damo Jadar" i poljoprivrednik Zlatko Kokanović pušten je iz Kazneno-popravnog zavoda Šabac da se brani sa slobode.
Lončar: Svi na listama čekanja biće operisani u narednih godinu i po dana
13.03.2026.•
23
Ministar zdravlja Zlatibor Lončar izjavio je da liste čekanja postoje u svim zdravstvenim sistemima, ali da Srbija ima plan da ih u značajnoj meri smanji u narednom periodu.
ANEM: Alo i Informer kupili i TV Kikinda i RTV Golija
13.03.2026.•
3
Ćerka firma izdavača tabloida Alo i Informer, Best Media Team, kupila je osmi i deveti lokalni medij od početka ove godine.
Vučić kaže da se Srbija "priprema za napad" Hrvatske, Albanije i Kosova: "Čekaće trenutak"
13.03.2026.•
141
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da se Srbija "priprema za napad" Albanije, Hrvatske i Kosova.
Mladić i devojka stradali u nesreći kod Ugrinovaca
13.03.2026.•
2
Dve osobe stradale su sinoć u saobraćajnoj nesreći kada je automobil sleteo sa puta kod Ugrinovaca.
Vučić: Otkad sam ja premijer i predsednik države - nema ratova, sukoba, destabilizacije
12.03.2026.•
56
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić kazao je da od kada je bio na poziciji premijera i sada kada je predsednik država nije ušla u rat, nema sukobe i nema destabilizaciju.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - još jedna tura
12.03.2026.•
16
Još jedan 021.rs dnevni kviz je pred vama.
Muškarac uhapšen na ulazu u Srbiju: U vozilu mu pronašli "zolje"
12.03.2026.•
4
Tridesetšestogodišnji V. Ć. uhapšen je na graničnom prelazu Badovinci zbog posedovanja arsenala oružja.
Godinu dana od navodnog zvučnog topa u Beogradu: Dokle je stigla istraga?
12.03.2026.•
24
Tog 15. marta 2025. godine je u Beogradu održan studentski protest, a ostaće upamćen po navodnom korišćenju soničnog uređaja tokom odavanja pošte poginulima u Novom Sadu. Istraga se od tada do danas nije puno pomakla.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar