Đurđević: Četvrtina prevremenih smrti povezane sa osam postrojenja u Srbiji, dva su u Novom Sadu

Profesor na Fizičkom fakultetu Vladimir Đurđević ocenio je da Vlada vidi problem zagađenja vazduha kao sekundarni, iako se iz dokumenata vidi da "ima 11.000 prevremenih smrti zbog zagađenog vazduha".
Đurđević: Četvrtina prevremenih smrti povezane sa osam postrojenja u Srbiji, dva su u Novom Sadu
Foto: Pixabay
"Očigledno da vlada naše zemlje ne vidi zagađen vazduh kao prioritet u smislu rešavanja ovog problema. Mi smo pre nekog vremena usvojili taj Program zaštite vazduha u Srbiji - postoje mere koje treba da se implementiraju, ali očigledno se još uvek nije krenulo sa tim implementiranjem mera u obimu u kojem je potrebno da bi se vazduh popravio", rekao je za Marker Đurđević.
 
Kako je dodao, četvrtina prevremenih smrti su direktno povezane sa osam postrojenja u Srbiji.
"Od tih osam postrojenja šest pripada Elektroprivredi Srbije, tako da subvencije malim ložištima neće da pomognu rešavanju ovih problema koji su vezani za EPS. Država treba EPS da dovede u red po pitanju emisije, i dva NIS-ova postrojenja koja se nalaze u Novom Sadu", rekao je Đurđević.
 
On je ocenio da su tih osam postrojenja odgovorna za 2.500 preranih smrti, te da to nije nikakvo nagađanje već se, kako kaže, direktno vidi u tom programu.
Đurđević je naveo i da razlozi za ostatak prevremenih smrti mogu da budu prekogranična zagađenja.
 
"Mi i dalje nemamo dovoljno stroge standarde da ne bismo imali te prevremene smrti i oko 5.000 njih su, da kažem, zagarantovani čak i u najboljim uslovima. A 2.500 pripadaju ovim termoelektranama, dok drugih 2.500 otpadaju na sve to što su automobili, mala ložišta, kotlarnice, poljoprivreda", rekao je on.
 
On je ocenio da čovek može da se zaštiti samo na mikroplanu u smislu svog ponašanja.
 
Na pitanje kako je ovaj problem rešen u drugim zemljama on je istakao da su druge zemlje poput Amerike, Kine i nekih zemalja Evrope krenule prvo od velikih postrojenja.
 
Na pitanje kako klimatske promene utiču na zagađenost vazduha naveo je da klimatske promene ne doprinose zagađenju.
 
Đurđević je ocenio da je rešvanje zagađenja vazduha i klimatskih promena paralelan posao.
  • Vlada

    02.02.2024 13:15
    @Atos

    Kad propali frizeri, mesari i konobari analiziraju stručnost meteorologa.
  • Ralle

    02.02.2024 08:11
    Memamo para za vazduh i vodu..kanalizacije se izlivaju u reke.
    Za ucene ljude to je prioritet..a ne ekspo i fabrike guma..ne daj Boze rudnik litijuma..
    Pogledajte Bor i okolinu.Majdanpek..da li iko razmislja o ovome....sta ce nam sve ako nam zivota nema...sta ostavljamo nasoj deci sto smo mi dobili od nasih predaka...nista..sve smo upropastili..reke u cevi da se neko obogati...pametnom dosta..



  • Kojih osam

    02.02.2024 07:10
    Ne bojte se profesore
    Ispravno je reći kojih osam najviše zagađuju vazduh koji dišemo.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija