Živanović: U svakoj sekundi internetom vreba 750.000 pedofila, roditelji da upozore decu na opasnost
Stručnjak za borbu protiv visokotehnološkog kriminala Saša Živanović izjavio je da u svakoj sekundi na internet mreži vreba 750 hiljada predofila širom sveta.
Foto: Pixabay
To je rekao povodom akcije Armagedon u kojoj je u Srbiji uhapšeno još sedam osoba zbog pedofilije i dodao da roditelji prikom kupovine uređaja koji konektuju na internet, treba svoju decu da upoznaju sa svim izazovima i opasnostima koje vrebaju na internet mreži.
"Mnogi roditelji će reći da ne znaju to da urade, ali to je veoma jednostavno. Treba samo u pretraživaču ukucati 'kako da zaštitim svoje dete'. Neophodno je da nauče decu kako da reaguju ako se susretnu sa pedofilom, kako da ga prijave i kome da se obrate za pomoć. Važno je da nauče da takve stvari ne kriju, ali i da se stvori poverenje između roditelja i deteta, da dete samo kaže roditelju da mu se nešto neobično desilo", napomenuo je on.
Živanović kaže da je Ministarstvo unutrašnjih poslova 2010. godine pokrenulo akciju trajnog karaktera pod nazivom Armagedon, koja je usmerena na identifikovanje lica koja se bave distribucijom dečije pornografije putem interneta.
Dodaje da je u okviru svega toga, Ministarstvo pokrenulo partnerstvo sa svim drugim bezbednosnim službama u svetu, od Australije do SAD, vladinim i nevladinim sektorima, u cilju razmene informacija vezanih za identifikovanje takvih lica.
"Informacije se mogu dobiti i putem pretraga na samoj internet mreži, putem pseudominih prijava, anonimnih, potpisanih, putem svih partnerskih službi koje sarađuju sa MUP-om, i vidimo i u ovoj akciji da su određene informacije upravo dobijene od neke od tih partnerskih službi. "Fejsbuk" je odgovorna kompanija, on je sam dostavljao podatke kada je na monitornigu svoje društvene mreže pronalazio lica koja vrbuju decu u pedofilski lanac", objasnio je on.
Živanović kaže da ne postoji tačna procena o tome koliko se ljudi u Srbiji bavi ovom vrstom kriminala, i dodaje da iako su rađena istraživanja kako bi se utvrdilo koja su lica internet pedofili, kakvog su obrazovanja, da li su iz ruralnih ili urbanih sredina, još uvek se nije došlo do konkretnog zaključka.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Klimatolog Đurđević: Današnja klima je tek najava onoga što nas čeka u narednim decenijama
02.08.2026.•
0
Temperaturni ekstremi posledica su klimatskih promena izazvanih ljudskom aktivnošću, kaže klimatolog i profesor Fizičkog fakulteta u Beogradu Vladimir Đurđević.
VIDEO: Za nekoliko sati dronom otkriveno 15 slučajeva nepropisnog preticanja
02.08.2026.•
0
Policija je za nekoliko sati kontrole saobraćaja na deonici Nova Varoš - Borova Glava, uz pomoć drona otkrila 15 slučajeva nepropisnog preticanja preko pune linije.
Studenti u blokadi: Dvojica muškaraca dečaku skinuli studentski bedž i nalepnicu sa majice
02.08.2026.•
3
Studenti u blokadi saopštili su da su dva muškarca, tokom akcije "Popričaj sa studentom" u Velikom Gradištu, prišla dvanaestogodišnjem dečaku, a jedan od njih mu je skinuo studentski bedž i nalepnicu sa majice.
Macut apelovao na građane da štede struju, u ponedeljak sednica Štaba za vanredne situacije
02.08.2026.•
13
Premijer Đuro Macut najavio je da će u ponedeljak biti održana sednica Štaba za vanredne situacije zbog visokih temperatura i situacije sa vodostajem u zemlji.
Vučić forsira da studenti priznaju izborni rezultat: Zašto mu je to važno?
02.08.2026.•
31
Proteklih dana predsednik Aleksandar Vučić uporno forsira narativ o prihvatanju izbornog poraza i traži od svojih političkih protivnika da, ukoliko izgube izbore, priznaju poraz i čestitaju pobedniku.
Srpska policija uhapsila državljanina Severne Makedonije: Grčka ga tražila da bi robijao 16 godina
02.08.2026.•
0
Državljanin Severne Makedonije Z. V. (57), za kojim je raspisana međunarodna poternica po zahtevu Grčke, uhapšen je u Srbiji.
Rasim Ljajić se povukao sa čela Socijaldemokratske partije Srbije
02.08.2026.•
3
Dosadašnji predsednik Socijaldemokratske partije Srbije (SDPS) Rasim Ljajić podneo je ostavku na tu poziciju, a na njegovo mesto je imenovan reditelj Jug Radivojević.
Najtopliji gradovi u 11h bili Sombor i Kikinda
02.08.2026.•
0
Prema najnovijim podacima Republičkog hidrometeorološkog zavoda (RHMZ), danas u 11 časova najtopliji gradovi u Srbiji bili su Sombor i Kikinda, gde je izmereno 34 stepena Celzijusa.
Nemački dnevnik: Srbija sve važniji vojni partner Izraela u proizvodnji dronova, razmeni tajnih podataka...
02.08.2026.•
4
Srbija postaje jedan od najvažnijih evropskih partnera Izraela u naoružavanju, i ta saradnja sada uključuje i zajedničku proizvodnju dronova i razmenu tajnih vojnih podataka.
Dronovi će kontrolisati saobraćaj u Srbiji
02.08.2026.•
28
Načelnik Uprave saobraćajne policije Slaviša Lakićević izjavio je da su kamere i radari dugo saveznici policije u kontroli saobraćaja, a da se sada uključuju i dronovi.
Brnabić: Pod politikom studenata i opozicije usledila bi katastrofa, ne bi ostao kamen na kamenu
02.08.2026.•
30
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić najavila je da se naredna skupštinska sednica može očekivati krajem avgusta, jer je potrebno da se usvoje izmene i dopune zakona o sprečavanju korupcije.
Uhapšen na graničnom prelazu Horgoš zbog ratnog zločina na Kosovu
02.08.2026.•
3
M. M. (45) uhapšen je na prelazu Horgoš) zbog krivičnog dela ratni zločin protiv civilnog stanovništva.
Podela turističkih vaučera za odmor u Srbiji počinje sutra: Pravo na njih imaju samo penzioneri i to ne svi
02.08.2026.•
3
Podela 30.000 vaučera za odmor u Srbiji penzionerima počeće u ponedeljak, 3. avgusta.
Đedović Handanović: Najniža proizvodnja na Đerdapu otkako je pušten u rad, štedite struju
02.08.2026.•
62
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović rekla je za RTS da je tokom celog maja, juna i jula zabeležena najniža proizvodnja na Đerdapu otkako je ova hidroelektrana puštena u rad.
Švajcarac kod Kraljeva zaustavljen zbog prebrze vožnje, pa pokušao da podmiti saobraćajce
02.08.2026.•
5
Švajcarski državljanin R. S. (20) uhapšen je zbog davanja mita.
Najduže se trenutno čeka na Batrovcima - oko sat vremena, ali se kasnije očekuju gužve
02.08.2026.•
0
Zadržavanja za putnička vozila na graničnom prelazu Batrovci od jutros su oko sat vremena prilikom izlaza iz Srbije, saopštio je Auto-moto savez Srbije (AMSS).
RHMZ upozorava: Bačka, Banat i Pomoravlje pod crvenim meteo alarmom
02.08.2026.•
0
Prema prognoziranim meteorološkim pojavama za danas, Bačka, Banat i Pomoravlje su pod crvenim meteo alarmom, dok je ostatak Srbije pod naradžastim upozorenjem, objavio je Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ).
Pregovori o novom minimalcu počinju 10. avgusta: Sindikalci o tome koliko je realno da bude 650 evra
02.08.2026.•
22
Pregovori o minimalnoj zaradi počinju 10. avgusta, potvrdili su za Danas i predstavnici sindikata i poslodavaca.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar