
Đaci ne znaju da urade kolut unapred, plaše se kozlića: U sve su lošijem fizičkom stanju
Predškolci koji se spremaju za polazak u osnovnu školu prolaze redovan sistematski pregled. Iz godine u godinu lekari se žale da mališani imaju probleme koji ranijih godina nisu bili prisutni.

Foto: Pixabay
Pored redovnih problema sa ravnim tabanima, krivom kičmom i vidom, lekare brinu i to što deca imaju probleme sa govorom, gojazna su i imaju celulit.
S druge strane, i učitelji i nastavnici su zatečeni onim što zatiču kod učenika kada uđu u fiskulturne sale, piše Blic.
Fizičko vaspitanje nekada je bilo omiljen predmet školaraca, a danas mnogi od njih ne bi mogli da urade ni pola onih vežbi koje su na času fizičkog radili njihovi roditelji pre 30, 40 godina. Za čuvenu kombinaciju "crni šorts, bela majica, čiste patike" - neizostavne odevne predmete bez kojih školarci nekada nisu mogli ni da priđu sali za fizičko vaspitanje, danas zna tek poneko dete. A fizičko današnji školarci odrađuju ili traže najrazličitije izgovore da ga izbegnu.
Nekada su dečji dani podrazumevali svakodnevno trčanje, pentranje po drveću, igranje žmurke... Svakim skokom preko ograde, reke, stene, dete je odmeravalo širinu koju je trebalo preskočiti, bilo je potrebno konstantno razmišljati i držati ravnotežu. No, deca ne umeju da se popnu na drvo, uhvate loptu.
"Mislim da danas preko 80 odsto učenika četvrtog razreda, a o tome postoje i istraživanja, ne može da se popne na drvo. U srednjoj školi ima učenika koji ne znaju da urade kolut unapred ili kolut unazad. Bacanje i hvatanje lopte se rade u predškolskom i u prvom ciklusu osnovnog obrazovanja i vaspitanja, a mi, nažalost, imamo decu koja se plaše lopte, ne umeju da bace loptu kako treba, ne mogu da pogode cilj, banderu, drvo, neku metu", izjavio je za "Blic" dr Miroslav Marković, predsednik Srpskog saveza profesora fizičkog vaspitanja i sporta.
Kako dodaje, mnogo toga deca danas ne mogu, a kada se pogledaju njihove sposobnosti kao što su trčanje i plivanje, mnogo manje mogu da pretrče nego što su mogli učenici ranije.
"Tragedija je da se manje od 15 odsto dece bavi sportom u Srbiji, a onih 85 se samo sistemski sreće sa vežbanjem na časovima fizičkog", ukazao je Marković..
Odnos prema fizičkom vaspitanju je drugačiji, zavisi od obrazovnih politika i samog društva. Drugačija su deca danas i drugačiji je napredak tehnologije. Deca se danas sve manje igraju napolju, sve više koriste društvene mreže i mobilne telefone, tako da samim tim njihove fizičke sposobnosti su lošije nego što su bile kod učenika pre 30, 40 godina, smatra dr Marković.
"Nastavnici su takođe bili drugačiji, društvo je više ulagalo u fizičko vaspitanje, jer je ono bilo neophodno u doba socijalizma, jer je bilo povezano i sa vojskom, policijom i sa odbrambenom sposobnošću naroda", kaže Marković.
Odnos između nastavnika i učenika je ranije takođe bio drugačiji. Kako objašnjava, nastavnici su nekada imali mnogo veću slobodu u samom odnosu prema učenicima.
"Danas mnogi nastavnici izbegavaju da rade sa decom gimnastiku i recimo preskok preko kozlića zato što on iziskuje i fizički kontakt sa učenikom ili učenicom, i to može da se protumači na različite načine", kazao je on.
Upravo je o tome nedavno govorio i Miloš Ademović, diplomirani nutricionista i sportski trener koji je neko vreme radio i kao profesor fizičke kulture na zameni u jednoj osnovnoj školi. Kako je ispričao, dobio je spisak od direktorke čijoj deci smem da asistira dok preskaču kozlić, a čijoj ne, jer tu ima fizičkog kontakta.
Međutim, rekao je da je Savez, u saradnji sa Ministarstvom prosvete izradio pravilnik o bezbednoj realizaciji nastave fizičkog vaspitanja koji je trebalo da se implementira prošle godine, te da će njime pokušati da vrate gimnastiku i fizički kontakt kojim će nastavniku biti omogućeno da jednostavno nauči dete da preskoči kozlić, uradi kolut unapred, unazad i slično.
"Uz dobrog nastavnika mogu i današnja deca to da nauče, ali problem je što smo ranije imali nastavnike i u nižim razredima, pa su deca te predvežbe za preskok, neke složenije motoričke elemente mogla da savladaju u nižim razredima, kada i jesu ti senzitivni periodi razvoja kod dece i kada se kod njih razvijaju motoričke sposobnosti, a uticaj vežbe na njihov razvitak je veliki", smatra on.
Postoji još jedan problem, a to je, kako kaže Marković, što sada fizičko vaspitanje nižim razredima ne drže nastavnici fizičkog.
"Fizičko osnovcima drže učitelji koji, neki manje, neki više, uspešno rade sa decom. Zato sva struka nalaže, a i Evropska unija ide ka tome, da nastavnici fizičkog vaspitanja već od vrtića počnu da rade sa decom", rekao je dr Marković.
Takođe, kao još jedan od problema, a i grešaka koje čine roditelji jeste to što iz raznih razloga oslobađaju decu fizičkog vaspitanja.
"Ne shvataju da je to zločin prema tom detetu. Taj isti srednjoškolac koji ne vežba, posle godinu, dve će plaćati neke fitnes centre i ko zna ko će raditi sa njima. Deca se upropašćavaju u teretani i na nekim treninzima, pucaju im leđa, ukrštaju im se ligamenti, to ranije nije bilo moguće", priča dr Marković.
Da je veliki problem oslobađanje od fizičkog smatra i profesor fizičkog vaspitanja u Osnovnoj školi "Đorđe Natošević" iz Novog Sada Branislav Tešić.
"Ja nemam moć da nikoga primoram da radi fizičko. Roditelji odu kod lekara i traže da decu oslobode fizičkog", rekao je ranije za "Blic" Tešić.
Ovaj profesor svoje učenike jednom prilikom stavio je na test - penjanje uz konopac. Tom prilikom shvatio je da je situacija alarmantna, budući da je samo nekolicina dece mogla da uradi ovu vežbu.
"U moje vreme u čitavoj generaciji dvoje-troje učenika nije moglo da se popne uz konopac. Sada imamo situaciju da od cele generacije od oko 110 učenika imamo samo dva dečaka koji to mogu da urade i to samo zato što van škole treniraju džudo. Niko drugi ne može. Kao što niko ne može da u usponu pređe preko razboja, što je pre bilo nezamislivo. Ne znaju ni na drvo da se popnu", priča prof. Tešić.
Ceo tekst Blica čitajte OVDE.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Vučić: Neće biti velikog skupa SNS na Vidovdan, nikad nismo organizovali kontramitinge
17.06.2025.•
0
Svakako neće biti velikog skupa 28. juna, rekao je predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Motociklista iz Srbije poginuo u nesreći u Crnoj Gori
17.06.2025.•
0
K. D. (36) iz Zaječara poginuo je u saobraćajnoj nesreći koja se jutros oko četiri sata dogodila u mestu Muo, na putu Kotor-Stoliv, saopštila je Uprava policije Crne Gore.
Studenti danas organizuju protest ispred tužilaštva u Beogradu: "Zakon je iznad svih"
17.06.2025.•
1
Studenti u blokadi organizovaće danas, 17. juna protest "Nepoznavanje prava škodi" ispred Prvog osnovnog javnog tužilaštva u Beogradu.
Novina koju donosi izmena zakona: Ako budete hteli da se žalite na RTS i RTV, možete povereniku
17.06.2025.•
4
Izmene tri medijska zakona donose se radi harmonizacije sa pravnim tekovinama Evropske unije i standardima Saveta Evrope, ali i u cilju unapređenja rada javnih servisa.
Radi se rekonstrukcija nestanka male Danke Ilić: Tužilac objašnjava kako to izgleda
17.06.2025.•
1
U mestu Banjsko Polje pored Bora sprovodi se rekonstrukcija nestanka Danke Ilić, koja je nestala 26. marta prošle godine.
Portparolka EK: Ako ne budu ispunjeni uslovi, projekat "Jadar" ćemo povući sa liste
17.06.2025.•
3
Portparolka Evropske komisije Eirini Zarkadula izjavila je da to što je projekat "Jadar" proglašen projektom od strateške važnosti, može se promeniti preko noći.
Dragica Nikolić promenila adresu, sada i zvanično u vili sa Tomom: Prijavila se na Užičku 23
17.06.2025.•
5
Dragica Nikolić, supruga bivšeg predsednika Srbije Tomislava Nikolića, prijavila se na adresu Užička 23, gde se nalazi državna vila, nekadašnja predsednička rezidencija.
Macut: Srbija nije glasala za deklaraciju Procesa saradnje JIE u Tirani
17.06.2025.•
0
Premijer Srbije Đuro Macut izjavio je da Srbija nije glasala za Deklaraciju na samitu Procesa saradnje u Jugoistočnoj Evropi u Tirani.
Ispalio više hitaca u izlog SNS u Vrnjačkoj Banji, a onda pucao i na policiju
17.06.2025.•
2
Policija u Vrnjačkoj Banji uhapsila je I. M. (36) koji se sumnjiči da je iz vatrenog oružja ispalio više hitaca i oštetio izlog prostorija SNS u tom mestu.
Sudar motociklista kod Skupštine u Beogradu: Jedna osoba poginula, dvoje povređeno
16.06.2025.•
0
U saobraćajnoj nesreći koja se večeras dogodila ispred Narodne skupštine u Beogradu, jedan motociklista je poginuo, dok su drugi motociklista i pešak povređeni.
Vidovdanski šumovi u SNS-u: Brnabić kaže da nema kontramitinga, Vučević kaže da još nije odlučeno
16.06.2025.•
12
Predsednik Srpske napredne stranke Miloš Vučević kazao je da nije doneta odluka da li će biti okupljanja 28. juna, na Vidovdan, kada su protest najavili i studenti u blokadi.
Za kupovinu 12 aviona Rafal: Srbija traži 1,9 milijardi evra zajma od francuskih banaka
16.06.2025.•
12
Francuska agencija Frans pres javlja da je srpski parlament odobrio zajam od 1,9 milijardi evra kod raznih francuskih banaka da se finansira kupovina 12 borbenih aviona Rafal.
Poslanici u Skupštini Srbije usvojili zakon o Alimentacionom fondu i izmene tri medijska zakona
16.06.2025.•
0
Poslanici u skupštini Srbije usvojili su većinom glasova svih 46 tačaka dnevnog reda, među kojima se nalaze brojni zakoni, među kojima i izmene tri medijska zakona.
Brnabić kaže da neće biti SNS kontramitinga na Vidovdan, studente nazvala barabama i bitangama
16.06.2025.•
40
Predsednica Skupštine Srbije i funkcionerka SNS Ana Brnabić izjavila je da neće biti "kontramitinga" vlasti u Beogradu 28. juna, na Vidovdan, kada su protest prethodno najavili studenti u blokadi.
Mirković (ANEM): Niko nije preuzeo odgovornost za prvi proces izbora članova REM-a koji je propao
16.06.2025.•
0
Predstavnik Asocijacije nezavisnih medija Saša Mirković ocenio je da "niko nije preduzeo odgovornost" za prvi proces izbora članova Saveta Regulatornog tela za elektronske medije koji je propao.
Podignuta oputužnica protiv roditelja dečaka koji je ubio vršnjaka u Niškoj Banji
16.06.2025.•
1
Više javno tužilaštvo u Nišu saopštilo je da je, nakon istrage, 30. maja podiglo optužnicu protiv roditelja dečaka koji je ubio vršnjaka i da, za sada, nju nije pravosnažno potvrdio Viši sud u Nišu.
Kako napraviti državu
16.06.2025.•
4
Na izborima u Kosjeriću i Zaječaru bio je prisutan veliki broj policajaca. Međutim, oni nisu štitili izborni proces, a neki od ljudi u informi nisu ni bili policajci.
Studenti blokirali ulaz u zgradu niškog Fakulteta sporta, ispitni rok odložen
16.06.2025.•
1
Studenti u blokadi niškog Univerziteta saopštili su da je kolegijum Fakulteta sporta i fizičkog vaspitanja doneo odluku o odlaganju ispitnog roka "do daljnjeg".
VJT u Beogradu: Policija od 1. do 15. juna zaplenila više od 190 kilograma narkotika
16.06.2025.•
2
Više javno tužilaštvo u Beogradu saopštilo je da je policija od 1. do 15. juna, po nalogu VJT, zaplenila više od 190 kilograma različitih vrsta narkotika, zbog čega je uhapšeno ukupno 18 osoba.
Jerinić (ZLF): SNS predlaže da terensku kontrolu biračkog spiska sprovodi MUP
16.06.2025.•
1
Narodne poslanice parlamentarne opozicije, Danijela Nestorović i Jelena Jerinić, kritikovale su Nacrt zakona o jedinstvenom biračkom spisku i predlog poslanika SNS-a da birački spisak kontroliše MUP.
Osnovno javno tužilaštvo u Zaječaru oglasilo se povodom prijava za mito na izborima
16.06.2025.•
2
Osnovno javno tužilaštvo u Zaječaru oglasilo se zvaničnim saopštenjem pred večerašnji protest u tom gradu koji je najavljen ispred ovog tužilaštva.
Komentari 71
Etika
Tanja
Novosadjanin
Sa druge strane svi nesto treniraju... Ne znaju da je teretana samo dopuna a ne sport. Klinci napucani izadju iz teretane a ne znaju da hodaji ili pretrce 100m bez da se zadisu..
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar