Istoričari o tome što je ambasador SAD bio na pregovorima o izborima: Poražavajuće, ali očekivano

Istoričar Milan St. Protić ocenio je da se opozicija "suviše zapetljala" u proceduralna pitanja oko izbora i da je prestala da govori šta će da uradi ako pobedi u Beogradu.
Protić je naveo kako se opozicija upecala u igru vlasti o izbornim uslovima, te su "nedeljama teme birački spiskovi, Radio-televizija Srbije i datum izbora", a ne šta će u Beogradu biti promenjeno nakon izbora.
 
"Razumem značaj tih pitanja, ali čini mi se da većina građana primarno za to nije zainteresovana ili ne razume, a želi da čuje šta će to u Beogradu da bude promenjeno i šta će da uradi sa Beogradom na vodi, 'Ekspo 2027', te sa fabrikom za otpadne vode ili kanalizacijom, šta će uraditi sa gradskim prevozom...", rekao je Milan St. Protić u emisiji "Utisak nedelje" na TV Nova.
Protić je podsetio da opoziciji tokom Miloševićeve vladavine nije bila dovoljna samo pobeda na izborima da bi se osvojila vlast, već i ulica.
 
"Ako su samo izbori cilj (opoziciji), to je onda još jedno saučestvovanje u pobedi ove vladajuće strukture i to će se vratiti kao bumerang", ocenio je on.
On je istakao i da ne misli da je bilo pametno što je opozicija izjavom o bojkotu sebi "vezala ruke".
 
"Oni su sami sebe doveli u poziciju gde su im 'vezane ruke' jer su dali neka obećanja tako čvrsto i sada će se svaka promena tog stava protumačiti kao popuštanje pred pritiskom vlasti", smatra on.
 
Govoreći o prisustvu američkog ambasadora Kristofera Hila na kolegijumu Skupštine Srbije o primeni preporuka ODIHR-a, Milan St. Protić je podsetio da to nije prvi put.
 
"Kad je opozicija odlučila da bojkotuje Miloševićeve izbore, tada je Ričard Holbruk, mentor današnjeg ambasadora u Beogradu, hitno sleteo u Beograd i rekao da je ideja bojkota za koji se opredelila opozicija glupa", podsetio je on.
 
Protić je ocenio i kako "ne vidi da predsednik Srbije Aleksandar Vučić gubi podršku međunarodne zajednice". To je jedna pragmatična politika koju Zapad vodi, ocenio je Protić.
 
"S jedne strane ovdašnjoj vlasti imponuje da pokaže javnosti kako Amerikanci stoje iza njih, a s druge strane američki ambasador je hteo da stavi do znanja i kakav je stav njegove zemlje o izbornim uslovima u Srbiji. Šta znači kad kaže 'mi ne volimo bojkot', koga to interesuje? Ključno pitanje je da li je ova zemlja demokratska i da li bi on da je na mestu srpske opozicije izlazio na te izbore? Ja sam očekivao da on ima veći senzibiltet za ono što se dešava u Srbiji", rekao je Protić.
 
"To su velike sile, ponašaju se kao slon u porcelanskoj radnji... Demokratija u Srbiji nikada nije bila prioritet (za međunarodnu zajednicu) i iluzorno je to misliti, a naše iskustvo sa njima devedesetih to govori. Ne treba da nas čudi što se američki ambasador petlja u stvari koje ga se ne tiču", zaključio je Milan St. Protić.
 
Istoričar i pravnik Srđan Milošević ocenio je, komentarišući kolegijum Skupštine Srbije na kom su bili i strani ambasadori, kao "vrlo poražavajuće" za jednu zemlju ako ima potrebu za neku vrstu medijacije u unutrašnjim političkim odnosima.
 
"To je sama po sebi porazna slika političkog stanja u Srbiji. Da li je Hil najbolje rešenje za tog medijatora ja to ne znam, ali je očigledno da je potrebna neka vrsta medijacije", rekao je Milošević.
 
On je ocenio da kada imate jednu vrstu devastiranog političkog sistema, onda velike sile traže svoj prostor koji će popuniti.
 
Govoreći o pojedinim najavama opozicije da će bojkotovati predstojeće beogradske izbore, Milošević je naveo kako razume ideju bojkota, ali dodaje da je upitno koliko je to dobro rešenje.
 
"Ideja bojkota ima smisla onda kada imate mogućnost da čitava opozicija učestvuje u jednom takvom projektu, ali pošto imamo društvo u kojem je vlast paralelno stvorila sve, pa ima i svoju opoziciju, upitno je koliko je bojkot dobro rešenje", izjavio je on.
 
"Ne postoji prostor da se na drugi način suprostavi vlastima osim na izborima", rekao je on i dodao da "ne treba očekivati da će režim sam od sebe da odumre".
 
Istoričar Bojan Dimitrijević stava je da prisustvo stranih ambasadora na kolegijumu Skupštine Srbije šteti jer pokazuje da nismo sposobni da vodimo međusobni dijalog.
 
"Ja mislim da je predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić zvala američkog ambasadora Hila da bi se on uverio u direktan stav opozicije i da bi na neki način pružio podršku vlastima, ali i arbitirao ako za to bude potrebe", rekao je on.
On je ocenio i da je "ovde potreban privid demokratije kako bi se obezbedila vlast Srpske napredne stranke".
 
"Što je verovatno dogovoreno da se pravi prostor Vučiću kako njegovi koraci ne bi bili opterećeni demokratskim kapacitetom njegove vlasti. Potreban je Vučić koji nema kamenčić u cipeli i koji će da završi neke poslove vezane za Kosovo i Republiku Srpsku", rekao je Dimitrijević.
 
"Znamo da je Vučić, iako nije uveo sankcije Rusiji, kooperativan kada govorimo o izvozu naoružanja Ukrajini, litijumu, ali i da će biti ako Kosovo uđe u Savet Evrope, NATO i Partnerstvo za mir", dodao je Dimitrijević.
 
On je ocenio i kako danas kod građana "nema ta energija koja je bila 90-ih i početkom 2000-tih".
  • Mir stabilnost Hill.

    15.04.2024 12:34
    Mir stabilnost Hill.
    Netačno je što ovde pišu da su sve stranke bile na konsultacijama sa Hill-om.
    Odbili su da dođu na sastanak Nestorović, Ćuta i Jovanović DSS. A Aleksić je napustio sastanak na pola.
    To pišu SNS botovi ovde sa zadatkom da prikažu da su svi isti i da ne vredi izlaziti na izbore. Nećete sa tom pričom više nikog prevariti, svi da izađu na izbore i da glasaju za opoziciju i oteramo Hill-ovog vazala.
  • Mirko Mararosović

    15.04.2024 11:54
    kolonija
    Mi smo kolonija od 05.oktobra. Zapad drži i vlast i opoziciju na kratkoj izdi, političke razlike su predstava. Vlast sve radi uz podršku i znanje Zapada, zato je i dovedena, samo budale se nadaju pomoći sa te strane, da nam donesu demokratiju, standard itd..
    Hil neće da gubi vreme da i jednima i drugima priča isto dva puta. Okupio ih je na jednom mestu, rekao šta ima da rade... Nema potrebe da se više glumi da imamo neku nezavisnost.
  • Tadija

    15.04.2024 09:09
    Iluzija demokratije
    Kad Stejt Dipartment stavi ad akta sektašku koaliciju, i izabere novog izvršioca radova na sprskoj političkoj sceni (kao što je izabran i sadašnji, a i oni pre njega), to će biti "promena" vlasti. Pošto većina građana Republike Srbije voli sektašku koaliciju, tj. autokratsko bezvlašče, pravo sile, i organizovani državni kriminal, do promena na izborima neće doći. Ambasador SAD če štititi Oskara dok god radi po direktivama iz Vašingtona, a zauzvrat, Oskar, i bulumenta oko njega, mogu u svom tamnom vilajetu da rade kako im volja. Mi smo njihov deo kolača, u đavoljem kolu...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Cigarete ponovo poskupele

Cigarete su ponovo poskupele, a u Službenom glasniku su objavljene nove cene koje će važiti od 7. maja.