
Haradinaj: Opozicija predlaže da 26. januara budu održani parlamentarni izbori na Kosovu
Predsednik Alijanse za budućnost Kosova (ABK) Ramuš Haradinaj izjavio je da je za datum izbora na Kosovu predložio 26. januar, koji su podržale i druge opozicione stranke.

Foto: Beta/AP (Visar_Kryeziu)
Haradinaj je na Fejsbuku naveo da je "na konsultativnom sastanku koje je sazvala predsednica Vjosa Osmani Sadriu, radi određivanja datuma opštih izbora u Republici Kosovo, predložila da se parlamentarni izbori održe 26. januara 2025. godine".
Za sada se ne zna stav vladajućeg Samoopredeljenja (PS), jer na sastanku nije bilo njihovog predstavnika, pošto Osmani nije prihvatila da tu stranku predstavlja potpredsednik Gljauk Konjufca, jer je poziv bio samo za lidere stranaka.
Haradinaj je u izjavi precizirao da je to prvi datum u skladu sa zakonskim rokovima, te da su isti stav izrazile i druge opozicione stranke.
Dodao je da su stranke nesrpske manjine izrazile spremnost da prihvate datum većine, odnosno datum koji odredi predsednica, a da na sastanku nisu učestvovali Samoopredeljenje i Srpska lista.
"Nadam se da će predsednica iskoristiti svoje ustavno pravo i razmotriti zahtev parlamentarnih partija koje su bile deo ovog sastanka i odredile dan izbora 26. januara", naveo je Haradinaj.
Lider Demokratske partije Kosova (PDK) Memli Krasnići složio se da 26. januar bude datum parlamentarnih izbora.
On je izjavio da nema potrebe za neopravdanim odlaganjem izbora i da je DPK nekoliko puta tražio izbore imajući u vidu dosadašnju lošu upravu.
"Pošto vanredni izbori nisu održani, nema potrebe za neopravdanim odlaganjem redovnih izbora – stoga bi prvi važeći datum trebalo da bude datum kada moramo izaći na izbore", napisao je Krasnići.
Dodao je da je "DPK bio, jeste i biće spreman za izbore bilo kog datuma".
"Kosovu i našim građanima potrebna je nova, odgovorna, kredibilna i sposobna Vlada, koja ima znanje i hrabrost da vrati zemlju na pravi kurs razvoja i evropskih integracija", napisao je Krasnići.
Govoreći o odsustvu premijera Kosova i lidera PS Aljbina Kurtija na sastanku kod predsednice, Krasnići je kazao da je takvo ponašanje uvredljivo.
"To je pre svega uvreda za predsednicu. Ne poznajem dovoljno dobro odnose između predsednice i premijera da bih znao o čemu se radi. Verujem da je poziv upućen na vreme", rekao je Krasnići.
Osmani: Predložena četiri moguća datuma za izbore, još nema odluke
Predsednica Kosova Vjosa Osmani je posle konsultativnog sastanka sa političkim partijama o datumu parlamentarnih izbora rekla da su u opticaju četiri datuma, ali da još uvek nama konačne odluke.
Osmani je kazala da su političke stranke koje su bile prisutne imale različite preferencije za datum izbora, ali kako je rekla, "datum još nije određen".
Kazala je da po zakonu postoje četiri termina za izbore i da su to 26. januar, 2. februar, 9. februar i 16. februar, pošto je zakonom Kosova predviđeno da se izbori održavaju samo nedeljom.
"A naša rasprava je bila samo u kontekstu ova četiri datuma. Bilo je preferencija. Sada smo još u roku za konsultacije, ali od 26. jula predsednik stiče pravo objavljivanja datuma, tako da rokovi već postoje", rekla je ona.
Kako je navela, većina partija nije tražila dodatne konsultacije.
"Dogovorili smo se da kao Predsedništvo koje odlučuje o raspisivanju izbora analiziramo sve datume", rekla je Osmani.
Govoreći o odsustvu lidera Samoopredeljenja (PS) Aljbina Kurtija sa sastanka, Osmani je rekla kako nije videla da je neko njegovo neučestvovanje nazvao bojkotom.
Prema njenim rečima, svima je poznato da su na sastanak pozvani partijski lideri.
"Moram da kažem da je potpredsednik PS-a Gljauk Konjufca izrazio punu spremnost da danas dođe, ali pošto su sve strane obaveštene da je ovaj konsultativni sastanak samo na nivou predsednika, tražili smo da ovaj princip važi i za njega, što je on prihvatio sa razumevanjem. Predsednik PS, danas nije bio ovde i možete ga direktno pitati, verujem da je u svojoj kancelariji", kazala je ona.
Rekla je i da pored PS na sastanku nisu bile još dve stranke, Srpska lista i stranka ministra lokalne samouprave Eljberta Krasnićija.
Opozicione stranke su saglasne da se izbori održe 26. januara 2025, ali je konačna odluka na predsednici Kosova.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Okreće li Berlin leđa Vučiću: "Ne bi trebalo milijardama da podržavamo autokratu"
19.09.2025.•
0
U poslednje vreme u nemačkoj političkoj javnosti sve su češće naznake da se politički establišment polako okreće od Aleksandra Vučića kao bezbednosnog jamstva za region. Jedina stranka koja iskače je AfD piše Dojče vele.
Vučić povodom izjave o planovima za ubistvo Cicvarića: Svakog dana govore o tome kako mene treba ubiti
19.09.2025.•
14
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić osudio je izjavu visokog funkcionera Srpske napredne stranke Siniše Vučinića o planovima za ubistvo studenta Pavla Cicvarića, ocenjujući je neodgovornom.
Javna debata: "Srbija se odmiče od Evrope"
19.09.2025.•
2
Srbija se sve više odmiče od Evrope zbog poteza njene vlasti, a za to je delom odgovorna i Evropska unija (EU), ocenili su u Beogradu učesnici javne debate o evrointegracijama Srbije.
Vučić: Opozicija će doživeti teži poraz nego prošli put, jedva čekam da objave studentsku listu
19.09.2025.•
47
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da će opozicija na izborima, ukoliko budu održani, "doživeti teži poraz nego prošli put".
Grupa socijalista i demokrata u EP: Pritvorenim studentima u Srbiji pružiti međunarodnu zaštitu
19.09.2025.•
1
Grupa socijalista i demokrata u Evropskom parlamentu pozvala je Evropsku uniju i međunarodnu zajednicu da reaguju na slučaj pritvorenog studenta Bogdana Jovičića.
Gašić: Početkom sledeće godine prva generacija koja će služiti obavezni vojni rok
19.09.2025.•
35
Ministar odbrane Bratislav Gašić najavio je da se početkom sledeće godine može očekivati prva generacija koja će služiti obavezni vojni rok.
AMSS: Dobri uslovi za vožnju, kamioni na Batrovcima čekaju šest sati
19.09.2025.•
0
Vozače očekuju dobri uslovi za vožnju i pojačan saobraćaj u gradovima što je uobičajeno za petak pred početak vikenda, saopštio je jutros Auto-moto savez Srbije (AMSS).
Predstava u kojoj ima pištaljki i žutih prsluka skinuta s repertoara niškog Pozorišta lutaka
19.09.2025.•
2
Predstava Pačija škola skinuta je s repertoara niškog Pozorišta lutaka, nakon što su se u javnosti pojavile reakcije na zvuke pištaljke, žute prsluke i boje palestinske zastave u predstavi, pišu Južne vesti.
VIDEO Potesti podrške studentu Bogdanu u više gradova u Srbiji: "Lance pokidaj"
18.09.2025.•
0
Protesti pod nazivom "Lance pokidaj", kao vid podrške pritvorenom studentu Bogdanu Jovičiću koji štrajkuje glađu, održavaju se u više gradova u Srbiji.
Objavljena uputstva za dolazak građana na vojnu paradu: Evo šta bi trebalo da znate
18.09.2025.•
23
Ministarstvo odbrane saopštilo je da će građani u subotu, 20. septembra na prostoru kod Palate Srbija na Novom Beogradu, vojnoj paradi moći da prisustvuju od 8.30 časova.
Povređen saobraćajac na motociklu, u nezgodi učestvovalo vozilo N1
18.09.2025.•
0
U saobraćajnoj nezgodi u kojem je učestvovalo službeno vozilo televizije N1, povređen je jedan policajac.
Održana generalna proba vojne parade
18.09.2025.•
3
U Beogradu je održana generalna proba vojne parade "Snaga jedinstva", koja će se zvanično održati u subotu, 20. septembra.
DS u Briselu: Slučaj Bogdana Jovičića - test za vladavinu prava, studenti kao nova opoziciona snaga
18.09.2025.•
3
Delegacija Demokratske stranke, predvođena Srđanom Milivojevićem i Nebojšom Zelenovićem, boravi u Briselu na sastancima sa predstavnicima Evropskog parlamenta i Socijaldemokratske grupe.
AMSS: Kamioni na graničnim prelazima čekaju do šest sati, bez zadržavanja za putnička vozila
18.09.2025.•
2
Na putničkim terminalima graničnih prelaza večeras nema zadržavanja, dok kamioni čekaju od sata do šest sati na izlazu iz zemlje, saopštio je Auto-moto savez Srbije.
Objavljena Bela knjiga omladinske politike u Srbiji: Pedeset koraka za bolje sutra
18.09.2025.•
1
Krovna organizacija mladih Srbije objavila je prvu Belu knjigu omladinske politike u Srbiji koja predstavlja sveobuhvatan dokument sa 50 konkretnih preporuka za unapređenje položaja mladih.
Student Pavle Cicvarić najavio pravne korake protiv člana Glavnog odbora SNS-a
18.09.2025.•
5
Student Pavle Cicvarić, za koga je član Glavnog odbora SNS Siniša Vučinić rekao da će biti ubijen, najavio je da će protiv Vučinića biti preduzeti pravni koraci, te da mu njegovo naknadno izvinjenje ništa ne znači.
Macut razgovarao sa rektorima, predložio da nova školska godina počne do 3. novembra
18.09.2025.•
4
Premijer Đuro Macut razgovarao je sa rektorima državnih Univerziteta u Srbiji o početku nove akademske godine na fakultetima u Srbiji.
Vučić sa komandantom Nacionalne garde Ohaja o unapređenju saradnje
18.09.2025.•
1
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je sa komandantom Nacionalne garde Ohaja, brigadnim generalom Metjuom Vudrafom, razgovarao o unapređenju saradnje kroz program partnerstva Srbije i američke savezne države Ohajo.
Beogradska otvorena škola zahteva hitnu reakciju MUP-a, Tužilaštva i zaštitu za Pavla Cicvarića
18.09.2025.•
1
Beogradska otvorena škola najoštrije osudila je javno izrečenu pretnju smrću studentu Pavlu Cicvariću tokom emitovanja programa na televiziji Informer.
Lider Evropskih demokrata: Ako Vučić zaista želi da smiri situaciju trebalo bi da oformi pakt sa opozicijom
18.09.2025.•
49
Generalni sekretar Evropske demokratske partije Sandro Goci izjabio je da Srbija može da izađe iz krize jedino "kroz istinsko resetovanje poverenja između građana i institucija".
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar