Ministar informisanja: Ekstremima ne odgovara spuštanje tenzija, otvoren sam za dijalog
Ministar informisanja i telekomunicija Dejan Ristić izjavio je da se na unapređenju medijske kuture mora razgovarati.
On je rekao na TV Prva da je ogromna većina novinara itekako raspoložena za dijalog i da su brojne sastanke prihvatili otvorenog srca i sa olakšanjem.
"Ali imate i ekstreme, na različitim stranama, kojima ne odgovara spuštanje tenzija. Žive od tih tenzija i to žive vrlo dobro, to treba reći", rekao je Ristić.
Ristić je naveo da je Ministarstvo koje vodi posvećeno dijalogu i da nikad neće odustati od njega.
"Naravno, na svakom od ovih veoma brojnih partnera na medijskoj sceni je da se opredeli - da li želi da učestvuje u dijalogu i da ravnopravno sa svim drugim partnerima učestvuje u unapređenju ove oblasti ili želi da se iz tog dijaloga isključi, apstinira, da se samoizoluje", poručio je Ristić i dodao da u Srbiji ima čak 2 000 medija i 76 registrovanih novinarskih udruženja.
Kako je naveo, taj dijalog je neophodan kako bi se afirmisalo dobro, ali i identifikovale loše pojave, koje bi se postepeno otklanjale.
"Tu pre svega mislim na govor mržnje, narušavanje dostojanstva ličnosti, fabrikovanje vesti, izmišljanje, domišljanje, učitavanje i mnogo toga drugog što mi obični građani svedočimo kada govorimo o sektoru javnog informisanja. Ne u svim medijima, i to treba da znamo", istakao je Ristić.
Na pitanje da li je zadovoljan rezultatima tog Ministarstva, otkako ga vodi, Ristić je rekao da lično jeste, ali da to treba da ocene građani i poslanici koji ukazuju poverenje Vladi.
Predstavnici Koalicije za slobodu medija zatražili su njegovu ostavku i uručili pripremljeni tekst ostavke zbog saopštenja Ministarstva u vezi sa hajkom pojedinih medija protiv novinarke agencije FoNet Tamare Skrozze.
Oni su rekli da su u tekstu koji su predali sabrani svi problemi u medijskoj sferi u Srbiji za 100 dana koliko je Ristić na čelu tog resora.
Ministarstvo je 31. jula saopštilo da su sve učestalije manifestacije govora mržnje i otvorenog pozivanja na nasilje i čak i na ubistva neistomišljenika, za šta je najnoviji primer, kako su naveli, izjava novinarke agencije FoNet Tamare Skrozze o dešavanjima 5. oktobra 2000. godine.
U saopštenju se ocenjuje da je "teško oteti se utisku da je u izjavi o tim dešavanjima Skrozza implicitno izrazila žaljenje što u noći između 5. i 6. oktobra 2000. godine pojedini državni zvaničnici nisu bili lišeni života".
Koalicija za slobodu medija ocenila je da bi naknadno pojašnjavanje tog poprilično jasnog iskaza predstavljalo učitavanje u reči gospođe Skrozza onoga što one izvorno ne sadrže.
Skrozza je u emisiji "Da sam ja neko" na TV N1, početkom juna, rekla da je od 6. oktobra 2000. godine Srbija trebalo da bude potpuno drugačija, bez ljudi koji su do tada bili deo vlasti.
"Da je ta noć (između 5. i 6. oktobra) bila drugačija i da smo se probudili u jednoj drugačijoj Srbiji, Srbiji bez nekih ljudi, mislim da bi ovo danas bilo sasvim druga priča, a mi zapravo živimo devedesete godine prošlog veka", rekla je Skrozza.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
EK i dalje bez rešenja za probleme sa kojima se suočavaju profesionalni vozači iz zemalja Zapadnog Balkana
30.03.2026.•
0
Evropska komisija i dalje nema konkretno i sveobuhvatno rešenje za probleme sa kojima se suočavaju profesionalni vozači iz zemalja Zapadnog Balkana nakon uvođenja EES sistema na spoljnim granicama EU.
Novi član VST-a se na sastanku sa OEBS-om žalio na rad Saveta
30.03.2026.•
0
Rukovodilac Odeljenja za opšti kriminal Višeg javnog tužilaštva u Beogradu Nikola Uskoković, koji je izabran za člana Visokog saveta tužilaštva, ocenio je da je taj Savet u proteklom periodu nije vršio osnovnu funkciju.
Lokalni izbori 2026: Nenormalnost i "labudova pesma" Aleksandra Vučića
30.03.2026.•
4
Ništa nije bilo normalno pre, za vreme i posle izbora u deset lokalnih samouprava 29. marta 2026.
Srbijavode: Zbog intezivnih padavina u Srbiji uvedene vanredne i redovne mere odbrane od poplava
30.03.2026.•
0
Zbog jake kiše u prethodna tri dana u Srbiji porastao je vodostaj na pojedinim vodotocima usled čega su uvedene mere redovne i vanredne odbrane od poplava, saopštilo je preduzeće Srbijavode.
Preliminarni rezultati lokalnih izbora u deset mesta u Srbiji
30.03.2026.•
4
Izbore održane u 10 lokalnih samouprava 29. marta 2026. obeležila je visoka izlaznost birača.
SINOS traži da novinarima zakonom bude dodeljen status službenog lica
30.03.2026.•
0
Sindikat novinara i medijskih radnika (SINOS) pozvao je danas na hitne izmene zakonske regulative kojima bi novinarima bio dodeljen status službenog lica.
Pokušaj uništavanja i pokoravanja univerziteta
30.03.2026.•
6
Između žandarmerije koja je novosadski kampus počela da doživljava kao drugu kuću i gigantskog kompleksa MUP-a koji će okružiti zgradu FDU, jasno je da je policija postala neizostavni deo visokog obrazovanja.
Vlasnik Alta banke gradi na mestu IMT: U prvih devet lamela više od 1.600 stanova
30.03.2026.•
0
Na delu zemljišta gde se nekada nalazila Industrija motora i traktora, kompanija ABL Solvent Davora Macure planira izgradnju velikog stambeno-poslovnog kompleksa od 278.743 kvadrata.
Bradaš: Svaki peti građanin u Srbiji je u riziku od siromaštva
30.03.2026.•
5
Srbija je u vrhu zemalja koje imaju najveću stopu siromaštva i to se ne smanuje, svaki peti građanin je u riziku od siromaštva poslednje četiri godine, rekla je saradnica Centra za dostojanstven rad Sarita Bradaš.
Picula: Vlast Srbije još jednom kompromitovala izbore zloupotrebama, nasiljem i pritiscima
30.03.2026.•
0
Izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Tonino Picula optužio je danas vlast te zemlje da je lokalne izbore u 10 jedinica lokalne samouprave kompromitovala zloupotrebama, nasiljem i pritiskom.
Milanović: Vučić u ovim okolnostima ne može u Hrvatsku, otkazujem sastanak Procesa Brdo-Brioni
30.03.2026.•
17
Hrvatski predsednik Zoran Milanović izjavio je da u ovom trenutku nije moguć dolazak u Hrvatsku predsednika Srbije Aleksandra Vučića zbog njegovih nedavnih izjava i postupaka, i da je zato odlučio da otkaže sastanak.
SafeJournalists i EFJ osudili nasilje nad novinarima u Srbiji, pozvali organe reda da reaguju
30.03.2026.•
1
Evropska federacija novinara (EFJ) i SafeJournalists mreža (SJN) su danas "oštro osudili" nasilje nad novinarima i novinarkama, u nedelju, tokom lokalniih izbora u Srbiji i pozvali nadležne organe da reaguju.
Stanovi za bezbednjake: 300 miliona evra, a mnogi zvrje prazni
30.03.2026.•
13
Iako su zvaničnici obećali da će pre tri godine završiti skoro 8.000 stanova, još se ne zna koliko ih je izgrađeno, ni koliko su koštali.
Održan sastanak vladinog Operativnog tima za pristupanje Srbije Evropskoj uniji
30.03.2026.•
5
U Vladi Republike Srbije danas je održan sastanak Operativnog tima za pristupanje Srbije Evropskoj uniji, kome je predsedavao ambasador Danijel Apostolović, šef Misije Srbije pri EU, rukovodilac ovog operativnog tima.
Mladi istraživači Srbije pozivaju građane da iskažu mišljenje o predlogu Programa zaštite prirode
30.03.2026.•
1
Mladi istraživači Srbije pozvali su udruženja i zainteresovane građane da dostave svoje komentare, preporuke i sugestije na Predlog programa zaštite prirode Republike Srbije za period 2026–2031. godine.
Ministarstvo: Usvojen Nacrt zakona o roditelju-negovatelju
30.03.2026.•
0
Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja saopštilo je danas da je usvojen Nacrt zakona o roditelju - negovatelju.
Srbija još daleko od ozakonjenja eutanazije: Treba li da se legalizuje?
30.03.2026.•
29
Slučaj Špankinje Noelije Kastiljo Ramos, koja je nakon višegodišnje pravne borbe eutanazirana u Barseloni, uzburkao je javnost i ponovo otvorio pitanje dobrovoljne, dostojanstvene smrti širom Evrope.
Vukadinović: Bilo je preuranjeno ono "gotov je", SNS je zabeležila pad - ali se nije raspala
30.03.2026.•
17
Urednik Nove srpske političke misli (NSPM) i politički analitičar Đorđe Vukadinović izjavio je da rezultati lokalnih izbora pokazuju trend pada podrške vladajućim strankama.
Utiče li rat na Bliskom istoku na cene nekretnina u Srbiji: "Nemamo mi taj kapacitet"
30.03.2026.•
12
Pre četiri godine, kada je počeo rat u Ukrajini koji je izazvao energetsku, a potom i ekonomsku krizu kroz globalnu inflaciju, cene nekretnina u Srbiji nisu pale, naprotiv, čak su porasle.
Vučićeva matematika: Razlika između SNS i blokadera nije dva ili pet odsto, nego 56 prema 37 procenata
30.03.2026.•
25
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da u ukupnom zbiru razlika u glasovima između liste SNS i "blokadera" nije "dva, tri ili pet odsto već 56 prema 37 odsto".
Optužnica protiv vozača koji je pijan u Velikoj Moštanici usmrtio jednu ženu, a teško povredio drugu
30.03.2026.•
1
Više javno tužilaštvo u Beogradu saopštilo je da je podiglo optužnicu protiv N. T. (66), koji se tereti da je u stanju potpune alkoholisanosti u Velikoj Moštanici vozilom udario dve pešakinje.
Komentari 12
Zoran
Jela
Verujem da ce on biti mnogo bolji ministar informisanja nego sto je bio Aleksandar Vucic. Za vreme Vucica, ubijen je Slavko Curuvija.
Citalac POLITIKE
Danas sam na portalu beogradske POLITIKE pao na jednu ocigledno fabrikovanu vest, punu mrznje :
« Субота, 03.08.2024. у 14:43
У току акција под називом „пад зида“, циљ је рушење Вучића
Данас је у Малом Зворнику у току акција кодног назива „пад зида“. Циљ је рушење председника Србије Александра Вучића.
У томе учествује и врх Социјалистичке партије Србије (СПС), и све стране структуре са једним јединим циљем - да сруше Вучића.
Све је кординисано, ништа није случајност и такав кодни назив је ова акција добила у једној страној амбасади, преносе вечерње Новости.
Како се може видети на сликама које следе, ту одборници Александар Којић и Липовац из Нове ДСС.
Наиме, окупљање почело око 09.30 сати , уз гласну музику и говоре мржње против председника Србије.
Тачна локација одржавања овог скупа је обала реке Дрине, улица Дринска испод вртића Црвенкапа. «
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar