
Nemački mediji: Građani se bune, ali Vučić sada ima Nemačku, EU i SAD na svojoj strani
Nemački mediji poslednjih dana pišu o tome da li će predsednik Aleksandar Vučić ponovo biti primoran na povlačenje po pitanju litijuma.
Kako piše Dojče vele, mediji u Nemačkoj pišu o tome i kakve su trenutne posledice eksploatacije bakra u Srbiji.
"Ustanak protiv planova za kopanje litijuma – Nemačka kao žrtveni jarac" – naslov je teksta koji je na svom internet-portalu objavio nemački javni servis MDR, a prenosi DW. Autor teksta Andrej Ivanji.
Kako navodi autor, broj protesta i demonstranata koji se u Srbiji suprotstavljaju kopanju litijuma, podjednako je iznenadio i zaštitnike životne sredine i vladu.
"Dok zaštitnici životne sredine pozivaju na narodni ustanak, jer strahuju od zagađenja biblijskih razmera, vlada u eksploataciji te sirovine vidi istorijsku šansu za srpsku privredu", navodi on.
Podseća se da se 19. jula nemački kancelar Olaf Šolc pojavio u Beogradu, "da bi u kratkoj poseti podržao predsednika Aleksandra Vučića u njegovoj nameri da u Srbiji kopa litijum". Tema litijum žestoko je uzburkala duhove u Srbiji, jer zemlja ima velike količine tog globalno bitnog lakog metala potrebnog za baterije, piše MDR.
"A Nemačkoj i Evropskoj uniji je potreban još više, kako bi bila sprovedena agenda 2030 – naposletku, Nemačka hoće da do tada napravi 15 miliona električnih automobila", podseća autor teksta.
Nije manje važno ni to što EU hoće da smanji zavisnost od kineskog litijuma, pa je to postavila sebi kao strateški cilj.
"Oba političara su naglasila da se na Srbiju ne gleda kao na izvoznika sirovine, već da će u zemlji nastati čitav proizvodni lanac – od rudnika, preko proizvodnje baterija i katoda, pa do proizvodnje električnih automobila. I da Srbi ne bi smeli da propuste tu 'istorijsku šansu'. Uloga Šolca u tom spektaklu je bila da posluži kao kredibilan garant da će priroda u tom projektu ostati netaknuta", ističe autor.
Međutim, dodaje, te garancije Srbima sada nisu dovoljne.
"Srbi su za vreme desetogodišnje vladavine Vučića – uz pomoć medija dovedenih na liniju – sistematski huškani protiv Zapada. Donedavno je bulevarska štampa bliska režimu iznosila teorije zavere neprijateljske prema Nemačkoj, prema kojima BND hoće da izazove haos u Srbiji da bi svrgla vlastodršca Vučića, jer on, onako nepokolebljivo hrabar kakav jeste, odbija da prizna nezavisnost Kosova i da uvede sankcije Rusiji", navodi autor.
MDR piše i o protestima zakazanim za 10. avgust u Beogradu, na koji su pozvani svi građani Srbije koji se protive iskopavanju litijuma.
"Tako se sada zaštitnici životne sredine i opozicija nadaju da će pritisak ulice moći da prošire toliko da će Vučić ponovo biti primoran na povlačenje. Ali, sada su okolnosti drukčije. Vučić sada ima Nemačku, EU i SAD na svojoj strani. Predstavnici vlade već su najavili šta će se desiti ako neko ovaj put pokuša da blokira međunarodnu saobraćajnu žilu-kucavicu: na osnovu zakonskih propisa biće sprečen policijskom silom – kao i u svakoj evropskoj demokratskoj zemlji", navodi autor.
Krivelj i Šarbanovac u klinču koji ne žele
Dnevnik Zidojče cajtung objavio je veliku reportažu iz Srbije. Naslov glasi: "Ovo je naša zemlja i hoćemo da je zadržimo!", a ispod njega je objašnjenje o čemu se radi:
"Na istoku Srbije jedna kineska firma kopa bakar, za teškim posledicama po prirodu i ljude. Ali, i pored lošeg primera, EU i Nemačka hoće da uskoro kopaju litijum u Jadarskoj dolini".
Autor članka Florijan Hasel počinje reportažu u Krivelju i Šarbanovcu. Jedna meštanka mu pokazuje tunel za odvod rečne vode koji je dve godine gradila kineska firma Ziđin. Još uvek se dovršava brana i preusmerava rečni tok, što rade kineski radnici.
Jedan penzionisani inženjer objašnjava autoru da je "problem u tome što je čitav projekat netransparentan. Svi radovi se izvode bez plana o uređenju prostora, bez ekološkog testiranja i bez ikakvog učešća nas kao stanovnika sela".
Autor dodaje da se i beogradski Institut za zaštitu životne sredine RERI, kao i holandska grupa građana "Just Finance" žale se da nema odgovarajućih ekspertiza.
"Ne samo reka, već i čitavo selo Krivelj se našlo Ziđinu na putu. Kineska državna firma je ovde na jugoistoku Srbije pre pet i po godina preuzela rudnik bakra i proširila ga toliko da će Krivelj uskoro biti prošlost. Selo, čiji stanovnici – poput onih u drugim pogođenim selima – i pored višegodišnjih razgovora ne znaju šta će biti sa njima", piše autor.
Ceo tekst čitajte OVDE.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Arhiv javnih skupova doveo u pitanje MUP-ovu procenu broja učesnika protesta "protiv blokada"
16.09.2025.•
0
Arhiv javnih skupova, koji objavljuje procene učesnika skupova širom Srbije, doveo je u pitanje MUP-ovu procenu broja učesnika skupova "Građani protiv blokada".
Jovana Milovanović iz Paraćina predstavljaće Srbiju u Kini na svetskom takmičenju u besedništvu na engleskom
16.09.2025.•
0
Pobednica nacionalnog takmičenja iz engleskog jezika "Pojas i put" je Jovana Milovanović, maturantkinja Opšte gimnazije u Paraćinu.
Šapić: Grad Beograd nema mehanizme da odblokira Pionirski park
16.09.2025.•
0
Gradonačelnik Beograda Aleksandar Šapić izjavio je da gradske službe nemaju mehanizme da oblokiraju bilo koju ulicu ili park u gradu.
Na štetu žrtava silovanja: Država ponovo pokušava da progura iste izmene zakonika kao i 2016.
16.09.2025.•
0
U Nacrtu izmena i dopuna Krivičnog zakonika predloženo je propisivanje novog krivičnog dela "Obljuba bez pristanka" u članu 178a.
Ponoš tvrdi da vojna parada služi za odvlačenje pažnje, Gašić mu poručio da ne treba da se plaši Vojske
16.09.2025.•
1
Ministar odbrane Bratislav Gašić odbacio je danas kao "perfidnu podmetačinu" tvrdnje predsednika stranke Srbija centar (SRCE) Zdravka Ponoša da predstojeća vojna parada "ima za cilj da odvuče pažnju građana".
Vučić o izveštaju ruske obaveštajne službe o "Majdanu" u Srbiji: Kontaktiraćemo ih
16.09.2025.•
7
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić zahvalio se danas ruskoj Spoljnoj obaveštajnoj službi (SVR) na "obaveštenjima" u vezi sa navodnom pripremom nasilnog preuzimanja vlasti na godišnjicu pada nadstrešnice u Novom Sadu.
U toku nova pojačana kontrola saobraćaja: Posebna pažnja na bezbednosti vozača dvotočkaša
16.09.2025.•
4
Saobraćajna policija će od utorka, 16. septembra do ponedeljka, 22. septembra pojačano kontrolisati saobraćaj.
Još predsednikovih "atentata": Vučić iskoristio ubistvo Kirka da kaže su ponovo hteli da ga likvidiraju
16.09.2025.•
0
Posle ubistva američkog konzervativnog aktiviste Čarlija Kirka, predsednik Aleksandar Vučić, gostujući na televiziji Informer, izjavio je da su "blokaderi" planirali da ga 28. septembra ubiju, isto kao i Kirka.
Dve nedelje primene nižih trgovačkih marži: Kakvi su rezultati?
16.09.2025.•
13
Prošle su dve nedelje od stupanja na snagu uredbe o ograničavanju trgovačkih marži.
Politikolog Ilić: Vlast iznurivanjem pokušava da ugasi proteste
16.09.2025.•
6
Politikolog Vujo Ilić ocenio je da vlast u Srbiji primenjuje taktiku iznurivanja kako bi pobedila i ugasila višemesečne proteste.
VIDEO: Španski novinar objavio tizer za dokumentarac o studentskim protestima u Srbiji
16.09.2025.•
2
Španski novinar Raul Galego Abelan objavio je tizer za dokumentarni film "Pumpaj: The student uprising" o protestima u Srbiji.
Pretnje silovanjem, šamaranje, šutiranje, pljuvanje - svedočenja o policijskoj brutalnosti u zgradi Vlade
16.09.2025.•
3
Pretnje silovanjem, šamaranje, šutiranje, pljuvanje, vređanje, lomljenje telefona - ovako je devet osoba do čijih svedočenja je BIRN došao opisalo ono što je doživelo u garaži zgrade Vlade posle protesta 14. avgusta.
Inicijativa "Pustite ih sve": Više od 900 osoba privedeno od pada nadstrešnice
15.09.2025.•
2
Inicijativa "Pustite ih sve" saopštila je da je najmanje 920 osoba privedeno od 1. novembra 2024. godine.
Macut na obeležavanju Dana srpskog jedinstva: Srbija će probleme rešavati institucionalno
15.09.2025.•
9
Premijer Đuro Macut rekao je, na obeležavanju Dana srpskog jedinstva, slobode i nacionalne zastave da je Srbija snažna, narodna i demokratska zemlja koja će rešavati unutrašnje probleme institucionalnim putem.
Ruska obaveštajna služba optužuje EU i lokalne medije za pripremanje "Majdana" u Srbiji, usledile reakcije
15.09.2025.•
59
Spoljna obaveštajna služba Rusije optužila je EU da stoji iza protesta u Srbiji i da im je u fokusu "ispiranje mozga" mladih putem medija finansiranih iz Brisela.
Kolima ubio čoveka čijem ocu je prethodno zapalio kuću
15.09.2025.•
0
MUP je saopštio da je uhapšen S.P. (37) koji se sumnjiči da je danas kolima usmrtio četrdesetpetogodišnjeg muškarca.
Ministru Milićeviću pozlilo u Solunu, prevezen u bolnicu
15.09.2025.•
2
Ministru bez portfelja Đorđu Milićeviću večeras je pozlilo u Solunu nakon čega je prevezen u bolnicu, javljaju mediji.
Predsedavajuća OEBS-a: Sa zabrinutošću smo pratili izveštaje o incidentima na protestima u Srbiji
15.09.2025.•
6
Predsedavajuća OEBS i ministarka spoljnih poslova Finske Elina Valtonen izjavila je danas u Beogradu da je OEBS sa zabinutošću pratila nedavne izveštaje o incidentima tokom demonstracija u Srbiji.
Kamioni na Batrovcima čekaju četiri sata
15.09.2025.•
0
Teretna vozila na graničnom prelazu Batrovci ka Hrvatskoj čekaju oko četiri sata na izlazu iz Srbije.
Komentari 46
ja ne bot
Za pepu
Wcwet
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar