_sudnica.jpg)
Hrvatskim pilotima optuženim za ratne zločine sudiće se u odsustvu
Četvorici hrvatskih pilota u predmetu "Petrovačka cesta - piloti" sudiće se u odsustvu.
_sudnica.jpg)
Foto: 021.rs
Ovu odluku donelo je Krivično vanraspravno veće Višeg suda u Beogradu – Odeljenje za ratne zločine, na predlog Javnog tužilaštva za ratne zločine.
Kako je saopšteno iz Višeg suda, rešenje o suđenju u odsustvu doneto je 6. avgusta ove godine.
Okrivljeni su piloti M.V, R.Z, J.Ž. i B.D, kojima se optužnicom Tužilaštva za ratne zločine od 31. marta 2022. godine, na teret stavlja izvršenje krivičnog dela "Ratni zločin protiv civilnog stanovništva iz člana 142 stav 1 KZJ u saizvršilaštvu u vezi člana 22 KZJ".
Protiv ovog rešenja, navodi se, dozvoljena je žalba Apelacionom sudu u Beogradu, u roku od tri dana od prijema rešenja.
Optužnica je podignuta protiv Vladimira Mikca (67) iz Ptuja, Zdenka Radulja (69) iz Osijeka, Željka Jelenića (69) iz Pule i Danijela Borovića (64) iz Varaždina.
Oni se terete za ratni zločin protiv srpskog stanovništva, zbog opravdane sumnje da su 7. i 8. avgusta 1995. godine naredili raketiranje kolone izbeglica na Petrovačkoj cesti.
Prema optužnici četvorica okrivljenih se terete da su prekršili Ženevsku konvenciju i naredili avionske napade na civilno stanovništvo, koje je tada zaprežnim vozilima, traktorima i automobilima bežalo iz Hrvatske kroz Bosnu i Hercegovinu, kada je ubijeno 13 i ranjeno 24 civila.
Kada je marta 2022. godine podignuta optužnica protiv četvorice pilota za ratni zločin na Petrovačkoj cesti, hrvatski premijer Andrej Plenković je rekao da je ona "politički motivisana" i da se, kako je naveo, Srbija mora suočiti sa svojom prošlošću.
Plenković je tada ponovio da će Hrvatska zaštiti optužene pilote.
"Smatramo da je čitava ova optužnica politički montirana optužnica i tako je gledamo. Srbija treba da se suoči sa svojom prošlošću, sa učincima velikosrpske agresije Miloševićevog režima na Hrvatsku", rekao je tada Plenković.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
VJT u Beogradu: Policija od 1. do 15. juna, zaplenila više od 190 kilograma narkotika
16.06.2025.•
0
Više javno tužilaštvo u Beogradu saopštilo je da je policija od 1. do 15. juna, po nalogu VJT, zaplenila više od 190 kilograma različitih vrsta narkotika, zbog čega je uhapšeno ukupno 18 osoba.
Jerinić (ZLF): SNS predlaže da terensku kontrolu biračkog spiska sprovodi MUP
16.06.2025.•
0
Narodne poslanice parlamentarne opozicije, Danijela Nestorović i Jelena Jerinić, kritikovale su Nacrt zakona o jedinstvenom biračkom spisku i predlog poslanika SNS-a da birački spisak kontroliše MUP.
Osnovno javno tužilaštvo u Zaječaru oglasilo se povodom prijava za mito na izborima
16.06.2025.•
0
Osnovno javno tužilaštvo u Zaječaru oglasilo se zvaničnim saopštenjem pred večerašnji protest u tom gradu koji je najavljen ispred ovog tužilaštva.
Zaštitinik građana: Kosovske vlasti vrše sistemsku diskriminaciju Srba
16.06.2025.•
0
Zaštitnik građana Zoran Pašalić upozorio je da kosovske vlasti vrše "ozbiljnu sistemsku diskriminaciju" nad Srbima i apelovao na međunarodne aktere da u punom kapacitetu zaštite njihova prava.
Dojava o bombi na FPN, policajci je nisu pronašli: Zaposlenima i studentima savetovano da ne ulaze
16.06.2025.•
0
Uprava Fakulteta političkih nauka saopštila je da je zbog dojave o bombi iz bezbednosnih razloga obavestila zaposlene da sutra ne dolaze na posao.
Bivša partnerka Darka Glišića: Tri nekretnine za četiri godine, napredovanje na poslu
16.06.2025.•
1
Bivša partnerka ministra Darka Glišića brzo je napredovala u poslu i za četiri godine je kupila čak tri stana. Međutim, za dva stana tvrdi da nisu njena.
I Vučićev pokret organizuje skup u Beogradu na Vidovdan: "Građani ne treba da brinu"
16.06.2025.•
10
Pokret za narod i državu, čiji inicijator je predsednik republike Srbije Aleksandar Vučić, održaće 28. juna u Beogradu svoj skup, istog dana kada su i studenti u blokadi najavili protest na Vidovdan.
VIDEO: Počela izgradnja pruge od Zemun Polja do Nacionalnog stadiona
16.06.2025.•
0
Počela je izgradnja pruge od Zemun Polja do Nacionalnog stadiona, u okviru priprema za međunarodnu specijalizovanu izložbu "Ekspo 2027".
Studenti: Ako bude izbora, pobedićemo, uskoro kompletan program i lista profesionalaca
16.06.2025.•
30
Na velikom studentskom protestu 28. juna neće biti nasilja, jer studente ne zanima nasilje, već Srbija.
Meštanin Aleksandrovca pretukao svoju suprugu
16.06.2025.•
0
Policija u Kraljevu uhapsila je G. J. (55) iz okoline Aleksandrovca zbog sumnje da je pretukao svoju suprugu.
Jedan od napadača na građane tokom "Zastani Srbijo" ispred FDU osuđen na uslovnu kaznu
16.06.2025.•
1
Milija Koldžić na osnovu sporazuma o priznanju krivice, koji je zaključio sa tužilaštvom, osuđen je u Višem sudu u Beogradu na uslovnu kaznu zatvora od pola godine sa rokom provere od dve godine.
Analitičar Milivojević: Opozicija ne sluša dovoljno studente, da vrati mandate i napusti Skupštinu
16.06.2025.•
11
Opozicione stranke nedovoljno osluškuju stavove studenata i građana i treba da vrate mandate i napuste Skupštinu Srbije umesto što "izigravaju paravan vlasti".
Zaječarac ispalio više hitaca u suprugu: Sumnjiči se za pokušaj ubistva
16.06.2025.•
0
Č. Đ. (72) iz okoline Zaječara uhapšen je zbog pokušaja ubistva 67-godišnje supruge.
U subotu i kalendarski stiže leto
16.06.2025.•
1
Leto počinje u subotu u 4.42 sata za stanovnike severne hemisfere, saopštilo je Astronomsko društvo "Ruđer Bošković".
Policija pojačano kontroliše da li su vozači pijani ili drogirani
16.06.2025.•
4
Saobraćajna policija će od danas, 16. juna do nedelje, 22. juna pojačano kontrolisati saobraćaj, pre svega da li vozači voze pijani ili drogirani.
Najavljene prijave zbog dešavanja u Zaječaru i Kosjeriću: "Bili paraposmatrači iz Vojvodine"
16.06.2025.•
16
Programski direktor organizacije CRTA Raša Nedeljkov najavio je da će ta organizacija narednih dana podneti krivične prijave zbog dešavanja tokom izbornog procesa u Kosjeriću i Zaječaru.
Poslanici Skupštine Srbije nastavljaju zasedanje: Na redu medijski zakoni
16.06.2025.•
0
Poslanici Skupštine Srbije će u 10 časova nastaviti raspravu po amandmanima na tri medijska zakona.
Stojković: Brnabić nije nadležna za profesorske zahteve
16.06.2025.•
4
Profesorka beogradskog Biološkog fakulteta Biljana Stojković izjavila je da predsednica parlamenta Ana Brnabić nije nadležna za zahteve profesora.
Šabić o lokalnim izborima: "Brine odnos tužilaštva prema mnoštvu činjenica o neregularnostima"
15.06.2025.•
0
Advokat i pravni analitičar Rodoljub Šabić ocenio je da se, nakon lokalnih izbora u Kosjeriću i Zaječaru, pravosuđe Srbije suočava sa zadatkom koji je više od same zaštite izbornih prava građana.
U Beogradu uhapšen lažni "policijski" trojac: "Priveli" žrtvu, pretresli je i opljačkali
15.06.2025.•
1
Policija u Beogradu privela je tri osobe zbog razbojništva i lažnog predstavljanja.
Komentari 4
pajo patak
Očekivano
Cubi
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar