Međunarodna udruženja: Vučić ugrožava novinare iz celog regiona
Evropska federacija novinara (EFJ) i SafeJournalists mreža saopštili su danas da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić, 11. avgusta targetirao novinare.
Foto: Pixabay
Kako su naveli on je targetirao novinare iz Srbije, Bosne i Hercegovine, Hrvatske i sa Kosova i pozvali ga da to prestane da radi.
U saopštenju piše da je Vučić to uradio na konferenciji za novinare u Beogradu, povodom protesta građana protiv iskopavanja litijuma u Srbiji.
EFJ i SafeJournalists mreža, kako su naveli u saopštenju, izražavaju punu solidarnost sa novinarima koji su bili na meti predsednika Vučića.
Pozvali su ga, kao i vlasti Srbije da se uzdrže "od ovog eklatantnog obrasca uznemiravanja novinara i medija zbog kritičkog izveštavanja" i umesto toga "obezbede poštovanje osnovnih garancija slobode medija".
U saopštenju su pozvali Vučića da prestane da uznemirava novinare zbog njihovog izveštavanja i da im, kako su naveli, obezbedi radno okruženje, bez zastrašivanja i političkih pritisaka.
"Zadatak medija je da objektivno i kritički izveštavaju o događajima od javnog interesa, uključujući i aktivnosti vlasti", navela je SafeJournalists mreža.
Dodala je da su nedavni građanski protesti u Beogradu i drugim gradovima javni događaji, te naglasila da novinari-izveštači sa tih skupova ne smeju da budu mete ili da budu napadnuti zbog izveštavanja".
Predsednica EFJ-a Maja Sever je kazala da je "EFJ uznemirena kontinuiranim napadima Vučića na medije".
"Ovoga puta, ciljajući u javnom diskursu medije iz susednih zemalja, Vučić ne ometa samo rad srpskih novinara, već i ugrožava novinare iz celog regiona", rekla je ona.
Preneli su da je Vučić 11. avgusta, iskoristio priliku da upre prstom u novinare koji su izveštavali o protestima, među kojima su Oslobođenje iz Sarajeva, Jutarnji list i Dnevno.hr iz Zagreba, te N1 i Nova.rs iz Beograda i magazin Slobodna Bosna.
Kritikujući izveštavanje medija, Vučić je rekao da razume direktne prenose u Kurtijevim medijima i nastavio "razumem fascinaciju, oduševljenje i pretnje, kako kažu u Oslobođenju, kaže 'borba protiv Vučićevih zlodela', pa kaže Slobodna Bosna 'mogla bi odvesti Srbiju u građanski rat', pa Jutarnji list, pa Direktno, Dnevno, takođe građanski rat u Srbiji najavljuju i nadaju mu se", navela su novinarska udruženja.
U saopštenju još piše da "od početka godine Media Freedom Rapid Response platforma beleži da je predsednik odgovoran ili/i povezan sa osam slučajeva verbalnog zlostavljanja srpskih novinara".
SafeJournalists mreža okuplja Udruženje novinara Kosova, Udruženje novinara Makedonije, Udruženje BH novinari, Hrvatsko novinarsko društvo, Nezavisno udruženje novinara Srbije i Sindikat medija Crne Gore.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Apelacioni sud potvrdio presudu: Predsednik Skupštine Niša osuđen zbog zloupotrebe položaja
19.03.2026.•
0
Predsednik Skupštine grada Niša i predsednik niškog odbora SPS-a Igor Novaković osuđen je na godinu i po dana zatvora, saopštio je Apelacioni sud u Nišu.
Na Horgošu zaplenjeno 140 satova
19.03.2026.•
0
Carinici su 18. marta na graničnom prelazu Horgoš sprečili putnika da prokrijumčari satove čija je vrednost procenjena na preko 10.000 evra.
FOTO: Dvojac iz Priboja uhapšen zbog 79 kg marihuane, kokaina, heroina, smeše za uvećanje mase droge i vagica
19.03.2026.•
2
M. B. (54) i B. B. (25), obojica iz Priboja, uhapšeni su zbog trgovine drogom.
FOTO, VIDEO: U Novom Sadu i drugim gradovima hapšenja članova grupe koja je švercovala drogu po Evropi
19.03.2026.•
3
N. K. (48), M. Lj. (70), Đ. S. (42), D. B. (46) i D. S. (53), koji su članovi organizovane kriminalne grupe, uhapšeni su, dok se za još dve osobe traga.
Srpske kamiondžije neće pre 14. aprila blokirati granične prelaze
19.03.2026.•
1
Predsednik poslovnog udruženja Međunarodni transport Neđo Mandić rekao je da ima pozitivnih nagoveštaja da će se pre 10. aprila naći odgovarajuće rešenje za profesionalne vozače koji rade u zemljama Šengena.
Vlada usvojila Predlog Zakona o zaštiti potrošača: Trgovci će morati dnevno da objavljuju cene
19.03.2026.•
0
Trgovinski lanci biće obavezni da na svojoj internet stranici kao i na svom nalogu na Nacionalnom portalu otvorenih podataka objavljuju cenovnik proizvoda i to na dnevnom nivou.
Letnje računanje vremena počinje 29. marta - pomeramo časovnike unapred
19.03.2026.•
0
Letnje računanje vremena počeće 29. marta u dva časa, tako što se časovnik pomera za jedan sat unapred.
Meštanin Bačke Palanke ubedio ženu iz Niša da mu uplati 96.000 evra da sa nje skine crnu magiju
19.03.2026.•
2
Niška policija uhapsila je N.N. (31) iz okoline Bačke Palanke zbog prevare.
Veran Matić odgovorio Ani Brnabić: Neka argumentuje šifriranu poruku Centra za društvenu stabilnost
19.03.2026.•
0
Tokom posete Evropskoj komisiji Ana Brnabić je izjavila da je tražila sastanak sa medijskom platformom Saveta Evrope kako bi joj objasnili šta je problem sa slobodom medija u Srbiji.
Predstojeći izbori se predstavljaju kao "presudni": Da li dramatično menjaju nešto?
19.03.2026.•
12
Lokalni izbori zakazani za 29. mart, koji će biti održani u deset sredina širom Srbije, neće dramatično promeniti odnos političkih snaga, ali mogu potvrditi dublje političke trendove.
Vencijanska komisija objaviće mišljenje o "Mrdićevim zakonima" narednih nedelja, a usvajanje je u junu
19.03.2026.•
0
Venecijanska komisija Saveta Evrope objaviće Mišljenje o "Mrdićevim zakonima" u narednim nedeljama, a njegovo usvajanje predviđeno je na zasedanju 12-13. juna, saopšteno je iz Saveta Evrope.
Srbija se uskladila sa odlukama EU o restriktivnim merama u vezi sa Rusijom i Ukrajinom
19.03.2026.•
0
Srbija se uskladila sa odlukom EU o restriktivnim merama prema pojedincima i entitetima, a u vezi sa situacijom u Ukrajini i odlukom o restriktivnim merama u vezi sa ruskom okupacijom, ili aneksijom delova Ukrajine.
Ništa od rušenja nelegalnih vikendica Tomislava Nikolića
19.03.2026.•
7
Nelegalne vikendice Tomislava Nikolića, odnosno njegovih sinova Radomira i Branislava koje su izgrađene na Novom Beogradu, na obali Save, u zaštićenoj zoni, neće biti srušene, bar ne zbog međunarodne izložbe Ekspo.
Srbija će isplatiti po 300.000 dinara pomoći Srbima koji su u zatvorima na Kosovu
19.03.2026.•
4
Vlada Srbije je donela zaključak da se isplati jednokratna novčana pomoć od po 300.000 dinara osobama koje se nalaze u zatvorima i sudskim pritvorima na Kosovu.
VIDEO: Trojica iz Aranđelovca, Bora i Subotice uhapšena zbog više gigabajta dečije pornografije
19.03.2026.•
0
Policija je u nastavku akcije "Armagedon" uhapsila S. S. (35) iz Aranđelovca, B. Đ. (69) iz Subotice i A. M. (38) iz Bora zbog pornografskog materijala i iskorišćavanja maloletnika za pornografiju.
U Srbiji pojačan nadzor zbog pojave ptičjeg gripa u Crnoj Gori
19.03.2026.•
0
Ministarstvo poljoprivrede je, povodom pojave ptičjeg gripa u Crnoj Gori, obavestilo javnost da Srbija kontinuirano sprovodi sve propisane mere i da nema takvih slučajeva.
Ilegalan rad na gradilištu Expo-a: Samo tokom jednog meseca zatečeno 30 radnika na crno, a nije prvi put
19.03.2026.•
5
Dokumentacija do koje je došao CINS pokazuje da je samo tokom jednog meseca republička Inspekcija rada na gradilištu EXPO-a zatekla 30 radnika iz Turske i Kine bez radnih dozvola.
Starović: Put Srbije u EU nije blokiran zbog "Mrdićevih zakona", nema zastoja
19.03.2026.•
5
Ministar za evropske integracije Nemanja Starović izjavio je da evropski put Srbije nije blokiran zbog nedavno usvojenog seta pravosudnih zakona, poznatih kao "Mrdićevi zakoni".
Srbija uz pomoć Kine lansira satelit
19.03.2026.•
1
Srbija će sa Kinom razvijati satelitski projekat MOSAIC koji podrazumeva izradu i lansiranje jednog satelita u orbitu za potrebe Astronomske opservatorije Beograd.
Objavljena konačna rang-lista penzionera koji mogu besplatno u banje
19.03.2026.•
1
Konačne rang-liste penzionera koji imaju pravo na besplatan boravak u banjama istaknute su na oglasnim tablama udruženja penzionera i svim organizacionim jedinicama Fonda PIO.
Komentari 2
lazar
Lily
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar