Završeno ročište u slučaju beloruskog novinara Andreja Gnjota: Sud ima 30 dana da odluči
Pred Apelacionim sudom završeno je ročište u slučaju beloruskog aktiviste Andreja Gnjota.
Kako piše N1, sud ima rok od 30 dana za donošenje odluke o njegovom izručenju Belorusiji.
"Bio sam u šoku jer je Vlada Srbije 2019. potpisala sa Belorusijom ugovor o izručenju. Flertovanje sa diktatorima i ubicama nikada ne donosi ništa dobro", izjavio je Peter Nikitin i dodao da se nada da će Apelacioni sud u donošenju odluke u slučaju Gnjota "sačuvati nezavisnost".
Pred Apelacionim sudom, tužilaštvo je ostalo pri svom stavu da su ispunjeni svi uslovi da Gnjot bude izručen Belorusiji, dok odbrana tvrdi da se proces protiv njega u Belorusiji vodi zbog njegovih političkih stavova i da bi izručenje značilo njegovu smrt.
Gnjot je i danas pred sudom ponovio je da nije počinio krivično delo, već da ga Belorusija traži zbog njegovih političkih stavova.
"Da sam utajio 300.000 eura poreza, za šta me tereti Minsk, značilo bi da sam milioner, ne bih došao da radim u Srbiju", rekao je pred Apelacionim sudom Gnjot, beloruski aktivista, uhapšen u Srbiji po Interpolovoj poternici koju je za njim zbog navodne utaje poreza raspisao Minsk.
On je podsetio da je u Centralnom zatvoru proveo sedam meseci i da se od tada nalazi u kućnom pritvoru.
Odbrana Andreja Gnjota je sudu dostavila i dokument da je Interpol van snage stavio poternicu po kojoj je Gnjot i uhapšen u Beogradu.
"Ovo je od ključne važnosti, jer se radi o životu jednog čoveka. U Belorusiji se sistematski muče zatvorenici, posebno oni koji su protestovali 2020. godine. Čak tri predsednička kandidata su trenutno u zatvoru i o njima se ništa nije čulo više od 500 dana… Mi ne samo da strahujemo, nego znamo da je to jedino što Andreja čeka u Belorusiji… To je jedna od najokrutnijih diktatura u svetu… Belorusija je diktatura, Lakšenko je ubica i Srbija ne sme da preda čoveka u ruke ubica", rekao je za N1 osnivač Ruskog demokratskog društva i organizator protesta ispred Apelacionog suda, Peter Nikitin.
Ispred Apleacionog suda bilo je okupilo se desetine građana koji traže da Gnjot ne bude izručen Srbiji.
"Bio sam u šoku da je Vlada Srbije 2019. potpisala sa Belorusijom ugovor o izručenju. Niko ne sme da ima odnose sa režimom kao što je režim Lukašenka. Mislim da to flertovanje sa diktatorima i ubicama nikada ne donosi ništa dobro", kazao je Nikitin.
On je dodao da je očigledno da u ovom slučaju "politika igra ulogu".
"Računamo da će Apelacioni sud sačuvati nezavisnost, da će odlučivati bez politike, da će odlučivati po pravu", rekao je za N1 Peter Nikitin.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Apelacioni sud doneo rešenje o trajnom oduzimanju dela imovine Darka Šarića
26.12.2025.•
0
Apelacioni sud u Beogradu danas je doneo odluku da trajno oduzme deo imovine od osuđenog Darka Šarića, za koju se sumnja da je proistekla iz krivičnog dela.
Rakić Vodinelić: Argument za odbacivanje optužnice protiv Vesića je više doskočica nego pravno obrazloženje
26.12.2025.•
0
Nema mesta optužbi protiv Gorana Vesića i još pet ljudi u slučaju pada nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu i krivični postupak protiv njih se obustavlja.
Preminuo novinar i urednik Radija Slobodna Evropa Dragan Štavljanin
26.12.2025.•
0
Preminuo je dugogodišnji novinar i spoljno-politički urednik Radija Slobodna Evropa Dragan Štavljanin, javio je Radio Slobodna Evropa.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - gde je zapelo?
26.12.2025.•
7
Još jedan 021.rs dnevni kviz je pred vama.
Istraživanje: Za Srbiju u EU 36 odsto građana, vide se generacijske razlike
26.12.2025.•
12
Ako bi sledeće nedelje bio održan referendum o članstvu Srbije u Evropskoj uniji, za pristupanje bi glasalo 35,8 odsto ispitanika, a protiv bi glasalo 33 odsto, objavio je portal Savremena politika.
Prostorije Ozon presa i Čačanskih novina gađane jajima
26.12.2025.•
0
Asocijacija nezavisnih elektronskih medija (ANEM) zatražila je da policija što pre identifikuje osobe koje su jajima gađale ulaz redakacije portala Ozon pres i Čačanskih novina.
Uhapšen policajac iz Leskovca
26.12.2025.•
0
Unutrašnja kontrola MUP-a uhapsila je M. P. (51), policajca PU u Leskovcu, osumnjičenog za trgovinu uticajem.
Odbačena krivična prijava Uglješe Mrdića protiv sudija
26.12.2025.•
3
Više javno tužilaštvo odbacilo je krivičnu prijavu predsednika skupštinskog Odbora za pravosuđe Uglješe Mrdića protiv dvoje sudija.
Tri godine zatvora za napadača na članove Filharmonije tokom odavanja pošte
26.12.2025.•
3
Sudsko veće Višeg suda u Beogradu osudio je R. S. na tri godine zatvora za nasilničko ponašanje na javnom skupu, u slučaju "Filharmonija", a u kaznu zatvora će mu biti uračunato i vreme provedeno u pritvoru.
Slađan Trajković osuđen za ratne zločine na Kosovu
26.12.2025.•
1
Osnovni sud u Prištini osudio je na 10 godina zatvora Slađana Trajkovića, optuženog za ratne zločine.
Gavrilović (BIRODI): Izbor Veća Agencije za sprečavanje korupcije koruptivan, poništiti "praznični" konkurs
26.12.2025.•
0
Izvršni direktor Biroa za društvena istraživanja Zoran Gavrilović zatražio je poništavanje "prazničnog" javnog konkursa za izbor članova Veća Agencije za sprečavanje korupcije, ocenjujući da je on "primer korupcije".
Uklonjen deo šatora iz Pionirskog parka, građanima otvoren manji prolaz
26.12.2025.•
13
Deo Pionirskog parka, između Doma Narodne skupštine i zgrade Predsedništva, u kojem se od marta nalazi šatorsko naselje pristalica vlasti, ispražnjen je od šatora i građanima je omogućen prolaz.
Majka ostavila novorođenče iza kontejnera u Beogradu: Podignuta optužnica
26.12.2025.•
1
Više javno tužilaštvo u Beogradu podiglo je optužnicu protiv 19-godišnje A. D. zbog sumnje da je pokušala da ubije svoju ćerku.
Zaštitnik građana izradio nacrt Zakona o javnom redu i miru: Sankcionisanje prekršaja i na društvenim mrežama
26.12.2025.•
18
Kabinet zaštitnika građana Zorana Pašalića izradio je Nacrt izmena i dopuna Zakona o javnom redu i miru koji predviđa da se u prekršaje iz te oblasti uvrste i oni učinjeni i na društvenim mrežama.
AMSS upozorava na poledicu na putu
26.12.2025.•
0
Poledica se, zbog niskih temperatura, zadržava na putevima, na pojedinim deonicama moguć je tanak, slabo vidljiv ledeni sloj pa se vozači pozivaju da voze oprezno.
U Beogradu na vodi nađena bomba iz Drugog svetskog rata, MUP uputio poruku građanima koji žive u okolini
26.12.2025.•
7
Pripadnici Sektora za vanredne situacije MUP-a će u nedelju, 28. decembra, ukloniti bombu iz Drugog svetskog rata koja je pronađena na gradilištu Beograd na vodi. MUP je pozvao građane da, ukoliko mogu, napuste domove.
Dačić: Osamnaestogodišnji mladić iz Kraljeva umro jer je progutao kesicu sa kokainom
25.12.2025.•
15
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da je osamnaestogodišnji S.Đ. iz Kraljeva, koji je preminuo 4. novembra u Opštoj bolnici "Studenica" u tom gradu, umro jer je progutao kesicu sa kokainom.
Prikupljanje potpisa kao nastavak studentskog delovanja: Da li je to politički zreo potez?
25.12.2025.•
32
Uoči protesta 28. decembra, studenti su najavili decentralizovane akcije širom Srbije, uz spisak štandova i njihovih lokacija na različitim mestima u zemlji, gde će građani moći da daju potpis podrške studentskoj listi.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - koliko ste znali?
25.12.2025.•
17
Novi 021.rs dnevni kviz je pred vama.
Valjevo godinama udiše zagađen vazduh, glavni zagađivači domaćinstva i "Krušik"
25.12.2025.•
1
Valjevci godinama uzdišu vazduh štetan po zdravlje, a najveći zagađivači vazduha u ovom gradu su individualna domaćinstva i vojna fabrika Krušik.
Pet opozicionih stranaka postiglo dogovor o zajedničkoj koordinaciji prema EU
25.12.2025.•
20
Pet opozicionih stranaka danas je u prostorijama Evropskog pokreta u Srbiji postiglo dogovor o koordinaciji aktivnosti prema Evropskoj uniji (EU) proevropskih aktera.
Komentari 1
zztop
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar