
Šta su Putin i Vulin rekli sve jedan drugom: "Prenesite pozdrave Vučiću, čekamo ga"
Predsednik Rusije Vladimir Putin izjavio je u Vladivostoku da Moskva očekuje da predsednik Srbije Aleksandar Vučić dođe na jesen u ruski grad Kazanj, na samit grupe BRIKS.
"Prenesite pozdrav predsedniku Vučiću, čekamo ga na događajima u okviru sastanka lidera grupe BRIKS. Poslali smo mu poziv, nadamo se da će ga gospodin predsednik prihvatiti", rekao je Putin na početku sastanka sa potpredsednikom Vlade Srbije Aleksandrom Vulinom.
Na sastanku, održanom na marginama Istočnog ekonomskog foruma, Putin je Vulinu rekao i da je došlo do blagog pada trgovinske razmene između Rusije i Srbije i ukazao na potrebu da se razumeju uzroci te promene.
Putin je kazao da je "verovatno vreme da se održi sastanak" Međuvladinog komiteta za trgovinsko-ekonomsku i naučno-tehničku saradnju Srbije i Rusije, javila je ruska agencija RIA Novosti.
"Međuvladina komisija se dugo nije sastajala, najmanje dve godine. Treba razmotriti prepreke koje se pojavljuju u vezi sa tim i otkloniti ih. Tim pre što imamo mnogo interesantnih oblasti, saradnju u oblastima industrije, saobraćaja, industrijsku saradnju", kazao je Putin.
Putin je ukazao da Rusija igra "značajnu ulogu" u snabdevanju Srbije energentima i istakao da se isporuke vrše na vreme i po veoma dobrim uslovima.
"Razgovaraćemo i o tome, postoje konkretne stvari koje treba da budu rešene, imajući u vidu da nam ugovori o snabdevanju gasom ističu u martu 2025. godine", dodao je ruski lider.
Potpredsednik Vlade Srbije Aleksandar Vulin je, tokom sastanka sa Putinom rekao da Srbija koju vodi Aleksandar Vučić nikada neće postati članica NATO, nikada neće uvesti sankcije Rusiji i nikad neće dozvoliti da se sa njene teritorije sprovode bilo kakve antiruske akcije.
Srbija nije postala i neće postati deo antiruske histerije, poručio je Vulin.
On je naveo da Srbija Rusiju poštuje, ceni i Istočno ekonomski forum dokaz je koliko je pogrešan i koliko je glup pokušaj da se Rusija izoluje, dodavši da Srbija nikada neće učestvovati u takvoj politici.
"Kada Rusija brine o Srbiji, kada joj je stalo gde živi i šta Srbija radi, onda je i nama Srbima lakše. Da Rusija nije opstala svih ovih vekova, ne bi bilo ni Srbije. Mi smo narodi koje povezuje ne samo zajednička prošlost, nego i budućnost", rekao je on.
Vulin je Putinu preneo "lične, srdačne, bratske pozdrave predsednika Aleksandra Vučića" i želju da još dugo vodi Rusiju na dobrobit naroda, navodi Sputnjik.
Istočni ekonomski forum se održava od 3. do 6. septembra u kampusu Dalekoistočnog federalnog univerziteta u Vladivostoku.
O sastanku Vulina i Putina ranije se oglasio Stejt department. U odgovoru portparola Stejt departmenta za Glas Amerike navodi se da je "stav o Aleksandru Vulinu dobro poznat" i da on ostaje pod američkim sankcijama.
"Naš fokus ostaje na tome da sa liderima u Srbiji radimo na jačanju strateškog partnerstva između naših zemalja, dok Srbija nastavlja da gradi bezbednu i sigurnu budućnost u Evropi otpornoj na političke i ekonomske ucene iz Rusije", kažu iz Stejt departmenta.
Prethodno je iz Evropske unije (EU) za medije u Srbiji saopšteno da "održavanje veza sa Rusijom u vreme njenog agresorskog rata protiv Ukrajine nije kompatibilno sa vrednostima EU i procesom pridruživanja".
"Evropska unija je bila kristalno jasna sa našim partnerima: odnosi sa Rusijom ne mogu da budu uobičajeni nakon ničim izazvanog i neopravdanog agresorskog rata Rusije protiv Ukrajine", ističe se u odgovoru za Radio Slobodna Evropa (RSE) 3. septembra.
Srbija i Rusija imaju istorijski bliske veze. Beograd je takođe ostao retka zemlja u Evropi koja odbija da se pridruži međunarodnim sankcijama protiv Kremlja nakon ruske invazije na Ukrajinu.
Sastanak Putina i Vulina dolazi nakon velikog sporazuma o naoružanju potpisanog između Francuske i Srbije prošle nedelje kojim će Beograd kupiti 12 ratnih aviona Rafal od francuske Dassault Aviation.
Vulin dugo važi za jednog od najjačih pristalica Kremlja među srpskom vladajućom elitom. Stejt department ga je stavio na listu sankcija polovinom 2023. godine, zbog veza sa Rusijom i navodne korupcije dok je još bio na čelu Bezbednosno-informativne agencije. On se povukao sa te funkcije u novembru 2023, nakon što se suočio sa navodnim pritiskom Zapada.
Vulin je za potpredsednika Vlade Srbije imenovan početkom maja.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Tužilaštvo još saslušava 170 osoba zbog zvučnog topa
20.05.2025.•
0
Prvo osnovno tužilaštvo u Beogradu još uzima izjave od 170 građana koji tvrde da su imali tegobe zbog upotrebe zvučnog topa na studentskom protestu 15. marta u Beogradu.
Šta se zapravo desilo na auto-putu: Premijerovo i predsednikovo obezbeđenje u klinču, nadležni ćute
20.05.2025.•
0
Danima nakon što se na mrežama pojavio snimak sa auto-puta ka Nišu gde je došlo do sukoba između pratnje premijera Đura Macuta i vozila u kom su bili pripadnici kabineta predsednika, nema objašnjenja.
Ambasada SAD: Vlada Kosova da obezbedi da svi građani mogu da žive u miru
19.05.2025.•
0
Otpravnica poslova ambasade SAD na Kosovu, Ana Pratipati je tokom posete Severu, naglasila da su "stabilnost i bezbednost ključni za život građana Kosova".
KRIK pobedio Hrkalović: Novinari u interesu javnosti ukazivali na veze funkcionera i kriminalaca
19.05.2025.•
0
Dijana Hrkalović, bivša državna sekretarka MUP-a, izgubila je sudski spor koji je 2022. godine pokrenula protiv portala KRIK.
Đilas: Ministri Selaković i Mali saslušavani u Tužilaštvu zbog slučaja "Generalštab"
19.05.2025.•
1
Predsednik Stranke slobode i pravde Dragan Đilas saopštio je da su povodom slučaja "Generalštab" u Tužilaštvu za organizovani kriminal saslušavani i ministri Nikola Selaković i Siniša Mali.
VIDEO Beograđani ispred Centralnog zatvora traže slobodu za Mariju Vasić
19.05.2025.•
0
Građani i studenti u Beogradu okupili su se ispred Centralnog zatvora kako bi zatražili puštanje na slobodu pritvorene profesorke Marije Vasić.
Uhapšen vozač automobila iz Leskovca zbog sumnje da je odgovoran za smrt motocikliste
19.05.2025.•
0
U Leskovcu je uhapšen 46-godišnji vozač zbog sumnje da je naleteo na motociklistu koji je preminuo u bolnici, saopštila je policija.
U Prištini pronađeno mrtvo novorođenče u crnoj kesi
19.05.2025.•
0
Telo novorođenčeta bez znakova života pronađeno je u crnoj kesi pored deponije smeća u jednoj ulici u Prištini.
Policijsko udruženje: Dačić da reaguje zbog sukoba pratnji predsednika i premijera
19.05.2025.•
4
Strukovno udruženje policije "Dr Rudolf Arčibald Rajs" upitalo je, u saopštenju, ministra unutrašnjih poslova Ivicu Dačića, ko je odgovoran za incident na autoputu kod Niša.
Sastanak rektora Vladana Đokića i studenata u blokadi trajao šest sati
19.05.2025.•
1
Na sastanku rektora, dekana i studentata Univerziteta u Beogradu razgovaralo se o stanju na Univerzitetu, blokadi nastave i koracima koje bi trebalo dalje da preduzmu i fakulteti i studenti.
Studenti u blokadi dobitnici nagrade Doprinos godine Evropi
19.05.2025.•
1
Studenti u blokadi dobitnici su ovogodišnje nagrade "Doprinos godine Evropi", koju dodeljuje Evropski pokret u Srbiji.
Policija uhapsila još osam osoba povezanih sa slučajem bivše gradonačelnice Niša
19.05.2025.•
3
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova, po nalogu Posebnog odeljenja za suzbijanje korupcije Višeg javnog tužilaštva, uhapsili su osam osoba u vezi sa slučajem bivše gradonačelnice Niša.
Digital Day 2025: Nove zvezde svetske digitalne scene stižu u Beograd
19.05.2025.•
0
Regionalna digitalna scena sa nestrpljenjem iščekuje 29. i 30. maj, kada će Dom omladine Beograda ugostiti Digital Day 2025, konferenciju koja pod sloganom "U centru pažnje"okuplja vodeće stručnjake.
UNS negira navode o sastanku na temu medijskih zakona: Koji tekst je poslat Evropskoj komisiji?
19.05.2025.•
0
Udruženje novinara Srbije negiralo je navode Ministarstva informisanja i telekomunikacija o današnjem sastanku o tri nova medijska zakona.
U Ministarstvu informisanja održan sastanak o izmenama i dopunama tri medijska zakona
19.05.2025.•
0
U Ministarstvu informisanja i telekomunikacija održan je sastanak o izmenama i dopunama Zakona o javnom informisanju i medijima, Zakona o elektronskim medijima i Zakona o javnim i medijskim servisima.
Ekonomski fakultet u Nišu: Kreće nastava, političko delovanje nije dozvoljeno na fakultetima
19.05.2025.•
2
Nastavno-naučno veće Ekonomskog fakulteta u Nišu odlučilo je da ove nedelje počne onlajn-nastava na svim nivoima studija.
Ministarstvo poljoprivrede: Inspekcija na terenu zatekla više od 30 životinjskih leševa
19.05.2025.•
0
Ministarstvo poljoprivrede je saopštilo da je povodom slučaja otkrivanja leševa životinja u kontejneru u Mačvanskom okrugu inspekcija tamo zatekla više od 30 leševa svinja, ovaca, jagnjadi i prasadi.
VIDEO: Ministar Marko Đurić reagovao na napade Šešelja, zahvalio za "podršku" koja je izostala
19.05.2025.•
18
Ministar spoljnih poslova Marko Đurić reagovao je na društvenoj mreži Iks, na uvrede koje je na njegov račun u prethodnim nedeljama izrekao lider radikala Vojislav Šešelj.
Inicijativa za skidanje zaštite sa Generalštaba zavedena pod istim brojem kao zahtev za stan
19.05.2025.•
16
Inicijativa za skidanje zaštite sa zgrade Generalštaba, nosi isti broj kao zahtev za dobijanje stana, koji je podneo osumnjičeni direktor Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture.
Mreža "Bezbedni novinari: Identifikovati i procesuirati napadače na novinare u Nišu
19.05.2025.•
1
Mreža novinarskih udruženja "SafeJournalists" osudila je incidenate u kojima su tokom i nakon "Svenarodnog sabora" u Nišu "napadnuti novinari i snimatelji koji su izveštavali u interesu javnosti".
Odložen pretres Koldžiću za napad na studente FDU
19.05.2025.•
1
Glavni pretres Miliji Koldžiću, u slučaju napada na studente ispred Fakulteta dramskih umetnosti u Beogradu je odložen, jer optuženi Milija Koldžić iz zdravstvenih razloga nije prisustvovao suđenju.
Komentari 21
Krk u brk
Милан
Путин је иначе почасни грађанин Новог Сада и надам се да ће бити прилике да нас посети а логично је да га сачека Вулин.
Хвала Александре у име Новог Сада и васцелог Српског света!
Спасоје
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar