Mnogo dilema oko nacionalnih čitanki: Kada stižu, da li će plaćati roditelji ili će biti besplatne
Po Zakonu o udžbenicima nacionalna čitanka je obavezno nastavno sredstvo od ove školske godine za sve osnovce i srednjoškolce.
Foto: 021.rs
Međutim, još uvek je neizvesno kada će se ona naći u rukama učenika, a ne zna se ni da li će biti besplatna za učenike ili će ih plaćati roditelji, prenosi Euronews Srbija.
Ukoliko bude besplatna, da li će je đaci vraćati na kraju školske godine?
Ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović najavila je da će nacionalne čitanke tokom septembra biti distribuirane školama za učenike prvog i drugog razreda, a za ostale razrede sukcesivno tokom godine.
Međutim, u Zavodu za unapređenje obrazovanja i vaspitanja kažu da je u toku pregledanje materijala (rukopisa nacionalne čitanke), zapravo da su poslali sugestije autorima šta treba da isprave. Iz Službenog glasnika, koji je zadužen za štampanje, navode da im je potrebno dvadesetak dana (kada materijal stigne) za pripremu, štampanje i distribuciju.
Izrada nacionalne čitanke poverena je javnom izdavaču (u ovom slučaju Zavod za udžbenike) koji je imao obavezu da raspiše javni poziv za izbor autorskog tima za pripremu nacionalne čitanke, ali i recenzentskih komisija.
Autori prve čitanke za učenike prvog i drugog razreda su Zorana Opačić (srpski jezik), Jelena Jugović Jovanović (svet oko nas), Jelena Nedović (muzička kultura), Biljana Ivković (likovna kultura). Na sajtu Zavoda za udžbenike objavljeno je i ko čini recenzentske timove.
Procedura za odobravanje obaveznih nastavnih sredstava je slična kao i za odobravanje udžbenika. Udžbenik mora da odobri Zavod za unapređenje obrazovanja i vaspitanja, zatim ide na mišljenje Nacionalnom prosvetnom savetu, a onda Ministarstvu prosvete.
"Zavod po sličnoj proceduri pregleda materijal i dostavlja sugestije za doradu. Ovo je ipak drugačiji pregled pošto je (nacionalna) čitanka više autorsko delo nego udžbenik, ali se i on pregledam prema standardima kvaliteta. Ipak razlika je pre svega što čitanka ima više mogućnosti za izbor dela iz programa različitih predmeta, takođe i metodičkih uputstava, interaktivni sadržaj treba osmisliti kao nadogradnju, a ne samo kao dodatno sredstvo na ostale udžbenike. Pregled s tim u vezi i sugestije koje su poslate su bile više usmerene na materijalne greške ili sugestije vezane za uputstva i uzrast", rekao je za Euronews Srbija direktor Zavoda za unapređenje obrazovanja i vaspitanja Zlatko Grušanović.
Nacionalna čitanka - obavezno nastavno sredstvo
Nacionalna čitanka je ove školske godine obavezno nastavno sredstvo za sve osnovce i srednjoškolce koji nastavu pohađaju na srpskom jeziku. Država je najavljivala kao projekat od nacionalnog značaja, a nastala je kao kompromisno rešenje, jer se odustalo od ranije najavljenih nacionalnih udžbenika iz istorije, geografije, srpskog jezika i književnosti.
"Nacionalna čitanka koristi se u cilju razvijanja ličnog i nacionalnog identiteta, razvijanja svesti i osećanja pripadnosti Republici Srbiji, poštovanja i negovanja srpskog jezika i maternjeg jezika, tradicije i kulture srpskog naroda i nacionalnih manjina na prostoru Republike Srbije, razvijanja interkulturalnosti, poštovanja i očuvanja nacionalne i svetske kulturne baštine", navedeno je u Zakonu o udžbenicima.
Obuhvata sadržaje programa iz nekoliko predmeta - srpski jezik, odnosno srpski jezik i književnost, svet oko nas, priroda i društvo, istorija, geografija, likovna kultura i muzička kultura. Planirano je da budu urađene četiri čitanke: jedna će biti namenjena đacima prvog i drugog razreda osnovne škole, druga za učenike trećeg i četvrtog razreda, treća za đake od petog do osmog razeda, a četvrta za sve razrede srednje škole.
Čitanka za prvi i drugi razred obuhvata sadržaje četiri predmeta- srpskog jezika, sveta oko nas, likovno i muzičko. Čitanka za treći i četvrti razred- srpski jezik, priroda i društvo, likovno, muzičko. Za više razrede osnovne škole i srednju školu - srpski jezik i književnost, istorija, geografija, likovno, muzičko.
Izradu nacionalne čitanke finansira država iz budžeta, a predviđeno je da mogu da učestvuju i jedinice lokalne samouprave.
Kompleksan posao
Zamenica direktora Zavoda za unapređenje obrazovanja i vaspitanja Dejana Milijić Subić, rekla je za FoNet da je pregledanje materijala (nacionalne čitanke) "kompleksan posao", pa zato ne može da precizira kada će biti završen.
"Daćemo sve od sebe da to što pre i kvalitetnije obavimo", rekla je Milijić Subić.
Nacionalnu čitanku štampaće Službeni glasnik, a direktor te izdavačke kuće Mladen Šarčević rekao je da su oni spremni i da, čim materijal bude stigao, oni nacionalne čitanke mogu da isporuče u roku od 20 dana.
On se nada da će čitanka do đaka stići za oko mesec dana. Prema njegovim rečima, štampaće se oko 130.000 nacionalnih čitanki, pošto se trenutno radi o đacima prvog i drugog razreda, a te generacije imaju oko 65.000 đaka.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
FOTO, VIDEO: Pijan automobilom probio ogradu mosta u Vladimircima, zadobio lakše povrede
09.10.2024.•
2
Jedna osoba lakše je povređena u saobraćajnoj nezgodi koja se dogodila sinoć u Vladimircima.
Treći dan rasprave o zabrani litijuma
09.10.2024.•
2
Poslanici Skupštine Srbije danas nastavljaju raspravu o predlogu zabrane istraživanja i eksploatacije bora i litijuma.
Koliko nas je koštala sporna platforma "Zdravitas" protiv koje se bune prosvetari
09.10.2024.•
4
Sistem za praćenje fizičkog razvoja učenika "Zdravitas" poreske obveznike koštao je 35 miliona dinara bez PDV-a (42 miliona dinara sa PDV-om, odnosno oko 350.000 evra).
Ima li gospodskog ponašanja u Skupštini Srbije?
09.10.2024.•
9
Poslanici vlasti i opozicije slažu se sa Milošem Jovanovićem, šefom poslaničke grupe Novi DSS, da parlamentu Srbije nedostaje malo gospodskog ponašanja.
Momirović: Razmena elektronskih podataka sa Mađarskom će ubrzati protok robe na granici
08.10.2024.•
8
Ministar Srbije za trgovinu Tomislav Momirović komentarisao je danas Memorandum o razmeni elektronskih podataka s Mađarskom.
EU o izveštaju Reportera bez granica: Srbija da preduzme mere protiv dezinformacija ruskih medija
08.10.2024.•
5
Srbija mora da "preduzme hitne mere" u borbi protiv dezinformacija ruskih medija, izjavio je portparol Evropske unije (EU) Peter Stano.
Politički konsultant: Vlast loše prezentuje argumente o litijumu - problem su građani, ne opozicija
08.10.2024.•
6
Politički konsultant Dušan Lj. Milenković izjavio je da je način na koji vlast prezentuje argumente o projektu Jadar loš.
Potencijalno rizičan tovar iz Srbije: Hrvatska vratila krastavce zbog pesticida
08.10.2024.•
19
Još jedna pošiljka poljoprivrednih proizvoda iz Srbije vraćena je sa granice - ovog puta reč je o krastavcima, koji su sadržali pesticid hlorpirifos.
Pritvoren zvaničnik ministarstva Kosova zbog zloupotrebe i pranja novca
08.10.2024.•
2
Specijalno tužilaštvo Kosova je saopštilo da su dve osobe Ministarstva životne sredine osumnjičene za krivična dela zloupotrebe službene dužnosti, pranje novca i neprijavljivanje imovine.
Kako se ugrejati, a uštedeti: Struja, gas, drva ili pelet?
08.10.2024.•
6
Kvalitetna izolacija objekta ključna je za smanjenje troškova grejanja, a drvo je i dalje jedan od najjeftinijih izvora energije.
Stigao avion kojim su evakuisani državljani Srbije iz Libana: 88 putnika, među njima i tri bebe
08.10.2024.•
1
Avion s državljanima Srbije i drugima evakuisanim iz Libana zbog rata, sleteo je danas nešto pre 15 časova na beogradski aerodrom "Nikola Tesla".
Uz povike "Nećeš kopati" završeno skupštinsko zasedanje: Nastavak sutra na istu temu
08.10.2024.•
6
Uz povike "Nećeš kopati" nakon govora ministarke rudarstva i energetike Dubravke Đedović Handanović, poslanici su završili današnje zasedanje skupštine Srbije, a nastavak je zakazan za sutra u 10.
Rio Tinto: Netačna računica da bi od projekta Jadar prihod bio 2,6 evra po glavi stanovnika
08.10.2024.•
19
Računica koja prikazuje da bi Srbija od litijuma imala prihod od 2,6 evra po glavi stanovnika godišnje je netačna i manipulativna.
DigiTalk Konferencija: Vožnja na talasu promena
08.10.2024.•
0
Niš će i ove godine, od 25. do 27. oktobra, biti domaćin DigiTalk konferencije, u hotelu Tami Residence.
Cela uprava Elektrotehničkog fakulteta podnela ostavku zbog pritisaka oko kopanja litijuma
08.10.2024.•
47
Cela uprava Elektrotehničkog fakulteta na čelu sa dekanom Dejanom Gvozdićem podnela je ostavku.
Na Horgošu i Kelebiji zlatni prsten i narukvica vredni više od 16.000 evra
08.10.2024.•
3
Carinski službenici su u na graničnim prelazima Horgoš i Kelebija zaplenili zlatni prsten i zlatnu narukvicu, čija vrednost prelazi 16.000 evra, saopšteno je danas.
Prevoznici iz Srbije traže izuzimanje profesionalnih vozača iz EES sistema
08.10.2024.•
4
Prevoznici iz Srbije traže izuzimanje profesionalnih vozača iz EES sistema.
U organizaciji naše Vlade: Državljani Srbije avionom iz Libana stižu u Beograd
08.10.2024.•
0
Er Srbija je objavila da njen avion danas, u organizaciji Vlade Srbije, iz Bejruta do Beograda prevozi 88 putnika, među kojima tri bebe, koji se zbog sukoba evakuišu iz Libana.
VIDEO: Poznatom jutjuberu iz Srbije izbušene gume, ljudi ga pitaju da li je sam to uradio
08.10.2024.•
2
Poznati jutjuber Mario Vrećo objavio je da mu je nepoznata osoba izbušila gume na automobilu.
Tužilaštvo fomiralo predmet o slučaju "Ribnikar": Kako su procurili podaci
08.10.2024.•
1
Prvo osnovno javno tuzilaštvo u Beogradu je formiralo predmet radi ispitivanja povrede tajnosti postupka u vezi sa predmetom "Ribnikar".
Ćuta u Skupštinu doneo "litijum" iz Nedeljica - kukuruz i med: Ana Brnabić odbila poklon
08.10.2024.•
17
Poslanik Ekološkog ustanka Aleksandar Jovanović Ćuta naveo je da dekan Rudarskog geološkog fakulteta Aleksandar Cvejić zastupa "ideju o raseljavanju 1.500 meštana iz Gornjih Nedeljica".
Komentari 17
BKV
Geza von Delvidek
Ja
pa stavite u nju prvu lekciju kako je Milan Nedic plemenito spasavao jevreje od nemackih kandzi i stavljao ih u logore da ih 'pricuva'.
Onda napisite nesto lepo o cetnicima i objasnite deci zasto su cetnici nosili brade.
Objasnite zasto se mora klati kamom, zasto ne moze obican noz.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar