Politiko: Srbija jedno od najvažnijih mesta u svetu, ali nije jasno gde Vučić želi da ona završi
Ova balkanska zemlja (Srbija) je jedno od najvažnijih mesta u svetu danas.
Foto: Pixabay (ilustracija)
Njena sudbina će pomoći da se odredi koja velika sila će dominirati u ovom veku - i to je test američke moći za onoga ko preuzme Belu kuću ovog novembra.
Srbija se nalazi u geostrateškoj sivoj zoni, povučena između autoritarnih sila Pekinga i Moskve, posle nekoliko godina zanemarivanja, SAD-a i njenih evropskih saveznika.
Za sada, srpski lideri naginju čas na jednu, čas na drugu stranu bez jasnog opredeljenja. Ali ova borba će uskoro doći do kulminacije, piše glavni urednik Politika Metju Kaminski, prenosi Danas.
Jedne nedelje kineske zastave lepršaju po prestonici u čast parlamentarne delegacije iz Pekinga, ili kao u maju, kada je kineski vrhovni lider Si Đinping potpisao Sporazum o slobodnoj trgovini sa Srbijom.
Sledeće nedelje nemačka trobojka leprša kada kancelar Olaf Šolc, čija je država najveći investitor u Srbiji, dolazi da dogovori sporazum u ime Evrope o obezbeđivanju snabdevanja srpskim litijumom.
Ili, kao pretprošle nedelje, francuska trobojka kada je predsednik Emanuel Makron došao da Srbima proda 12 francuskih borbenih aviona Rafal.
Zara i Hugo Boss dominiraju pešačkom šoping zonom Beograda. Većina strane robe u prodavnicama je iz Evropske unije, najvećeg trgovinskog partnera Srbije.
Ali lokalni mediji su puni hvalospeva o Vladimiru Putinu, najpopularnijem stranom lideru u Srbiji.
Pa zašto je Srbija u ovom limbu - van Evropske unije i NATO-a, ali ne potpuno u zagrljaju Putina i Sija? I gde želi da završi?
Srbi imaju veliku ulogu u svojoj prošlosti i budućnosti. Ipak, njihovo mesto u svetu će u velikoj meri zavisiti od volje Vašingtona da vodi i pobedi u novoj borbi velikih sila. SAD i njeni saveznici mogu oblikovati ishod ovde kombinacijom meke i čvršće ekonomske i diplomatske moći.
Krivica za srpske promašaje na ovom putu se široko raspodeljuje.
Slobodan Milošević je uveo zemlju u četiri krvava i za Srbiju katastrofalna rata devedesetih - tokom većeg dela tog vremena uz snažnu podršku naroda.
Nakon njegovog svrgavanja 2000. godine, prodemokratski lideri Srbije koji su predvodili ustanak imali su želju da uvedu balkansku državu na Zapad. Predali su Miloševića međunarodnom krivičnom sudu, razbesnevši nacionalističke birače. Prihvatili su gubitak Kosova, što je zahtevalo hrabrost i imalo visoku političku cenu.
Evropa i SAD, ometene sukobima na Bliskom istoku i unutrašnjim dramama, posebno u EU tokom dvehiljaditih, nisu uzvratile brzim koracima da Srbiju uvedu u evropski blok.
Demokratske stranke Srbije, sada marginalizovane, s razlogom se žale da su ih Brisel i SAD izneverili.
Negde u poslednjoj deceniji, Srbija je potpuno skrenula sa tog zapadnog puta.
Nacionalisti su počeli da dobijaju izbore. Bivši Miloševićev ministar informisanja i radikalni nacionalista, Aleksandar Vučić, koji se smatra najtalentovanijim političarem Srbije, osvojio je predsednički mandat 2017. godine i krenuo da preobražava Srbiju.
Ekonomija se poboljšala; politički, tražio je savezništvo sa Rusijom i Kinom i na zakonit način centralizovao vlast oko sebe i vladajuće stranke.
Pre ukrajinskog rata, SAD i EU su mogle da zanemaruju Vučića i Srbiju. Pustili su ih da trunu u ovoj ničijoj zemlji.
Vučić je suviše autoritaran srpski nacionalista. Ali Putinov sveobuhvatni napad na Ukrajinu pre dve godine učinio je Srbiju - poput Ukrajine - važnom u širem nadmetanju sa Kinom.
Vašington i evropske prestonice su počeli da privlače Vučića. Predsednik Džo Bajden izabrao je cenjenog balkanskog stručnjaka, Kristofera Hila, za ambasadora u Beogradu kako bi pronašao načine za saradnju sa srpskom vladom. Nedavne uzastopne posete predsednika Makrona i kancelara Šolca odražavaju želju Evrope da se približi.
Nije jasno gde predsednik Vučić želi da Srbija završi.
Uzima investicije i povoljne trgovinske uslove od Kine.
Zna za emotivnu povezanost Rusije sa srpskim javnim mnjenjem, koja datira vekovima unazad.
Odbija da uvede međunarodne sankcije protiv Putinove vlade. Peking i Moskva, zauzvrat, štede Vučića od lekcija o medijskom i političkom pluralizmu. Ali kaže da želi da Srbija uđe u EU.
"Vlada ima podršku Zapada, Rusije, Turske i Kine, sve istovremeno. Nijedna od njih ne mari što Beograd aktivno sarađuje sa ostalima", rekao je bivši ministar spoljnih poslova Vuk Jeremić, koji je predvodio opozicionu stranku koja je izbrisana na prošlogodišnjim parlamentarnim izborima.
Ali Vučić šalje neke suptilnije, ali jasne signale u jednom pravcu - ka Zapadu.
Njegova vlada je, bez javne izjave, zatvorila oči pred oko 900 miliona dolara srpskog oružja koje ide u Ukrajinu u podršku njenom ratu protiv Rusije.
Kupovina Rafala bila je politički, više nego vojni potez ka Evropi.
Ceo tekst čitajte OVDE.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
FOTO, VIDEO: Pijan automobilom probio ogradu mosta u Vladimircima, zadobio lakše povrede
09.10.2024.•
2
Jedna osoba lakše je povređena u saobraćajnoj nezgodi koja se dogodila sinoć u Vladimircima.
Treći dan rasprave o zabrani litijuma
09.10.2024.•
2
Poslanici Skupštine Srbije danas nastavljaju raspravu o predlogu zabrane istraživanja i eksploatacije bora i litijuma.
Koliko nas je koštala sporna platforma "Zdravitas" protiv koje se bune prosvetari
09.10.2024.•
4
Sistem za praćenje fizičkog razvoja učenika "Zdravitas" poreske obveznike koštao je 35 miliona dinara bez PDV-a (42 miliona dinara sa PDV-om, odnosno oko 350.000 evra).
Ima li gospodskog ponašanja u Skupštini Srbije?
09.10.2024.•
9
Poslanici vlasti i opozicije slažu se sa Milošem Jovanovićem, šefom poslaničke grupe Novi DSS, da parlamentu Srbije nedostaje malo gospodskog ponašanja.
Momirović: Razmena elektronskih podataka sa Mađarskom će ubrzati protok robe na granici
08.10.2024.•
8
Ministar Srbije za trgovinu Tomislav Momirović komentarisao je danas Memorandum o razmeni elektronskih podataka s Mađarskom.
EU o izveštaju Reportera bez granica: Srbija da preduzme mere protiv dezinformacija ruskih medija
08.10.2024.•
5
Srbija mora da "preduzme hitne mere" u borbi protiv dezinformacija ruskih medija, izjavio je portparol Evropske unije (EU) Peter Stano.
Politički konsultant: Vlast loše prezentuje argumente o litijumu - problem su građani, ne opozicija
08.10.2024.•
6
Politički konsultant Dušan Lj. Milenković izjavio je da je način na koji vlast prezentuje argumente o projektu Jadar loš.
Potencijalno rizičan tovar iz Srbije: Hrvatska vratila krastavce zbog pesticida
08.10.2024.•
19
Još jedna pošiljka poljoprivrednih proizvoda iz Srbije vraćena je sa granice - ovog puta reč je o krastavcima, koji su sadržali pesticid hlorpirifos.
Pritvoren zvaničnik ministarstva Kosova zbog zloupotrebe i pranja novca
08.10.2024.•
2
Specijalno tužilaštvo Kosova je saopštilo da su dve osobe Ministarstva životne sredine osumnjičene za krivična dela zloupotrebe službene dužnosti, pranje novca i neprijavljivanje imovine.
Kako se ugrejati, a uštedeti: Struja, gas, drva ili pelet?
08.10.2024.•
6
Kvalitetna izolacija objekta ključna je za smanjenje troškova grejanja, a drvo je i dalje jedan od najjeftinijih izvora energije.
Stigao avion kojim su evakuisani državljani Srbije iz Libana: 88 putnika, među njima i tri bebe
08.10.2024.•
1
Avion s državljanima Srbije i drugima evakuisanim iz Libana zbog rata, sleteo je danas nešto pre 15 časova na beogradski aerodrom "Nikola Tesla".
Uz povike "Nećeš kopati" završeno skupštinsko zasedanje: Nastavak sutra na istu temu
08.10.2024.•
6
Uz povike "Nećeš kopati" nakon govora ministarke rudarstva i energetike Dubravke Đedović Handanović, poslanici su završili današnje zasedanje skupštine Srbije, a nastavak je zakazan za sutra u 10.
Rio Tinto: Netačna računica da bi od projekta Jadar prihod bio 2,6 evra po glavi stanovnika
08.10.2024.•
19
Računica koja prikazuje da bi Srbija od litijuma imala prihod od 2,6 evra po glavi stanovnika godišnje je netačna i manipulativna.
DigiTalk Konferencija: Vožnja na talasu promena
08.10.2024.•
0
Niš će i ove godine, od 25. do 27. oktobra, biti domaćin DigiTalk konferencije, u hotelu Tami Residence.
Cela uprava Elektrotehničkog fakulteta podnela ostavku zbog pritisaka oko kopanja litijuma
08.10.2024.•
47
Cela uprava Elektrotehničkog fakulteta na čelu sa dekanom Dejanom Gvozdićem podnela je ostavku.
Na Horgošu i Kelebiji zlatni prsten i narukvica vredni više od 16.000 evra
08.10.2024.•
3
Carinski službenici su u na graničnim prelazima Horgoš i Kelebija zaplenili zlatni prsten i zlatnu narukvicu, čija vrednost prelazi 16.000 evra, saopšteno je danas.
Prevoznici iz Srbije traže izuzimanje profesionalnih vozača iz EES sistema
08.10.2024.•
4
Prevoznici iz Srbije traže izuzimanje profesionalnih vozača iz EES sistema.
U organizaciji naše Vlade: Državljani Srbije avionom iz Libana stižu u Beograd
08.10.2024.•
0
Er Srbija je objavila da njen avion danas, u organizaciji Vlade Srbije, iz Bejruta do Beograda prevozi 88 putnika, među kojima tri bebe, koji se zbog sukoba evakuišu iz Libana.
VIDEO: Poznatom jutjuberu iz Srbije izbušene gume, ljudi ga pitaju da li je sam to uradio
08.10.2024.•
2
Poznati jutjuber Mario Vrećo objavio je da mu je nepoznata osoba izbušila gume na automobilu.
Tužilaštvo fomiralo predmet o slučaju "Ribnikar": Kako su procurili podaci
08.10.2024.•
1
Prvo osnovno javno tuzilaštvo u Beogradu je formiralo predmet radi ispitivanja povrede tajnosti postupka u vezi sa predmetom "Ribnikar".
Ćuta u Skupštinu doneo "litijum" iz Nedeljica - kukuruz i med: Ana Brnabić odbila poklon
08.10.2024.•
17
Poslanik Ekološkog ustanka Aleksandar Jovanović Ćuta naveo je da dekan Rudarskog geološkog fakulteta Aleksandar Cvejić zastupa "ideju o raseljavanju 1.500 meštana iz Gornjih Nedeljica".
Komentari 26
Vladimir
Kalimeru od Milana
Kažeš nisu nam uveli vize a treba ... a izvini šta je to kada moraš da tražiš dozvolu da udjes u zemlju pa te skeniraju i čekaš da li će ti odobriti. Da i to sve treba da platiš ... To nije viza to je izvini ŠTA
A ti gospodine idi u ... tvoju lepu ... Evropu a ja ću tamo gde ne traže pare i dozvole da bi potrošio kod njih svoj novac i gde me poštuju kao čoveka.
BRICS no Alternativ
A još bih dodao:
BDP BRICS 60 trilion $
BDP BRICS + 75 trilion $
BDP Kina 35 trilion $
BDP EU 16 trilion $
BDP SAD 23 trilion $
Jasno je da BRICS no Alternativ.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar