Emisije sumpor-dioksida iz termoelektrana na ugalj u Srbiji i regionu 5,7 puta iznad dozvoljenih

Emisije sumpor-dioksida iz postrojenja obuhvaćenih Nacionalnim planovima za smanjenje emisija (NERP) u Srbiji, BiH, Severnoj Makedoniji i na Kosovu bile su 5,7 puta više od dozvoljenih 2023. godine.
Emisije sumpor-dioksida iz termoelektrana na ugalj u Srbiji i regionu 5,7 puta iznad dozvoljenih
Foto: Pixabay
To je saopštila Mreža Bankwatch za Centralnu i Istočnu Evropu (CEE Bankwatch Network), prenosi Nova ekonomija.
 
U odnosu na 2022. godinu, emisije sumpor-dioksida su se povećale u celom regionu, dok su se emisije praškastih materija i azotnih oksida zanemarljivo smanjile, ali su i dalje iznad granica.
"Nivo zagađenja iz termoelektrana na ugalj na Zapadnom Balkanu nakon šest godina primene Direktive o velikim ložištima i dalje je zapanjujuće visok", navodi mreža u novom izveštaju "Uskladiti ili zatvoriti".
 
Savetnica za energetiku Jugoistočne Evrope iz mreže CEE Benkvoč Pipa Galop izjavila je da nesposobnost Evropske komisije da osigura usklađenost sa zakonodavstvom EU o kontroli zagađenja narušava imidž EU u regionu.
"U vreme kada se čini da su lideri EU uvereni u sposobnost Srbije da upravlja uticajem rudarenja litijuma na životnu sredinu, naš izveštaj pruža otrežnjujuću sliku realnosti o sprovođenju zakona o životnoj sredini u regionu", rekla je Galop.
 
Najveći problem u Srbiji ostaju emisije sumpor-dioksida iz postrojenja obuhvaćenih NERP-om, koje su bile 5,4 puta veće od nacionalnih maksimalnih vrednosti.
 
Na nivou pojedinačnih postrojenja, najveći porast je bio u termoelektrani Nikola Tesla B, dok je najveće prekoračenje maksimalnih vrednosti imala termoelektrana Kostolac A2, koja je emitovala 10,52 puta više sumpor-dioksida nego što je dozvoljeno.
 
Emisije praškastih materija su u Srbiji ostale ispod maksimalnih vrednosti i imaju sporu tendenciju pada, dok su emisije azotnih oksida porasle u odnosu na 2022. godinu i po prvi put premašile maksimalne vrednosti.
 
Termoelektrana Kostolac B, jedan od najvećih emitera sumpor-dioskida u periodu od 2018. do 2020. godine, konačno je počela da smanjuje svoje emisije u 2021. godini tokom testiranja postrojenja za odsumporavanje, ali ih je ponovo povećala na skoro 5,8 puta više od dozvoljenih maksimalnih vrednosti u 2022. i 2023. godini.
 
"Ovo je i dalje niže od njenih emisija u periodu od 2018. do 2020. godine, ali postrojenje za odsumporavanje se ili ne koristi redovno ili ima slab učinak", zaključuje se u izveštaju.
 
U regionu je zagađenje sumpor-dioksidom iz termoelektrana na ugalj obuhvaćenih NERP-om 2022. godine bilo 5,6 puta veće od dozvoljenog.
 
Zagađenje praškastim materijama je prošle godine bilo 1,75 puta veće od dozvoljenog, u poređenju sa 1,8 puta koliko je bilo 2022, dok je zagađenje azotnim oksidima bilo 1,3 puta veće od dozvoljenog, što je posledica pooštravanja dozvoljenih maksimalnih vrednosti za azotne okside na godišnjem nivou, kao i činjenice da se emisije nisu smanjile.
 
Termoelektrana Ugljevik u Bosni i Hercegovini emitovala je najveću apsolutnu količinu sumpor-dioksida u regionu 2023. godine.
 
Mreža Benkvoč podseća da je krajem 2023. godine istekao rok za zatvaranje postrojenja u režimu izuzeća zbog ograničenog veka trajanja, a nijedna termoelektrana nije prestala sa radom.
U izveštaju se izražava posebna zabrinutost što nijedna od zemalja Zapadnog Balkana nije dostavila svoje konačne Nacionalne energetske i klimatske planove Energetskoj zajednici do roka u junu 2024. godine.
 
"Dok je Sekretarijat Energetske zajednice pokrenuo postupke za sva kršenja, a CBAM će verovatno ubrzati ukidanje uglja u regionu, potreban je veći pritisak, kako na domaćem nivou, tako i od strane institucija Evropske unije. Ovo je pitanje i zdravlja ljudi i osnove vladavine prava", navodi u izveštaju CEE Bankwatch.
  • Reaktor

    22.09.2024 19:42
    a kolika bi bila
    od H2SO4 od prerade iz rudnika?
    Neuporediva!

  • Vlady

    22.09.2024 19:25
    Bitno je cepanje zastave a koliko bi doživotnih robija trebalo da dobiju oni koji rukovode i oni koji dopuštaju ekocid!
  • Ovca

    22.09.2024 18:49
    Filteri
    Imaju li sa raznim zagađenjima neke veze Linglong, Ziđin, Smederevo, cementare ...? To nikako da čujemo i pročitamo.
    Kad rudnike i elektrane potpuno zapustimo i ostanemo bez struje, biće kasno.
    Očigledno najveći zagađivači su elektrane koje su još uvek u našem vlasništvu, dok iz dimnjaka stranih zelenih fabrika, koje su izmestili iz svojih zemalja ovde, pirka osvežavajući parfem.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija