"To što je minimalna potrošačka korpa parametar je skandalozno": Legalizacija siromaštva kroz zakon
Minimalna zarada u Srbiji od 1. januara 2025. godine iznosiće 53.592 dinara, a ono na šta su državni zvaničnici posebno ponosni je činjenica da će ona biti izjednačena sa minimalnom potrošačkom korpom
Foto: Pixabay
Prema poslednjim podacima o kupovnoj moći stanovništva, minimalna potrošačka korpa za jun 2024. godine iznosila je 53.457 dinara, dok je prosečna potrošačka korpa za isti mesec bila 103.384 dinara.
Iako su sindikati tražili da minimalac bude 60 odsto od iznosa prosečne potrošačke korpe, što je u u trenutku pregovora bilo nešto manje od 62.000 dinara, ipak su na kraju pristali na značajno manju sumu.
Ako se uzme u obzir da je godišnja inflacija u avgustu iznosila 4,3 odsto, zbog serije jednokratnih poskupljenja hleba, putarina, ali i povećanja cena pojedinih poljoprivrednih proizvoda na svetskom tržištu, postavlja se pitanje koliko je relevantno izjednačavati minimalnu zaradu sa minimalnom potrošačkom korpom.
"Minimalna potrošačka korpa ne reflektuje realne troškove života, ona meri potrošnju tri najsiromašnija sloja stanovništva, uključujući staračka i samačka domaćinstva i domaćinstva koja se hrane u narodnoj kuhinji. To što minimalna potrošačka korpa u Zakonu o radu stoji kao parametar socijalnih i ekonomskih potreba zaposlenih i njihovih porodica pri utvrđivanju iznosa minimalne zarade je skandalozno. To znači legalizaciju siromaštva kroz zakon", objašnjava za Biznis.rs Bojana Tamindžija iz Centra za politike emancipacije (CPE).
Kako ukazuju u ovoj organizaciji, minimalna potrošačka korpa podrazumeva, primera radi, da tročlano domaćinstvo dnevno na raspolaganju ima 800 dinara za hranu, a mesečno za obrazovanje 137 dinara. Zato ona kao takva ne treba da bude bilo kakav parametar standarda.
"Godinama minimalna zarada nije pokrivala ni takvu minimalnu potrošačku korpu, pa se sada o tome piše na sva zvona, kao da to nešto znači, a ne znači mnogo - pre svega jer potrošnja najsiromašnijih slojeva ne treba da bude bilo kakav parametar. Takođe, ni to što je minimalna zarada za januar 2025. izjednačena sa minimalnom potrošačkom korpom iz juna 2024. jer pretpostavljamo da će u januaru minimalna korpa biti veća nego u junu, zbog poskupljenja kojima svedočimo", dodaje sagovornica ovog portala.
Tamindžija navodi da se CPE zalaže za platu za život, koja prema poslednjim podacima iznosi 144.000 dinara.
"Do iznosa plate za život nismo došli arbitrarno, nego vrlo preciznom metodologijom koja je razvijena u okviru Clean Clothes Campaign mreže za 15 zemalja Centralne, Istočne i Jugoistočne Evrope. Trećina radnika i radnica u Srbiji, oko 640.000 njih, zarađuje platu koja je manja od 60.000 dinara u ovoj godini. Polovina zarađuje manje od 74.000, a platu veću od 140.000 dinara ima tek 13 odsto zaposlenih. To je slika našeg društva danas", ističe Tamindžija.
Plata za elementarno dostojanstven život tri puta veća od minimalne zarade
Plata za život podrazumeva iznos zarade kojim je moguće pokriti osnovne troškove i elementarno dostojanstven život, a kako ukazuje naša sagovornica, ona je trenutno tri puta veća od minimalne zarade i to je realnost životnog standarda u Srbiji.
"Tek 13 odsto ljudi prima zaradu koja je veća od 140.000 dinara. Iznos plate za život nam govori koja je to najniža zarada koja bi radnicama i radnicima i njihovim porodicama omogućila elementarno pristojan život. Ona uvek mora biti dovoljna da pokrije osnovne potrebe, uključujući hranu, odeću, stanovanje, javni prevoz, komunalije i telekomunikacije, obrazovanje, slobodno vreme i kulturu, adekvatnu zdravstvenu zaštitu, troškove za higijenu i odmor", zaključuje Tamindžija.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Nastavnici Pete beogradske gimnazije uputili otvoreno pismo ministru prosvete
15.11.2025.•
0
Nastavnici Pete beogradske gimnazije uputili su otvoreno pismo ministru prosvete Dejanu Vuku Stankoviću, u kom još jednom traže pomoć u "prevazilaženju krize u toj školi, odnosno razrešenje v.d. direktorke Danke Nešović.
Birački spisak u Čačku za šest meseci uvećan za 1.000 ljudi, opozicija sumnja na "fantomske birače"
15.11.2025.•
1
Podaci Gradske uprave u Čačku ukazuju da je, u šest meseci od maja do oktobra, u birački spisak upisano 1.013 osoba, koliko se godišnje rodi beba u tom šumadjskom gradu.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - bez žurbe
15.11.2025.•
7
Portal 021.rs donosi vam novo izdanje dnevnog kviza.
Inženjeri: Trošak rušenja Generalštaba meriće se milionima evra građana Srbije
15.11.2025.•
3
Trošak rušenja zgrada Generalštaba u Beogradu meriće se milionima evra građana Srbije, ocenili su građevinski inženjeri.
Udruženje: Sa 78 stradalih na milion stanovnika Srbija ima najveći broj poginulih u udesima u Evropi
15.11.2025.•
6
Sa 78 poginulih u saobraćajnim nesrećama na milion stanovnika, Srbija zauzima prvo mesto u Evropi a samo od početka godine u udesima širom zemlje stradalo je 390 osoba, upozorilo je udruženje građana "Sigurne staze".
Uhapšen osumnjičeni za dvostruko ubistvo u selu kod Babušnice
15.11.2025.•
0
Pirotska policija je uhapsila muškarca starog 49 godina iz sela Zavidince kod Babušnice, saopštila je danas Policijska uprava u Pirotu.
Dijana Hrka ponovo bila u bolnici
15.11.2025.•
2
Dijana Hrka, koja štrajkuje glađu već 14. dan u blizini Skupštine Srbije, ponovo je danas bila u bolnici Medigrup zbog pogoršanog zdravstvenog stanja.
Miloš Jovanović otpravniku poslova u Ambasadi SAD: Građani neće dozvoliti otuđenje Generalštaba, rizik za sve
15.11.2025.•
11
Predsednik Nove Demokratske stranke Srbije (Novi DSS) Miloš Jovanović uputio je otvoreno pismo Aleksandru Titolo, otpravniku poslova u Ambasadi Sjedinjenih Američkih Država (SAD).
Medicinari mole Dijanu Hrku da obustavi štrajk glađu: "Molimo Vas da sačuvate svoje zdravlje"
15.11.2025.•
1
Zbor zdravstvenih radnika Srbije i studenti Medicinskog fakulteta u Beogradu pozvali su Dijanu Hrku da obustavi štrajk glađu.
Stojanović o Savetu REM-a: Pokušavali da uvuku predlagače na najnelegitimniji način
15.11.2025.•
1
Maja Stojanović iz Građanskih inicijativa rekla da Regulatorno telo za elektronske medije (REM) ne može da se formira, jer je potrebna dvotrećinska većina odnosno šest kandidata.
SSP pokreće akciju "Put za zatvor - Pravda za Srbiju": Potreban tužilac za korupciju sa nezavisnom policijom
15.11.2025.•
1
Stranka slobode i pravde (SSP) najavila je da pokreće novu akciju "protiv organizovane kriminalne grupe Aleksandra i Andreja Vučića", pod nazivom "Put za zatvor - Pravda za Srbiju".
Dačić: Izmene u MUP-u nisu političke, izbio bi građanski rat da nije bilo policije
15.11.2025.•
30
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da se u policiji ne sprovodi "čistka", već jedna od brojnih sistematizacija, tako da nova postavljenja nisu politička.
Zaključeni birački spiskovi za izbore u Sečnju, Mionici i Negotinu
15.11.2025.•
1
Ministarka državne uprave i lokalne samouprave Snežana Paunović zaključila je u ponoć biračke spiskove za lokalne izbore u opštinama Sečanj, Mionica i Negotin.
Muškarac stradao u požaru u Beogradu
15.11.2025.•
0
U požaru na Čukaričkoj padini u Beogradu je poginuo jedan čovek.
Dijana Hrka dve nedelje štrajkuje glađu
15.11.2025.•
9
Dijana Hrka štrajkuje glađu 14. dan blizu Skupštine Srbije u Beogradu.
Ratni veterani koji čuvaju šator u kome Hrka štrajkuje već dve nedelje kažu za N1 da je njeno stanje stabilno i nepromenjeno.
Petković (Ne damo Jadar): Agonija sa Rio Tintom se nastavlja, kraj kad se donese zakon o zabrani iskopavanja
15.11.2025.•
5
Posle odluke Rio Tinta da odloži realizaciju projekta otvaranja rudnika litijuma u dolini Jadra, ekološki aktivisti ne veruju da je kraj agonije u borbi zaštitu životne sredine.
U Babušnici ubijeni otac i sin, majka i drugi sin povređeni
15.11.2025.•
0
Tokom sukoba u selu Zavidince, u opštini Babušnica, ubijeni su muškarac i njegov sin, dok su majka i drugi sin povređeni.
MUP traži reakciju nadležnih organa: Građani pretili policajcima u Valjevu
15.11.2025.•
8
Ministarstvo unutrašnjih poslova osudilo je pretnje koje su večeras tokom neprijavljenog javnog okupljanja upućene policijskim službenicima u Valjevu.
Uhapšena dva lopova: Jedan pljačkao kladionice, drugi obijao kuće
14.11.2025.•
0
U Beogradu su, u odvojenim akcijama policije, uhapšeni M.B. (23) i D.K. (29) koji su osumnjičeni za krađe.
BIGZ ulazi na gastronomsku mapu Beograda: Otvoren restoran BIGZ 011
14.11.2025.•
0
U istorijskoj i kultnoj zgradi BIGZ-a, jednom od najznačajnijih ostvarenja srpskog modernizma, sinoć je otvoren restoran BIGZ 011.
Povlači se iz prodaje dečji tanjir iz Pepca
14.11.2025.•
0
Ministarstvo trgovine je putem portala NEPRO upozorilo na opasnost od proizvoda koji se prodaje u Pepcu, tanjira od porcelana sa motivom Patrolne šape koji je namenjen deci.
Komentari 14
Maja
Dežurno gunđalo
Www
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar